Pelete preferate.

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Pelete preferate.

Mesajde sorinhc » Joi Iun 09, 2016 8:45 am

Salutare !

Haideti sa facem un top al preferintelor in materie de pelete, sa zicem top3.

La mine ar fi asa:

Dynamite Bait - Green Betain (nu ma dezamagit niciodata, in special pe balti in care nu am mai fost si nu prea stiam ce si cum);
Bait-Tech - Fishmeal Carp Feed (incercate de curand);
Mainline - Din cauza pretului mare le folosesc f rar.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pelete preferate.

Mesajde admin » Dum Oct 02, 2016 10:32 am

Daca as fi obligat sa ma opresc la un singur producator si marime atunci ala ar fi Special G feed de 2 mm de la bait tech .

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pelete preferate.

Mesajde sorinhc » Lun Oct 03, 2016 8:11 am

Daca as fi obligat sa ma opresc la un singur producator si marime atunci ala ar fi Special G feed de 2 mm de la bait tech .
Salut !

Poti sa ne spui mai multe desprea acesti peleti in cazul pescuitului pe ape reci ? Pe calde stim/am remarcat calitatea si "forta" de a aduce/tine pestele pe vad dar pe ape reci NU stiu nimic, nu am incercat.
La capitolul pret sunt pelete destul de piperare si eu unu nu as folosi decat in pescuitiul crapului pe method feeder unde nu e nevoie sa consumi foarte mult la o partida.
Cum se comporta in amestec cu alte tipuri de pelete ca mecanica? Ajuta sau ingreuneaza "spargerea" method-ului intr-un timp scurt ?

Hai ca stiu ca stii multe despre peletii de la Baut Tech :oops:

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pelete preferate.

Mesajde admin » Vin Oct 07, 2016 4:44 pm

Se comporta la fel si pe apa rece (4-12 grade) ca atractie, dar se dizolva mai greu, logic, si personal ma feresc sa pun prea multe in vad primavara(cand vin din rece in cald), nu si toamna tarziua sau chiar la inceputul iernii. Nu fac nadire grea, nu misc methodul pana la 30 de minute chiar daca nu am semnal. Sunt scumpe dar asta si pentru ca sunt produsul de top, varful de gama daca vrei. Nici cand le pun in cosulet nu fac risipa prea mare , din contra. O punga ar trebui sa imi ajunga la 2-3 partide (cu multa activitate) minim.

Nu prea le mai amestec, adica cel putin nu in acelasi recipient (uscate) ci doar cand sunt prepaprete si le pun poate pe method sau in cosulet. Impreuna cu carp and coarse, si krill(fostele super hallibut marines), le-am folosit de multe ori in
trecut cu rezultate excelente. Am considerat eu atunci ca am cei mai bun din toate lumile. Trebuie insa pregatite independent fiecare in cutia sa, deoarece au continut de uleiuri diferit, graduri de colare diferit si timpi diferiti pana sunt perfecte pentru method.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pelete preferate.

Mesajde sorinhc » Mar Oct 11, 2016 9:54 am

Se comporta la fel si pe apa rece (4-12 grade) ca atractie, dar se dizolva mai greu, logic, si personal ma feresc sa pun prea multe in vad primavara(cand vin din rece in cald), nu si toamna tarziua sau chiar la inceputul iernii. Nu fac nadire grea, nu misc methodul pana la 30 de minute chiar daca nu am semnal. Sunt scumpe dar asta si pentru ca sunt produsul de top, varful de gama daca vrei. Nici cand le pun in cosulet nu fac risipa prea mare , din contra. O punga ar trebui sa imi ajunga la 2-3 partide (cu multa activitate) minim.
Da, asa este.
krill(fostele super hallibut marines)

Nu am folosit acest produs, am sa incerc cel mai probabil din sezonul viitor pt ca mai am Krill de la DB. Incercam mai inainte dar am luat ca babalaul cateva pungi de FiatX Krill 2mm de care nu am fost prea incatat. Sunt ok dar pana nu le-am amestecat cu DB nu a fost senzatie + ca pretul lor ma face sa nu mai cumpar acest produs (800 gr ies mai scump ca Dymamite Bait de 900 gr raportat la gramaj nu la pret/punga) si sa optez pt DB.
Trebuie insa pregatite independent fiecare in cutia sa, deoarece au continut de uleiuri diferit, graduri de colare diferit si timpi diferiti pana sunt perfecte pentru method.
Intotdeauna le prepar independent iar apoi le amestec.

La produsul Bait-Tech Halibut Marine Pellets 3mm mi se pare mie (NU sunt sigur) dar parca coleaza prea tare. Voi cu ce alti peleti le amestecati pt a obtine o mecanica foarte buna ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pelete preferate.

Mesajde catalin232 » Mie Oct 12, 2016 9:45 pm

Dintre toate tipurile de pelete pe care le-am folosit, cele pe care le prefer in detrimentul altora sunt clar cele din gama Bait-Tech Special G . Orice diametru imi este necesar, unde mai pui ca cele de 6mm in banda produc rezultate acolo unde orice alt tip de peleta da gresi.

In rest nu prea am fost "marcat" de alte tipuri. In mod evident multe alte variante produc la vremea si locul lor , mai ales daca stii sa te joci cu proprietatile fiecarui sortiment in ceea ce priveste continut de ulei , putere de colare, timp de desfacere etc... dar aici este vorba de "preferate" .

Bait-Tech Halibut 3mm coleaza destul de tare in momentul in care sunt supra-umectate. Pentru o colare corespunzatoare , dupa umectare, peletele astea ar trebui sa arata ca cele "uscate" sa nu aiba umiditate pe suprafata si sa se lege numai cund sunt presate... Daca le umectezi cum trebuie, le poti jongla cum vrei ;)


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori