Canalul Dunare-Marea Neagra

Rauri, Canale, Dunare.

Moderator: sorinhc

manaila florentin
Mesaje: 82
Membru din: Joi Noi 06, 2014 9:18 pm
Localitate: Braila
Contact:

Re: Canalul Dunare-Marea Neagra

Mesajde manaila florentin » Sâm Mar 21, 2015 11:50 pm

Catalin, nu se pune problema banilor. Pur si simplu vroiam sa testez acea nada care era deja inceputa. Am folosit din ea o singura data la apa calda.Pana la urma Trabucco Dark Expander nu este o nada de 6 lei. Are aceleasi ingrediente, consistenta si miros cu Sonubaits Supercrush Green, doar ca difera culoarea.
buna asta...de unde stii tu ce ingrediente au cele 2 nade?ca retetele sunt secrete, ca mai scapa ei cate 5-6 ingrediente din reteta e una...in plus una e sa ai aceleasi ingrediente dar in proportii diferite.Catalin nu cred ca a vrut sa loveasca in producator sau in nada, pur si simplu l-a luat valul.eu ti-am dat un sfat, umecteaza putin si arunca un bulgaras de nada intr-o apa...daca se ridica particole din ea nu o folosi.chiar sunt curios daca ai avut capturi cu ea la apa calda...daca nu, sau putine in comparatie cu vecinii o sa stii care e cauza :lol:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Canalul Dunare-Marea Neagra

Mesajde catalin232 » Dum Mar 22, 2015 3:04 am

Catalin, nu se pune problema banilor. Pur si simplu vroiam sa testez acea nada care era deja inceputa. Am folosit din ea o singura data la apa calda.Pana la urma Trabucco Dark Expander nu este o nada de 6 lei. Are aceleasi ingrediente, consistenta si miros cu Sonubaits Supercrush Green, doar ca difera culoarea.
Bogdane , nu am vrut nici sa dau in producator , nici sa denigrez nada , nici sa te acuz ca dai cu nade ieftine. Citeste cu atentie ce am scris si ai sa intelegi probabil mult mai bine mesajul ..... Treaba cu 6 lei si 9 lei a fost data ca exemplu puteam foarte vine sa scriu de 12 si 16 lei sau orice alte sume , chiar nu conta, ideea de baza era alta :) .

Ca ai vrut tu sa testezi o nada asta eu nu stiam , ai spus ca mergi sa o folosesti desi nu aveai certitudine asupra ei doar ca este punga inceputa sau ma rog , doar pentru simplul motiv ca o aveai in casa.

Eu nu am facut decat sa iti atrag atentia ca decat sa mergi la pescuit si sa folosesti ceva in care nu ai incredere sau sa te bazezi strict pe un rationament de cost , este o abordare gresita din punctul meu de vedere .

Oricum ar fi , direct la subiect, Florentin a pus punctul pe I . In general nadele Expander si Explosive sunt nade care elibereaza foarte multe particule in masa apei si de obicei aceste nada nu sunt cele mai indicate la un pescuit pe ape curgatoare, nici macar ca si ingredient partial in nada ... Sunt extrem de putine ocaziile in care ai avea nevoie de o nada atat de activa pe curgatoare.

Chiar imi cer scuze daca te-am ofensat cumva cu mesajul anterior , crede-ma pe cuvant ca nu asta am avut in intentie.

bogdan30
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 2:01 pm
Localitate: Cernavoda

Re: Canalul Dunare-Marea Neagra

Mesajde bogdan30 » Dum Mar 22, 2015 5:18 am

Stai linistit, Catalin ca nu ma simt absolut deloc ofensat. Eu multumesc pt toate sfaturile profesioniste pe care le primesc pe acest forum. Atat de la tine cat si de la Lucian Fiat chiar am ce invata. Cat despre aceasta nada expander nu cred absolut deloc ca se desface asa repede. Cand am fost la apa calda am incercat s-o fac mai colanta si probabil umectand-o cam tare scoteam cosuletul dupa 10 min aproape plin cu nada.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Canalul Dunare-Marea Neagra

Mesajde catalin232 » Dum Mar 22, 2015 10:11 am

Faptul ca scoti cosuletul dupa 10 min cu nada in el nu inseamna ca tot ce contine nada se va desface pe substrat. Ce ai patit este un semn ca ai gresit umectarea nadei. Nicio nada , indiferent cat de colanta este , nu trebuie sa iti faca asa ceva. Evident , presata cum trebuie in cosulet , ca daca te sui cu picioarele pe ea , si una uscata o scoti inapoi din apa :) .


Înapoi la “Pescuitul in ape curgatoare.Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori