Daiwa Cast'izm feeder rod

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Alexio
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 29, 2015 9:50 pm

Re: Daiwa Cast'izm feeder rod

Mesajde Alexio » Mar Apr 24, 2018 9:29 pm

Va multumesc tuturor pentru sugestii si informatii. Eu voiam sa vad daca merita sa trec la next level, daca pot spune asa. Cu competition pro mh am aruncat si eu cam 70-75 cu method de 45 gr, dar in timp cred ca mai pot castiga 5-10 m, asa ca nu neaparat distanta ma interesa, cat comportamentul lansetelor. Bine, nu mi-as fi dorit o lanseta moale, cu care sa nu pot lansa macar 70m. Stiu ca Supera se comporta "Super", dar pentru ca investitia e destul de mare, o sa mai astept putin, eventual poate apar pareri si despre Daiwa. Pana una alta CP mh e numai buna :D Inca o data va multumesc tuturor.

RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Daiwa Cast'izm feeder rod

Mesajde RobertC » Dum Mar 24, 2019 2:24 pm

Revine cineva cu un feedback legat de lansetele Cast'izm? Cine le-a folosit sau are mai multe informatii?
Ma intereseaza varianta de 13,6ft. Ce distante ati reusit cu ea, ce momitor, cu ce gramaj se incarca cel mai bine. ma intereseaza in special pt pescuit la method. Ati reusit sa aruncati peste 100m cu ea? Cum se simte in drill?

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Daiwa Cast'izm feeder rod

Mesajde Mugurel Georgescu » Dum Mar 24, 2019 5:03 pm

Am varianta de 14,2ft, 150gr. Am echipat-o cu o mulineta daiwa emcast 25a. A ieșit un ansamblu greu (lanseta+mulineta+fir) de aproape 1kg. Arunc cu ea in jur de 100m. Probabil că un aruncator cu o tehnica mai buna va ajunge la 110, poate chiar 120m. La prima vedere este o rangă, dar atunci când este in drill cu peștele este extrem de versatila si nu-l scapă. Am pescuit-o doar pe balta si abia astept sa-i văd comportamentul la Dunăre sau pe Argeș. Folosesc method de 80gr de la Preston si de curând method de 85gr de la ESP. Nu o vând

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk



RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Daiwa Cast'izm feeder rod

Mesajde RobertC » Dum Mar 24, 2019 6:05 pm

Multumesc de raspuns. Cam mica distanta din pacate pentru denumirea ce o au lansetele si pt varianta cea mai lunga/puternica. :( Dat fiind si pretul lor sincer ma asteptam la ceva mai mult. Mai analizez si alte variante atunci. Multumesc de detalii inca o data.

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Daiwa Cast'izm feeder rod

Mesajde Mugurel Georgescu » Dum Mar 24, 2019 9:57 pm

Si o mica completare: foarte precisă în lansările la distanță.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk


IBN
Mesaje: 75
Membru din: Vin Ian 26, 2018 5:56 pm

Re: Daiwa Cast'izm feeder rod

Mesajde IBN » Lun Mar 25, 2019 12:27 pm

Multumesc de raspuns. Cam mica distanta din pacate pentru denumirea ce o au lansetele si pt varianta cea mai lunga/puternica. :( Dat fiind si pretul lor sincer ma asteptam la ceva mai mult. Mai analizez si alte variante atunci. Multumesc de detalii inca o data.
Ai tras aceasta concluzie dupa ce un singur pescar ti-a spus la ce distanta a ajuns cu ea? :)
Iti schimbi parerea daca altul iti spune ca arunca cu ea la 160m? :)
Conteaza ce poti scoate tu din lanseta, nu ce poate altul......
Macar asteapta/cauta parerea pescarilor recunoscuti ca buni aruncatori.....
Poate eu arunc 70m cu aceasta lanseta, imediat tragi concluzia ca pur si simplu lanseta e o bataie de joc? :)

RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Daiwa Cast'izm feeder rod

Mesajde RobertC » Lun Mar 25, 2019 9:03 pm

Daca imi scrie altcineva ca a aruncat 160m inseamna ca un 120-130m reusesc si eu sa arunc. Ceea ce ar fi satisfacator.
Dar... am tras concluzia respectiva dupa ce mi s-a confirmat ceva ce simteam deja din ce mai citisem prin afara. Mai astept pareri oricum. Nu sunt drastic in decizie. Poate mai scrie cineva performantele sale.
Dar daca mi-ai fi spus ca arunci doar 70m cu ea, as fi avut dubii complete. Extremele se exclud din start. 100m imi pare destul de plauzibil. Mersi de feedback, o sa mai astept pareri. Nu inseamna ca nu mai citesc ce scrie lumea aici. Nu am zis ca lanseta este o mizerie.
PS: nu stiu care sunt acei buni aruncatori, urmaresc.


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori