Marker pentru fir

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Marker pentru fir

Mesajde sirbu mihai » Lun Ian 12, 2015 10:26 pm

Voi ce markere folosiți pentru colorarea firului ? Am avut unul de la Energo însă nu prea persista, după 2-3 lansări se ștergea.
CS APS

Avatar utilizator
krpone
Mesaje: 132
Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:14 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde krpone » Lun Ian 12, 2015 10:47 pm

Eu am un Colmic alb de vreo 3 ani si cred ca o sa tina o vesnicie. E super bun. Rezista la foarte multe lansari pana incepe sa se curete. L-am folosit mult timp la match si acum la feeder. L-am cumparat la recomandarea unui pescar batran ;)
Carp Sorin

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde catalin232 » Lun Ian 12, 2015 10:53 pm

Eu am un Sensas de vreo 5 ani si la fel, cred ca il las mostenire. Orice marker solid ( tip ruj) este foarte bun. Gasesti facute de Sensas , Colmic, Cralusso, Maver etc... mai orice firma ce se respecta le are in portofoliu. Trebuie insa sa te feresti de cele tip carioca ... sunt praf :) . La fel si cele care se gasesc in librarii sau la papetarie ( marker cu vopsea) , chiar daca poate parea "apetisant" prin prisma pretului, iti garantez ca nu vei fi satisfacut de el ... practic dai banii degeaba.

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde sirbu mihai » Lun Ian 12, 2015 11:10 pm

Am înțeles. Asta de il aveam eu arata ca o carioca la vârf.
Merci,
CS APS

Avatar utilizator
Razvan Pop
Mesaje: 147
Membru din: Lun Noi 10, 2014 7:12 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde Razvan Pop » Mar Ian 13, 2015 9:55 pm

Si eu tot Colmic am, sau mai bine spus aveam...ca sa mor de-l mai gasesc. :)

Rezista destul de mult dupa ce-l aplici, totul e sa nu mulinezi imediat dupa ce ai facut-o. Intai il lasi 1-2 minute sa se usuce.

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde sirbu mihai » Mar Ian 13, 2015 10:18 pm

Stiu ca tre' lasat sa se usuce. Varianta cu elasticul pentru bani a incercat-o cineva ? Ma refer la aceea in care se face un nod pe fir din acest elastic. Am vazut pe youtube o filmare dar nu o gasesc acum...
CS APS

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde catalin232 » Mar Ian 13, 2015 10:37 pm

Eu am incercat-o si nu m-a dat pe spate ... pe langa faptul ca e stresant cand vad cum pleaca elasticul prin inelel subtiri de varf in cazul unui peste mare care ia fir, doar pentru ca ulterior, acelas elastic, sa ma stranga la inima cand revine prin intelele de varf care nu se largesc, ci raman la fel de inguste.
Mereu traiesc cu panica de a se fi mutat mai sus sau mai jos pe fir :D !

Probabil o fi careva care a fost "multumit" de solutie si am fost eu prea traumatizat de experienta :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde sirbu mihai » Mar Ian 13, 2015 10:42 pm

La asta cu trecutul nodului prin inele ma gandeam si eu. Parca vad ca nu trece de inelele de pe varf si zboara cu totul :lol: Am exagerat putin :D
CS APS

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde mihaiboaca » Mie Ian 14, 2015 10:03 am

Eu am de la Cralusso si este bun. Nu am ce sa-i reprosez pana acum.
Am mai folosit pentru a marca firul, fir textil in loc de elastic de bani. Merge de minune. Trebuie lasate moate la nod. In schimb e bun, nu aluneca, trece usor prin inele.... Are totusi un inconvenient, nu il poti inlatura pentru a nu te incurca intr-o alta partida. Si din pacate se slabeste in timp si aluneca pe fir ceea ce il face inutilizabil la o viitoare partida.

Mihai Boaca

catacls
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 13, 2015 10:07 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde catacls » Mie Ian 14, 2015 2:37 pm

Eu am de la Cralusso si este bun. Nu am ce sa-i reprosez pana acum.
Am mai folosit pentru a marca firul, fir textil in loc de elastic de bani. Merge de minune. Trebuie lasate moate la nod. In schimb e bun, nu aluneca, trece usor prin inele.... Are totusi un inconvenient, nu il poti inlatura pentru a nu te incurca intr-o alta partida. Si din pacate se slabeste in timp si aluneca pe fir ceea ce il face inutilizabil la o viitoare partida.

Mihai Boaca
Poti folosi nodul lasou. Lasi 1 cm liber, il strangi bine, iar la sfarsitul partidei tragi de el si il scoti.

https://www.youtube.com/watch?v=ug7NmeLxklY


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator