Pinkies vs Maggots, Fui vs Larve

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
Razvan Pop
Mesaje: 147
Membru din: Lun Noi 10, 2014 7:12 pm

Pinkies vs Maggots, Fui vs Larve

Mesajde Razvan Pop » Mar Noi 03, 2015 2:09 pm

Am o disputa cu un bun prieten.

El sustine ca pinkies sunt viermi mai tineri, pui de viermi. ;)

Eu sustin ca pinkies provin din alta specie de musca decat maggots normali. In engleza este Green bottle fly.

La fel, eu stiu ca fuii si larvele provin din specii diferite de tantari.


Poate cineva mai destept si cunoscator ne edifica si pe noi. :idea:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pinkies vs Maggots

Mesajde catalin232 » Mar Noi 03, 2015 2:19 pm

Pai cum facem ? Mai intai puneti pariu si pe urma vedem de la cine cerem parte sau dam raspunsul direct? :D

Sunt 3 feluri de "larve de musca" ce se folosesc la pescuit :

- Squats = larvele mustei comune de casa ( aia neagra de o tot dai afara din bucatarie) . Sunt foarte mici , foarte moi si sunt folositi in 90 % din cazul strict pentru nadire, in principal pentru babusca mica , oblete si alte vietati de dimensiuni mici.

Adica asta : https://en.wikipedia.org/wiki/Housefly

- Pinky = larvele mustei verzi

Adica asta : https://en.wikipedia.org/wiki/Common_green_bottle_fly

- Maggot ( viermele obisnuit) = larva mustei mari albastre

Adica asta: https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_bottle_fly

Acum , pentru necredinciosi, luati din fiecare categorie , puneti in cutii separate si asteptati sa vedeti ce "fluture" iese din fiecare "rasa" de viermi :D .

PS: Trebuiesc eliberati in sufragerie, in felul asta toti vecinii vor sti ce fel de muste ies din fiecare tip de larva. Dupa strigatul de lupta al sotiei vor sti :D

Avatar utilizator
Razvan Pop
Mesaje: 147
Membru din: Lun Noi 10, 2014 7:12 pm

Re: Pinkies vs Maggots, Fui vs Larve

Mesajde Razvan Pop » Mar Noi 03, 2015 2:22 pm

Si larve vs fui Cataline?

Ne bazam tot pe sotie? :)

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Pinkies vs Maggots, Fui vs Larve

Mesajde mihaiboaca » Mar Noi 03, 2015 2:27 pm

Am si eu o intrebare ptr ca acest subiect chiar ma depaseste si as vrea sa invat mai multe.
- Cum fac diferenta intre "pui" de vierme si pinkie?
Sa nu spuneti dupa culoarea ochilor :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Pinkies vs Maggots, Fui vs Larve

Mesajde mihaiboaca » Mar Noi 03, 2015 2:35 pm

Am gasit un articol dar din pacate nu se specifica clar ce sunt FUI:
http://www.scrigroup.com/diverse/pescui ... E23547.php

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pinkies vs Maggots, Fui vs Larve

Mesajde catalin232 » Mar Noi 03, 2015 2:38 pm

Este o grupa intreaga de insecte care au stadiu de reproducere ca si Larva acvatica.

Grupa de insecte se numeste " Midge" , in aceasta grupa gasesti mai multe familii de insecte printre care si Chironomidele ale caror larve le folosim noi cu denumirea de "libelula" .

Nu mai retin numele familiei de insecte ce este raspunzatoare pentru " fui " , dar nu este aceeasi...

Mai pe scurt, desi fac parte din aceeasi familie, sunt 2 tipuri diferite de insecte care produc aceste larve. Fui-ul nu este "libelula" subnutrita :D .

Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: Pinkies vs Maggots, Fui vs Larve

Mesajde mihai_ace » Mar Noi 03, 2015 2:40 pm

Daca ai o plaga cu țesut necrozat poți face selecția ,deoarece pinkie consuma țesutul devitalizat lăsând plaga curata.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pinkies vs Maggots, Fui vs Larve

Mesajde catalin232 » Mar Noi 03, 2015 2:45 pm

Am si eu o intrebare ptr ca acest subiect chiar ma depaseste si as vrea sa invat mai multe.
- Cum fac diferenta intre "pui" de vierme si pinkie?
Sa nu spuneti dupa culoarea ochilor :lol: :lol: :lol: :lol:

Depinde de stadiul in care se afla ( sau mai pe romaneste, varsta ) . Ceea ce folosim noi sunt larvele mature , aprope de stadiul de crisalida.

Daca ai sa gasesti un caine mort pe sosea si vei cauta viermi , o sa gasesti amestecati ... nu sunt prea ordonate mustele astea , si toate speciile depun pe carcasa :D

O diferenta destul de mare si facila poti face mult mai devreme , cand sunt oua. Forma si marimea acestora difera foarte mult si e usor sa le identifici , sau macar sa realizezi ca sunt 3 sau mai multe feluri de muste care au depus acolo.

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Pinkies vs Maggots, Fui vs Larve

Mesajde mihaiboaca » Mar Noi 03, 2015 2:45 pm

Sunt multe specii de muste si implicit de viermi, la fel si cu larvele.
Ma repet - cum pot face eu diferenta intre ei?
O alta intrebare - La noi se cresc special pinky, squats si maggot? - Nu cred asta

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Pinkies vs Maggots, Fui vs Larve

Mesajde mihaiboaca » Mar Noi 03, 2015 2:48 pm

Am si eu o intrebare ptr ca acest subiect chiar ma depaseste si as vrea sa invat mai multe.
- Cum fac diferenta intre "pui" de vierme si pinkie?
Sa nu spuneti dupa culoarea ochilor :lol: :lol: :lol: :lol:

Depinde de stadiul in care se afla ( sau mai pe romaneste, varsta ) . Ceea ce folosim noi sunt larvele mature , aprope de stadiul de crisalida.

Daca ai sa gasesti un caine mort pe sosea si vei cauta viermi , o sa gasesti amestecati ... nu sunt prea ordonate mustele astea , si toate speciile depun pe carcasa :D

O diferenta destul de mare si facila poti face mult mai devreme , cand sunt oua. Forma si marimea acestora difera foarte mult si e usor sa le identifici , sau macar sa realizezi ca sunt 3 sau mai multe feluri de muste care au depus acolo.

Cata cine draqu sta sa culeaga, sa verifice ouale de musca? Eu ma duc in magazin sa cumpar.
si ii zic vanzatorului vreau si eu 500gr pinky si 500gr vierme. De unde stiu eu ca acel pinky nu este pui de vierme si este de fapt acea larva provenita din musca verde?


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori