Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi mari

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde sorinhc » Mie Apr 15, 2015 7:32 am

si Bernzar sigur tot sensas foloseste la concurs
Deoarece nu prea sunt interesat de subiectul concursuri si nu pot spune cu exactitate daca este adevarat sau nu ceea ce o sa scriu mai jos.
Benzar a pierdut un concurs pescuind cu Sensas si acel concurs a fost castigat de altcineva dand cu nada Benzar. Tare :lol: :lol: :lol:

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

adrianvl
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 25, 2015 8:45 am

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde adrianvl » Mie Apr 15, 2015 8:33 am

Finala A la stationar la Slatina?
Da,Benzar avea o "remorca" de Sensas-uri,si a castigat Eugen Baltac, cu relativ noua pe atunci Benzar Special Concurs...
La varga am luat-o si eu in bot cu Sensas pe un baraj unde cu Benzar Crap-Caras faceam spectacol...acum,nu aberez sa zic ca e mai slab Sensas,doar ca nu exista nada ideala oricand si oriunde...

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde ticairlandezu » Mie Apr 15, 2015 11:11 am

Eu sunt curios sa vad daca e cineva care a invatat ceva din filmuletul asta ...si ce a invatat.
Ca pe mine ma lasa rece...tehnica de lansare "ioc" :( ...nada aceeasi de cand ma stiu!!!...cosulete!!!nimic deosebit!!!...fir textil cu shock leader(asta poate fii o noutate pentru unii)...sonarul!!!da-l dreaq co n'o sa-mi cumpar niciodata ;) :lol: :lol:
Astept sa m-a lumineze cineva!!!! :roll: :roll: :roll: :roll:

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde sorinhc » Mie Apr 15, 2015 12:36 pm

Eu sunt curios sa vad daca e cineva care a invatat ceva din filmuletul asta ...si ce a invatat.
Ca pe mine ma lasa rece...tehnica de lansare "ioc" :( ...nada aceeasi de cand ma stiu!!!...cosulete!!!nimic deosebit!!!...fir textil cu shock leader(asta poate fii o noutate pentru unii)...sonarul!!!da-l dreaq co n'o sa-mi cumpar niciodata ;) :lol: :lol:
Astept sa m-a lumineze cineva!!!! :roll: :roll: :roll: :roll:
Invatatura e simpla si anume: Se poate si fara lucruri complicate, fara rost (in majoritate a cazurilor) si foarte $ !!! :twisted: Nu ma refer la partea cu sonarul.

@ticairlandezul - legat de tehnica de lansare poate deschizi un topic cum in ce fel .... ar trebui sa aruncam corect si ce tehnici putem/nu este indicat sa folosim. Sa ne impartasesti din experienta ta. Multumim anticipat.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde Stefan George » Joi Apr 16, 2015 10:13 am

Exista un articol despre lanseuri scris de Catalin dar nu imi amintesc unde exact. Si eu l-as reciti.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde sorinhc » Joi Apr 16, 2015 10:48 am

Exista un articol despre lanseuri scris de Catalin dar nu imi amintesc unde exact. Si eu l-as reciti.
Am vazut articolul. Eram curios sa vad cum ar trebui sa aiba tehnica un campion ca Benzar, daca asta de acum nu e tehnica. Curiozitatea de!
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde admin » Joi Apr 16, 2015 12:19 pm

Un articol conceput mai mult pentru incepatori, si scris de mine (nu de Catalin), este AICI . Intre timp insa, am observat ca fiecare pescar are felul propriu in care isi aliniaza trupul si echipamentul si cum prefera sa lanseze, fara sa piarda din precizie (uneori, din contra, sunt mai precisi) asa ca astazi sunt mai rezervat in ceea ce priveste desemnearea unei tehnici "universale" care sa functioneze perfect la orice pescar cu orice lanseta. In cazul meu si al articolului scris de mine, se simte influenta lanseurilor de la crap. In cazul lui benzar cred ca miscarile atipice feederului provin din deformarea de la pescuitul cu slidere si match. Si tot asa...

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde ticairlandezu » Joi Apr 16, 2015 3:27 pm

zsolt
Subiectul mesajului: Re: Campionatul mondial de feeder IRLANDA 2014
MesajScris: 21 Iul 2014 09:31

"Mersi pentru aprecieri dar meritul nu-i numai al meu ci al intregii echipe! Vreau sa multumesc baietilor din Irlanda pentru saptamana de neuitat,Tica,Ionut,Alin,Fery,Cristi,si Elena pentru ajutor!In special vreau sa multzumesc la Brolu,Energo,Fiat si cei careati ajutat financiar si cu logistica deplasarea noastra!Am vrut sa cante imnul pentru mine pentru echipa si pentru voi de acasa,n-a fost sa fie!Inca odata mersi Tica esti cel mai bun antrenor de feeder din lume, m-ai invatat sa pescuiesc in 5zile ce au invatat englezii cu 28 de zile de antrenament!Sunt mandru ca te-am avut langa mine!FIre intinse!"

Sorine, crede-ma ca stiu ce vorbesc, cand il critic pe Zsolt in filmuletul asta, ca nu a aratat nimic despre tehnica de lansare. Filmul l-am vazut mai demult si exact la 5 min. de la vizionare l-am sunat sa-l critic pe Zsolt... exact pentru chestia asta...si altele ;)

In link-ul asta ai sa gasesti niste poze...in prima poza cea cu el si mine in stand...ai sa-l vezi pe Zsolt aflat in asteptare...astepta sa-i cada cosuletul pe/in apa ;) .Deci retine...cosuletul era inca in aer si nu atinsese apa.Se vede si firul pe apa tras cu viteza de cosulet atunci cand il intindea in cadere.

http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... &start=100


Sunt curios daca stie cineva de ce face asa :idea:

p.s. daca nu e voie link-ul, scuze, sa puna un moderator doar poza.multumesc.

Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde mihai_ace » Joi Apr 16, 2015 3:38 pm

[img]//images.tapatalk-cdn.com/15/04/16 ... efb9a7.jpg[/img]
Se scufunda firul mai repede?

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde sorinhc » Joi Apr 16, 2015 4:13 pm

Sorine, crede-ma ca stiu ce vorbesc
Intocmai ! Si vei impartasi si noua cateva trucuri nu? Acum ca tot ai pus citatul esti "dator" prin "fisa postului" de antrenor cu ceva .... sa nu zis secrete, ceva puncte de inbunatatit, unde trebuie sa avem grija..... Subiectul asta (ma refer la tehnica de aruncare) e crucial ! Aici e de practicat, invatat si perfectionat tot timpul. Asteptam, asteptam si iar asteptam sa apara topicul :lol: !

Un remember:
Ok, se face , ochii pe vreme , daca prindem o gaura de timp frumos mergem ! Dupe ce stabilim data, locatie si ora , o sa va dau o lista cu cele de trebuinta ;) .
:?: :?: :?:

8-)
;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator