Lanseuri

Moderator: sorinhc

Florin
Mesaje: 42
Membru din: Mie Apr 09, 2014 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseuri

Mesajde Florin » Lun Mar 16, 2015 12:15 am

Un articol din care am mai invatat ceva legat de tehnica. http://www.gofishing.co.uk/Angling-Time ... your-cast/
O fi adevarat ca la urmatorul campionat mondial distantele la care se asteapta sa se lanseze ar fi in jurul a 100 m?

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Lanseuri

Mesajde ticairlandezu » Mar Mar 17, 2015 9:56 pm

Un articol din care am mai invatat ceva legat de tehnica. http://www.gofishing.co.uk/Angling-Time ... your-cast/
O fi adevarat ca la urmatorul campionat mondial distantele la care se asteapta sa se lanseze ar fi in jurul a 100 m?

100m!!!!...in cazul asta mai bine stam acasa...la noi in România nimeni nu poate lansa la o asemenea distanta...sau nu cei din lotul actual de pescuit...sper sa gresesti :oops:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lanseuri

Mesajde catalin232 » Mar Mar 17, 2015 10:40 pm

Un articol din care am mai invatat ceva legat de tehnica. http://www.gofishing.co.uk/Angling-Time ... your-cast/
O fi adevarat ca la urmatorul campionat mondial distantele la care se asteapta sa se lanseze ar fi in jurul a 100 m?

100m!!!!...in cazul asta mai bine stam acasa...la noi in România nimeni nu poate lansa la o asemenea distanta...sau nu cei din lotul actual de pescuit...sper sa gresesti :oops:
Distanta nu ar fi o problema prea mare... problema este de echipament :D . Nu cred ca daca se va juca la asa distanta este dispus cineva sa bage cateva sute bune de Euro pentru 2 lansete , intrucat eu nu cunosc sa aibe cineva din lot o scula pentru asa distanta ....

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Lanseuri

Mesajde catalinAR » Mar Mar 17, 2015 11:15 pm

Un articol din care am mai invatat ceva legat de tehnica. http://www.gofishing.co.uk/Angling-Time ... your-cast/
O fi adevarat ca la urmatorul campionat mondial distantele la care se asteapta sa se lanseze ar fi in jurul a 100 m?

100m!!!!...in cazul asta mai bine stam acasa...la noi in România nimeni nu poate lansa la o asemenea distanta...sau nu cei din lotul actual de pescuit...sper sa gresesti :oops:


Lasa Tica, se urca baietii pe modulare si se rezolva problema :D . Important este, la lansare, sa nu se lovesca cu cotoru'-n oo :mrgreen:
Acuma serios, in regim de concurs (cu un risc mare de descalificare si depunctare).....nici vorba de 100 de m.

Florin
Mesaje: 42
Membru din: Mie Apr 09, 2014 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseuri

Mesajde Florin » Mar Mar 17, 2015 11:54 pm

Omul zice im articolul de mai sus ca sunt zvonuri. Acum eu nu stiu de ce a spus lucrul asta.
"Just as well... after fishing Irish festivals for the first time in ages last year, and with rumours of a Feeder World Championships where we’d have to cast 100-plus yards across a Belgian canal, I realised I needed a really long cast in my repertoire."

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Lanseuri

Mesajde ticairlandezu » Mie Mar 18, 2015 1:02 am

Eu am scris inainte de a vedea(citi) articolul...nu este nici o sperietoare...CM de anul asta nu va avea loc in "Belgia"!!!...ci in Olanda!!!. ..deci am scapat!!! pentru moment ;) :lol: :lol: :mrgreen:

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Lanseuri

Mesajde ticairlandezu » Mie Mar 18, 2015 11:46 am

Imi pare rau ca nu am facut o poza la shock leaderul folosit la ultimul concurs, ultima mansa, in care am pescuit exclusiv la feeder pe durata a 5 ore si in care am numarat 109 (+/- 2) lansari.Un fel de "use & abuse". Am pescuit exact de pe standul avut de Petrisor in prima mansa, sector A, la Mondiale (Innischara) la o distanta de 55m, pentru ca doar acolo(auzi Petrisoor!!!!) am gasit adancimea de 8m si ceva...unde stateau platicile!!!! .Cosulete folosite : unul de plasa sarma pentru nadit la dimensiunile maxime fips la care era atasat un plumb de 25g si modificat de mine prin faptul ca am pus banda adeziva dar nu pe toata suprafata lui, si care cu tot cu nada cantarea pe undeva la 100g, un cosulet mediu ca si volum cu greutate de 44g si care cu tot cu nada era pe undeva la 80g, si un cosulet cu voum mic si greutate de 40g care impteuna cu nada era la vreo 60g.Firul un Daiwa Senzor de 0,22 care in realitate e un 0,24mm, pe vreo juma de metru era pur si simplu carliontat complet iar culoarea dintrun maroniu devenise un alb ciudat!!! Mentionez ca nu era "scamosat" asta probab il datorita calitatii incontestabile a inelelor de pe Supero. Shock leaderul era atrasat de un Matrix 0,08mm textil care a ramas intact.
Practic prefer sa schimb un shock leader de cate ori e nevoie decat sa scurtez tot timpul din textil ;)
Insa de distante de 100m la pescuitul la feeder nici nu vreau sa aud ;) :lol: :lol:

Imagine

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lanseuri

Mesajde catalin232 » Mie Mar 18, 2015 12:31 pm

La 55m si greutatile respective ..sa imi fie cu iertare dar era totuna :D . Tot Kazahtan-ul era campion :twisted:

RaresB
Mesaje: 42
Membru din: Dum Ian 04, 2015 10:56 am
Localitate: Cluj Napoca

Re: Lanseuri

Mesajde RaresB » Mie Mar 18, 2015 12:49 pm

Imi pare rau ca nu am facut o poza la shock leaderul folosit la ultimul concurs, ultima mansa, in care am pescuit exclusiv la feeder pe durata a 5 ore si in care am numarat 109 (+/- 2) lansari.Un fel de "use & abuse". Am pescuit exact de pe standul avut de Petrisor in prima mansa, sector A, la Mondiale (Innischara) la o distanta de 55m, pentru ca doar acolo(auzi Petrisoor!!!!) am gasit adancimea de 8m si ceva...unde stateau platicile!!!! .Cosulete folosite : unul de plasa sarma pentru nadit la dimensiunile maxime fips la care era atasat un plumb de 25g si modificat de mine prin faptul ca am pus banda adeziva dar nu pe toata suprafata lui, si care cu tot cu nada cantarea pe undeva la 100g, un cosulet mediu ca si volum cu greutate de 44g si care cu tot cu nada era pe undeva la 80g, si un cosulet cu voum mic si greutate de 40g care impteuna cu nada era la vreo 60g.Firul un Daiwa Senzor de 0,22 care in realitate e un 0,24mm, pe vreo juma de metru era pur si simplu carliontat complet iar culoarea dintrun maroniu devenise un alb ciudat!!! Mentionez ca nu era "scamosat" asta probab il datorita calitatii incontestabile a inelelor de pe Supero. Shock leaderul era atrasat de un Matrix 0,08mm textil care a ramas intact.
Practic prefer sa schimb un shock leader de cate ori e nevoie decat sa scurtez tot timpul din textil ;)
Insa de distante de 100m la pescuitul la feeder nici nu vreau sa aud ;) :lol: :lol:
Cu ce lanseta ai facut nadirea grea? Care model (lungime) de Supero l-ai folosit si cu ce varf? Cosuletele pentru pescuit au fost open-end-uri (data fiind adancimea aia)? Ce rezultat ai scos? :P

PS: daca intrebarile sunt off-topic, rog un moderator sa le mute intr-o alta sectiune.

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Lanseuri

Mesajde ticairlandezu » Mie Mar 18, 2015 4:02 pm

Nadirea grea am inceput-o cu supero 12" varful de 1 oz, dar dupa primele doua lanseuri care nu si-au atins tinta(prea aproape) am continuat nadirea cu veterana Leda cu succes. Cosuletele pe care le-am folosit le vezi in poza de mai sus ;) ...ups!!magie neagra ;) :lol: :lol: :lol:
In mansa aia am terminat pe 3 cu 7,200 kg . Petrisor viseaza inca cantitati din astea :lol: :lol: :lol: :mrgreen:


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori