Sa schimb sau nu mulineta?

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Vali
Mesaje: 10
Membru din: Mie Sep 19, 2018 12:54 pm

Sa schimb sau nu mulineta?

Mesajde Vali » Mar Mar 05, 2019 11:33 am

Salut,

Asa cum spune titlul, parca am niste pitici pe creier sa-mi schimb mulineta pe care o am pusa pe un MAP Parabolix black edition 12 ft. Mulineta in cauza este Shimano Aero 4000 FA, ma gandeam sa o schimb cu ceva de la Preston, Daiwa. Pescuiesc batul doar pe lacuri, nu am avut ocazia sa ies pe rauri pana acum, sunt novice in ceea ce priveste acest stil de pescuit (10-12 partide la activ). Recunosc ca ma mai bate un gand, sa mai achizitionez un bat de maxim 10 ft cu care sa incep sa-mi consolidez arsenalul, poate in felul acesta pastrez si Shimano.
Daca ma puteti sfatui ce sa fac va rog sa nu ezitati, va multumesc!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sa schimb sau nu mulineta?

Mesajde sorinhc » Mar Mar 05, 2019 11:35 am

Cum ti se pare mulineta de acum? Ce motive ai avea sa schimbi? Ce te "deranjeaza" la ea?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Sa schimb sau nu mulineta?

Mesajde Costin Mirea » Mar Mar 05, 2019 1:37 pm

Pentru pescuit pe balta, cosulete/methoduri nu foarte grele, eu zic ca e ok mulineta pe care o ai. Are tambur mare, poti lansa lejer cu ea la distanta. Nu se impaca foarte bine cu recuperatul greutatilor mari, asa ca pentru rau as cauta altceva. Nu o vad neaparat potrivita pentru un bat de 10 ft sau mai scurt. Si eu sunt curios de ce vrei sa o schimbi, ce nu iti place la ea.
Costin Mirea

IBN
Mesaje: 75
Membru din: Vin Ian 26, 2018 5:56 pm

Re: Sa schimb sau nu mulineta?

Mesajde IBN » Mar Mar 05, 2019 1:58 pm

Mulineta pe care o ai este excelenta pt pescuitul pe balti. Este cam mare pt bete de 10 ft si nici pt ape curgatoare nu este recomandata, cum spune si Costin. Daca pescuiesti doar pe balti n-are rost sa o schimbi, este o multineta foarte buna.
Dar daca piticii nu te lasa in pace si vrei neaparat sa arunci cu banii, i-ati....... in functie de buget. Un singur sfat: daca tot vrei sa faci un upgrade, nu-ti cumpara preston sau daiwa din gama low entry. Regula este valabila si pt alte branduri....

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Sa schimb sau nu mulineta?

Mesajde catalin232 » Mar Mar 05, 2019 3:57 pm

De aia va iubesc eu ! Numai sfaturi bune si pertinente ! :oops:

Toti cei de sus au dreptate ... schimbi ceva numai cand ii gasesti " nodul" sau cand echipamentul pe care il ai, prin experienta ta il depasesti moral ( batul nu poate lansa cum si unde vrei tu , mulineta nu face fata stilului de pescuit practicat etc) . In rest, atunci cand deja ai investit ceva banuti in scule de calitate, mai intai cauta sa te perfectionezi pe stil, depaseste-ti echipamentul apoi schimba cu ceva , intotdeauna peste ce ai avut !

PS: Lansetele de 3m sunt si ele destul de specializate, sunt excelente pentru distante de pana la 25m si in principal la peste mic dar mai mult de atat nu te astepta sa scoti din ele. Iti recomand sa te reorientezi spre un 3,3m iti poate fi mult mai util si daca te ve parinde pescuitul la peste mic si finetea, apoi treci la 3m sau 2,7m .

Vali
Mesaje: 10
Membru din: Mie Sep 19, 2018 12:54 pm

Re: Sa schimb sau nu mulineta?

Mesajde Vali » Mie Mar 20, 2019 2:52 pm

Va multumesc pentru sfaturi!
Pe moment raman cu ce am, cateva cheltuieli neprevazute ma fac sa mai astept putin "investitiile" in zona asta. Oricum la o tura prin magazine am vazut/pipait un bat de la Drenan si o Ultegra drept pentru care in momentul in care imi revin sigur mai intreb despre "sculele mentionate".
Am mai avut 2 iesiri de la postul meu, se pare ca am o tehnica de aruncare gresita, daca ma concentrez sa arunc corect iese ce trebuie daca ma grabesc sau sunt distras iar lansez ca o cizma, clar se vede lipsa de antrenament. Anul asta o sa incerc sa ies macar de 2-3 ori pe luna, poate la anul merg si eu la 1-2... concursuri. Intre timp va doresc , fire intinse!

Vali
Mesaje: 10
Membru din: Mie Sep 19, 2018 12:54 pm

Re: Sa schimb sau nu mulineta?

Mesajde Vali » Mar Iul 23, 2019 9:16 am

Salut,

Revin cu o intrebare, cu ce echilibrez un Acolyte Distance? Am achizitionat deja batul, doar ca nu stiu ce mulineta si ce fir sa pun sa pot trece de 75-80 metri fara sa pierd din precizie. Am incercat si un Ryobi slam 6500 cu textil Daiwa J8 de 0.10, nu cred ca este ce-i trebuie lansetei. Poate ma sfatuiti ce sa pun pe ea.

Am achizitionat lanseta pe fuga, am rupt intr-o noapte ultimele doua varfuri de la MAP asa ca pana vin varfurile de rezerva am spus sa ma risc cu un distance.

Daca tot sunt la capitolul intrebari:
- ce starleti folositi la feeder noaptea, eu, ce am incercat pana acum, reusesc sa agat firul in ei drept pentru care rup varfurile
- ce lanseta de 11 ft recomandati pentru pescuitul preponderent pe lacuri
- cu 11ft, 12ft si 13 ft distance, credeti ca am tot ce-mi trebuie sa pot incepe sa particip la cateva concursuri micute?

Va multumesc pentru rabdare si sfaturi/critici!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Sa schimb sau nu mulineta?

Mesajde catalin232 » Mar Iul 30, 2019 8:49 pm

Cu o mulineta mare , fir principal mono de 0.20-0.22 si inaintas textil, nu ar trebui sa ai probleme sa lansezi la 75-80m cu Acolyte Distance cu maxima precizie. Eu am pescuit lanseta , echipata cu o mulineta Daiwa Emcast 25A ( intra cam la limita in mandrina pentru ca este mica mandrina , e de 16 , daca ar fi fost de 18 ar fi fost si mai bine dar .. nah , lucram cu ce avem ) , iar in materie de lansari precise la distanta pot spune ca lanseta face exact ceea ce scrie ca face.. la 90m le pui " in cana " , la 100m ajungi mai greu si pierzi mult din precizie , la peste 100m deja este sf, foarte greu sa dai peste distanta asta cu batul si nici nu recomand. Dar la 90m , dai super precis, de pe scaun ....

In ceea ce priveste semnalizarea pe timp de noapte, ca sa scapi de starleti si de problema cu ruptul varfurilor ( cu toate ca nu imi amintesc sa fi rupt vreun varf din cauza stralight-ului .. ) poti folosi o lanterna pentru bicicleta cu suport prindere pe ghidon si reglaj .. se gasesc in comert diverse feluri. O poti pune pe piciorul scaunului sau direct pe suport ( merge bine pe Nufish Yoga Rest, Guru Reaper sau Reaper XL ) , o pui sa bata pe varf si portvarf si ai scapat de problema :D .

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sa schimb sau nu mulineta?

Mesajde sorinhc » Lun Aug 05, 2019 9:22 am

Dar la 90m , dai super precis, de pe scaun ....
Asta este un mare punct forte ;) .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Vali
Mesaje: 10
Membru din: Mie Sep 19, 2018 12:54 pm

Re: Sa schimb sau nu mulineta?

Mesajde Vali » Dum Aug 18, 2019 6:52 pm

Revin cu un update, am mai testat Slamul in combinatie cu Distance si da, pot spune ca ajung in 85-90 metri aproape in lighean, in cana nu reusesc sa le pun nici la 30 metri din pacate, ce nu-mi iese la Distance (poate imi este mie teama sa nu rup, agat sau mai stiu eu ce), aruncatul normal de feeder, trebuie sa iau pozitia aruncatorului de crap dar insistam, la un moment dat prindem noi si experienta. Am pus pe mulineta un fir BR de 0.21 si lider de la Craluso de 0.30. Una peste alta mi se pare un ansamblu bun, parca mai bun decat MAP-ul cu Aero 4000. De semnalizat nu mai spun, chiar si cu varful de 5 oz semnalizeaza carasel de 100g, la 90 metri. La urmatoarea iesire de noapte o sa incerc varianta cu lanterna de bicicleta pusa pe suportul Reaper.

Va multumesc pentru sfaturi!


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori