Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi mari

Moderator: sorinhc

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde ticairlandezu » Joi Apr 16, 2015 4:39 pm

Sorine, uitate la setul asta de poze din topicul de mai jos...si spune-mi care dintre ei e "pregatit" prin pozitionarea fata de apa si echipamentul pe care il detine...sa poata efectua acea lansare de care vorbeam ;) si care s-a vazut la Zsolt :lol:

viewtopic.php?f=17&t=14102&start=10

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde admin » Joi Apr 16, 2015 4:47 pm

Sunt curios daca stie cineva de ce face asa :idea:

p.s. daca nu e voie link-ul, scuze, sa puna un moderator doar poza.multumesc.
In ordine inversa, linkurile de pe pescuitstationar sunt in regula, politica fiind pe scurt ca aceptam linkuri de la cei care accepta link catre noi:).

Cu firul intins si varful sub apa inseamna ca atunci cand atinge clips-ul , firul taia suprafata apei atat dinspre lanseta catre cosulet cat si invers, deci se scufunda mult mai repede si foarte important(cred), pica mult mai precis si mai aproape de locul sondat. E bine?

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde sorinhc » Joi Apr 16, 2015 4:56 pm

Sorine, uitate la setul asta de poze din topicul de mai jos...si spune-mi care dintre ei e "pregatit" prin pozitionarea fata de apa si echipamentul pe care il detine...sa poata efectua acea lansare de care vorbeam ;) si care s-a vazut la Zsolt :lol:

viewtopic.php?f=17&t=14102&start=10
Numerotat in ordina ar fi:
* Cel/cei din poza nr 1 si 3 - nu pt ca e departe de apa;
* Cel/cei din pozele 2,4,5 si 6 - da

Gresesc?
.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde ticairlandezu » Joi Apr 16, 2015 5:17 pm

Bingo :lol: :lol:
O mie de cuvinte!!!...nu fac cat un "pumn" de poze ;) ;) ;)
Deci ai vazut ca se poate si fara alte topicuri deschise :lol: :lol:
Acum puteti sa le deschideti voi ;) sa discutati pe tema asta.
Precum se stie am conturi pe toate forumurile de stationar...dar peste tot gasesti mii de topicuriu despre echipamente :bete, fire, mulinete...cu mii de experti(oameni de bine), romanu e expert in echipamente, ce mai ;) :lol:
Insa cele tehnice ce tin de pescuitul propriuzis...le numeri pe degete...de ce oare!!!!
Parerea mea personala este ca asta reflecta si nivelul actual al pescuitului romanesc atat de competitie cat si cel de agrement...iar rezultatele la nivel international se vad.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde sorinhc » Joi Apr 16, 2015 5:40 pm

Bingo :lol: :lol:
O mie de cuvinte!!!...nu fac cat un "pumn" de poze ;) ;) ;)
Deci ai vazut ca se poate si fara alte topicuri deschise :lol: :lol:
Acum puteti sa le deschideti voi ;) sa discutati pe tema asta.
Ai si scapat repede ?? :twisted: Ai gasit portita si ai fugit ca iepurasul :lol: :lol: :lol: .
Insa cele tehnice ce tin de pescuitul propriuzis...le numeri pe degete...de ce oare!!!!
Parerea mea personala este ca asta reflecta si nivelul actual al pescuitului romanesc atat de competitie cat si cel de agrement...iar rezultatele la nivel international se vad.
Ai mare dreptate si cred ca majoritatea vor spune la fel pt ca nu avem nici macar un topic deschis de un Nume in domeniu care sa ne lumineze :( sa ne corecteze si sa ne indrume :( Pacat ca nu vrei sa deschizi unul.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Florin
Mesaje: 42
Membru din: Mie Apr 09, 2014 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde Florin » Joi Apr 16, 2015 6:42 pm


Insa cele tehnice ce tin de pescuitul propriuzis...le numeri pe degete...de ce oare!!!!
Crezi asta e o problema specifica Romaniei? Daca adun postarile legate de tehnica de pe forumurile englezesti(mi-ar lua ceva luni sa trec prin toate :D ) nu cred ca procentual stau mai bine ca ale noastre. Poate stau mai bine la filmuletele de prezentare facute de "diversi" in care respectivii mai scapa cate un sfat-doua legate si de partea tehnica. Desi multe se repeta intr-un fel sau altul.
Sau nu frecventez eu sursele "bune" :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde sorinhc » Joi Apr 16, 2015 7:57 pm


Insa cele tehnice ce tin de pescuitul propriuzis...le numeri pe degete...de ce oare!!!!
Crezi asta e o problema specifica Romaniei? Daca adun postarile legate de tehnica de pe forumurile englezesti(mi-ar lua ceva luni sa trec prin toate :D ) nu cred ca procentual stau mai bine ca ale noastre. Poate stau mai bine la filmuletele de prezentare facute de "diversi" in care respectivii mai scapa cate un sfat-doua legate si de partea tehnica. Desi multe se repeta intr-un fel sau altul.
Sau nu frecventez eu sursele "bune" :(
Frecventezi sigur sursele bune.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde ticairlandezu » Vin Apr 17, 2015 11:00 am


Insa cele tehnice ce tin de pescuitul propriuzis...le numeri pe degete...de ce oare!!!!
Crezi asta e o problema specifica Romaniei? Daca adun postarile legate de tehnica de pe forumurile englezesti(mi-ar lua ceva luni sa trec prin toate :D ) nu cred ca procentual stau mai bine ca ale noastre. Poate stau mai bine la filmuletele de prezentare facute de "diversi" in care respectivii mai scapa cate un sfat-doua legate si de partea tehnica. Desi multe se repeta intr-un fel sau altul.
Sau nu frecventez eu sursele "bune" :(
Poate te mira, dar e posibil sa nu frecventazi sursele "bune" ;) Daca luam Anglia de exemplu, aici nu forumurile sunt sursa de inspiratie primordiala ;) ...ci revistele, televiziunile, ziarele(saptamanale). Forumurile, ca peste tot, sunt la mana pescarilor de "forum" ;) si ca atare nu gasesti multa informatie de calitate in ele.
Insa la noi din lipsa acuta a informatiei media(nu mai mentionez ca si de calitate)...ar trebui macar forumurile sa preia o parte din ele...si o face cumva...timid...prin aceste filmulete facute de unul sau altul,...insa calitatea lor lasa de dorit nefiind profesionist realizate :oops: La noi se rezuma la un fel de...hai sa-ti arat cat pesti prind eu!!! :lol: :lol:
Uite, eu stiu pe unul Nutzu, care face un lucru de calitate pe blogul lui personal ;) ...dar e posibil sa nu fie cunoscut de toata lumea...aaa si nu are legatura decat cu stationarul, nu si cu feederul.

Florin
Mesaje: 42
Membru din: Mie Apr 09, 2014 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde Florin » Vin Apr 17, 2015 11:43 am

Imi place pagina lui Nutzu, cred ca m-au ajutat cateva din articolele lui atunci cand ma aflam pe malul apei. La revistele englezesti am inceput deja sa ma abonez :) . Am descoperit si in Franta surse interesante dar ma chinui cu limba asa ca am renuntat. Eu raman la parerea ca feederul la noi in tara este inca la stadiul de alevin si pana nu va ajunge la un numar anume de practicanti, cat de cat pregatiti sa faca diferenta intre un filmulet sau un articol slab fata de unul ok nu vom avea nici interes foarte mare din partea oamenilor care pot sa aduca informatii de calitate (cu mici exceptii). De asemenea odata cu marirea masei de pescari la feeder sunt sigur ca se vor pune in miscare si mecanismele care pot duce la rezultate mai bune ale participantilor la competitiile internationale. Asa ca rabdare si tigari electronice :p !

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde ticairlandezu » Vin Apr 17, 2015 12:03 pm

Corect Florin...mai mult daca si pe Sorinhc, un anticoncurs-ionist convins :lol: :lol: ...au inceput sa-l intereseze tehnicile competitionale :shock: ...sa'ntors lumea su susu'n jos :twisted: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: (scuze Sorin, nu m-am putut abtine :lol: :lol: )


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori