Arpacasul.

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Arpacasul.

Mesajde sorinhc » Mar Ian 20, 2015 3:04 pm

Salutare,

Am realizat ca foarte rar vad pe balta/rau pescari (si aici ma refer la cei care dau la caras in special) care folosesc ca nada sau momeala arpacasul.
Voi folositi? Daca da in ce proportii, ce aditivi, in ce perioade..... ?
Pt caras parerea mea este ca eficienta este maxima cand adaug aditiv Sensas si anume Carpix si Carassix in proportie mai mica decat recomandata si anume un pachet cam la 6 kg de arpacas (nu la 3kg cum scrie pe punga). Folosesc arpacas la punga indiferent de "Brand".

Multumesc,
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Dennis_TL
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 18, 2015 10:04 am
Localitate: TULCEA

Re: Arpacasul.

Mesajde Dennis_TL » Mar Ian 20, 2015 4:19 pm

Cum il prepari ? Il dai in clocot 5minute, il scoti , il clatesti cu apa rece de amidon si apoi bagi carpixul? Sau cum?

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arpacasul.

Mesajde sorinhc » Mar Ian 20, 2015 6:18 pm

Cum il prepari ? Il dai in clocot 5minute, il scoti , il clatesti cu apa rece de amidon si apoi bagi carpixul? Sau cum?
Nu am cronometrat niciodata timpul de fierbere. Depinde mult de pungile cu arpacas pe care le am in acel moment. Nu amestec Brand-urile asa ca folosesc doar de un fel, acelasi lot. In apa in care fierb mai pun uneori si arome dar nu ca regula. Desi pare banal poti face coliva foarte repede :lol: - un bun liant pt seminte.

Daca nu am timp prea mult si ma hotarasc seara tarziu sa plec la peste pun arpacasul de seara intr-un recipient cu capac si torn apa fierbinte peste el cat sa acopere cam o palma arpacasul. Las pana dimineata cu capacul inchis. Uneori pun si zahar cam 100 gr la 1 kg de arpacas in apa clocotita iar Aditivul si/sau CLS-ul dupa ce sa racit.
Daca am timp mai mult pun arpacasul direct in apa fiarta (incercand treptat boabele in timp), il clatesc cu apa rece pt a opri fierberea si pt a impiedica lipirea boabelor, scurg bine si apoi aditivul.

:roll:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Arpacasul.

Mesajde catalin232 » Mar Ian 20, 2015 6:34 pm

La mine, dupa Canepa si Porumb, Arpacasul ocupa un loc de cinste mai ales cand vine vorba de pescuitul pe ape naturale dupa Caras si ciortan.

Se prepara extrem de simplu , este eficient si nu in ultimul rand , este foarte ieftin ( vreo 3 lei / kg ) .

Eu obisnuiesc sa il tin la inmuiat in apa rece vreo 2-3 ore dupa care il fierb cu sare si zahar / miere daca este cazul ( dar sare pun intotdeauna ;) ) . Il fierb pana cand infloreste tot , prefer ca arpacasul sa fie bine "explodat" ....ia si aroma mai bine, face contrast pe substrat si poate fi colorat mai repede.

Nu in ultimul rand, Arpacasul poate fi folosit ca momeala si este una dintre cele mai eficiente momeli in anumite conditii cand pescuit dupa Caras, in mod deosebit cand pe locul respectiv sunt si alte specii de peste care nu permit folosirea momelilor "traditionale" .

Pentru a se mentine bine in carlig, se inteapa ambii "lobi" ai bobului de arpacas ... am scris si un articol AvP cu o partida test de selectie a carasului in care arpacasul ca momeala a facut legea .... daca retin bine , balta pe care am pescuit atunci este Zimbru ( Calarasi) si avea foarte multa babusca ...

Am avut si parte de partide in care am fost nevoit sa renunt la introducerea de arpacas pe vad si astfel am reusit un pescuit mult mai eficient.... Mai exact , aici :

https://www.youtube.com/watch?v=y1S-x5oITjY

Am explicat pe filmare de ce am luat decizia respectiva, nu mai reiau in scris :mrgreen:

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arpacasul.

Mesajde sorinhc » Mie Ian 28, 2015 11:28 am

... am scris si un articol AvP cu o partida test de selectie a carasului in care arpacasul ca momeala a facut legea .... daca retin bine , balta pe care am pescuit atunci este Zimbru ( Calarasi) si avea foarte multa babusca ...
@Catalin232 faci un efort sa ne spui exact ce articol?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Arpacasul.

Mesajde catalin232 » Mie Ian 28, 2015 2:03 pm

... am scris si un articol AvP cu o partida test de selectie a carasului in care arpacasul ca momeala a facut legea .... daca retin bine , balta pe care am pescuit atunci este Zimbru ( Calarasi) si avea foarte multa babusca ...
@Catalin232 faci un efort sa ne spui exact ce articol?
Greu... trebuie sa ajung la parinti sa caut prin colectia de reviste ..... nu eproblema de cautat , este problema cu memoria .. mai intai sa imi si aduc aminte cand ajung pe la ei sa caut :) . Nu promit , dar o sa incerc din rasputeri sa imi amintesc sa caut :)

ghidanac
Mesaje: 33
Membru din: Mie Feb 10, 2016 12:37 pm

Re: Arpacasul.

Mesajde ghidanac » Mie Feb 10, 2016 2:04 pm

@Catalin232,

Scuze ca pun o intrebare dupa un an. Arpacasul e f bun de acord la caras dar cu crapul asa cum ai zis si tu in filmul de pe Arges poate dauna . Cred ca trebuie evitat la crap intrucat produce saturatie pe vad slab sau primavara devreme cand pestele doar ciugoale. Posibil sa mearga si la crap daca e terciut la blender sau prin alte mijloace dar sa nu intre in conflict cu momeala din carlig sa-i placa mai mult arpacasul. De fapt asta e marele risc sa manance arpacasul si sa ignore carligul .
In fine intrebarea este cum ai folosi tu arpacasul la crap si in ce conditii ?

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Arpacasul.

Mesajde catalin232 » Mie Feb 10, 2016 3:38 pm

Pai e foarte simplu :D . Daca la Caras consider arpacasul ca "facand minuni" in multe situatii, cand vine vorba de pescuit la Crap incerc sa ma feresc de el pe cat posibil.

Sunt cateva motive pentru care procedez asa : poate da de lucru mai mult decat trebuie crapilor, daca bagi mult vara in apa cald, fermenteaza pe substrat destul de repede, poate aduce caras si platica pe vad, specii pe care in mod normal cand vizezi crapul incerci sa le eviti.

Asadar, pentru crap, mult mai bine este sa folosesti porumb , canepa, alune tigrate. Desi semintele de canepa sunt mai mici decat cele de grau ( arpacas) nu am observat sa aibe un impact atat de mare asupra a ceea ce se aduna pe vad precum arpacasul.

Este si o diferenta intre pescuitul clasic la crap ( cei cu rod pod etc etc) in sensul ca ei fac vaduri destul de mari folosind un cocktail de seminte de diferite dimensiuni si tipuri de unde poate apare connfuzia in ceea ce am scris eu mai sus : daca ei folosesc asa ceva si prind crapi mari, de ce nu ar functiona la fel de bine si la pescuitul cu feeder-ul.

Motivele pentru care nu functioneaza asa bine sunt : craparii fac partide lungi , pe patul de seminte ajung pestii mai tarziu ; in pescuitul clasic la crap se folosesc in general momeli mai mari , monturi si carlige mai "grosolane" si in felul acesta se reuseste selectie. Si ei aduna peste mic sau alte specii pe vad, dar il ocolesc dupa cum am scris mai sus.

La feeder tindem sa folosim exact opusul , adica momeli mici , carlige si fire subtiri etc ... selectia suntem obligati sa o facem din ceea ce introducem pe vad, cum, cand, cat si ce anume ducem pe vad.

Va trebui in permanenta sa optimizam nadirea astfel incat sa atragem cat mai mult din specia tinta pentru a nu fi nevoiti sa cautam diferite metode de selectie a pestilor care ne intereseaza, din cei care ii atragem pe un vad " neingrijit" .

dale
Mesaje: 21
Membru din: Mar Dec 29, 2015 6:55 am
Localitate: ineu, jud arad

Re: Arpacasul.

Mesajde dale » Mie Feb 10, 2016 10:41 pm

la noi pe crisu alb vara (iulie-august), arpacasul este nada traditionala la pescuit la pluta. la feeder nu prea imi place pentru ca fiind moale la un "cioc" il fura repede. in schimb folosesc griu fiert, pina cind se desface (infloreste). il pun la inmuiat 12 ore dupa care se fierbe cu o lingurita mica de sare aprox. 30-45 de minute pina cind incep sa crape aproape toate boabele dupa care opresc focu si il las in apa fiarta. atunci pun in el aditivi (de obicei putina cinepa prajita si macinata. cind constat ca sa umflat suficient scurg apa si pun pe el aditiv praf caramel (merge f bine la caras si platica).

ghidanac
Mesaje: 33
Membru din: Mie Feb 10, 2016 12:37 pm

Re: Arpacasul.

Mesajde ghidanac » Joi Feb 11, 2016 7:18 am

Asta vroiam să întreb și eu de ce arpacaș și nu grâu ? Care sunt diferențele ?


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori