Balta Gruiu

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Balta Gruiu

Mesajde ramadri » Dum Mai 28, 2017 7:07 pm

Interesant. Poate data viitoare testezi si cu alte arome de pelete. Urmarim oricum rezultatele cu interes

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Balta Gruiu

Mesajde ramadri » Dum Iun 11, 2017 6:36 pm

Sambata 10 iunie am fost in sfarsit pe aceasta balta.
Ca locatie, e aproape de Bucuresti... nu chiar 20 km cum spun ei dar pe acolo (de la mine din Rahova sunt 36 km, si o pot lua si pe centura).
Ajuns acolo ce sa va spun ... nu e o simpla balta, e un intreg domeniu, o mosie, o ceva totusi incredibil pentru Romania. Este ferma de animale / locatie de agrement / restaurant si crama in aer liber ... si in final balta de pescuit. La ce animale am vazut pe acolo mi-a cam luat piuitul ( porci de 200kg mangalita, fazani si vaci de rasa, etc).
Inainte sa intru in amănuntele partidei efective, vreau sa mentionez ca este o locație superba, e de dus cu sotia si copii dupa caz. E scump (foarte) dar pentru cei care isi permit conditiile sunt pe masura. Cabanele sunt mari, spatioase iar dupa spusele administratorului cam de 20.000 euro. Si nu minte. Sunt facute din trunchiuri mari cum numai pe la Tv la americani vezi, pe jos numai travertin ... si nu doar in cabana ci si in jurul ei. Pontoanele dintr-un material plastic-cauciuc care amortizeaza binisor miscarea pe ponton. In fine trebuie vazut, e deosebit.
Tot dupa spusele administratorului prețul este facut pentru selecție. In speranta ca nu toti manelarii si-ar permite sau si-ar dori. Mi se pare păcat pentru ca din punct de vedere al pescarilor consider ca cei care ar da banii aia mai degraba sunt exact cei pe care ii evita. Eu unul, persoana serioasă si pescar responsabil nu imi permit asa ceva. In fine...sa trecem la ale noastre.
Pe site zice ca sunt 20 locuri, ciudat eu am vazut o tablie si cu 24. Practic cum intrii primul loc e 24. Sfatul meu e sa mergeti in capatul celalalt spre 1. Drumul e asfaltat de-a lungul baltii si pe toata lungimea. Problema este insa ca drumul e sus, iar balta e jos. Din loc in loc sunt mini parcări ( ceea ce e un mare plus) ca nu esti nevoit sa mergi pe jos pana lesini. Iar de la parcare la locurile de pescuit cobori pe scari de piatra ( e cam obositor la urcare).
Sfatul meu este sa va luati pe ponton daca se poate, cu exeptia locurilor 1 si 2 care sunt pietruite restul sunt inca de pamant iar dupa o ploaie ca cea dupa vineri te afunzi pana la glezne în acel pământ.
Balta are o latime de 50m cam de la locul 3 pana la cel puțin 10 (mai departea nu vedeam pentru ca face balta un ușor cot). Pe locurile 1 si 2 cam 70+m. Pe malul opus nu este stuf si nici copaci deasupra sa ofere umbra, doar vegetatie. Adâncimea pe mijloc ( cam 15- 30m de la mal) nu este tocmai buna de pescuit...zic eu ca are 1m maxim, insa dupa se duce spre 1.7m). Este mal dar nu adanc, pe standul 4 unde am dat eu nu am simtit praguri semnificative ( am dat cu plumb, nu luati informatia chiar de maxim buna pentru ca eu habar n-am sa sondez si sunt si maxim nesimțit - adica nu simt nimic).
De la orele 9 la 16 am prins 7 ciortani (eu) si sotia 2 (ea a dat pe mijloc spre margine). Ciortanii in jurul la 1kg maxim 2. Am prins si o salonta superba curata neatinsa la vreo 4.5kg. In balta mai sunt si rosioare dar mici ( sub 100g) si inca ceva mic mic (din pacate nu stiu ce era).
Tot ce am prins eu a fost pe nada Utopia inchisa la culoare ( pe cea deschisa nu a vrut... am avut 2 paturi de nada, am dat clipsat la 1m de malul opus, mai aproape de atat era agatatura). La momeala aroma de usturoi a facut legea, 4 la popup Benzar si 3 la porumb silicon aromat Haldorado.
Am pierdut 4 in dril, 3 nu s-au intepat bine (cred ca trebuia sa dau cu carlige mai mici) iar al 4-lea a fost clar o magaoaie iemnsa, un overten clar. S-a înțepat, lanseta era sa zboare de pe suport, am prins-o...eram clipsat...evident a luat imediat cele 3, 4 spire pana la clips. Initial am incercat sa trag spre mine...dar era sa raman fara lanseta...era clar ca nu il puteam intoarce... miraculos am reusit sa delclipsez...mi-a luat instant 10 m de fir...am pus contra prea tare si mi-a rupt firul. De la administrator am inteles ca sunt si exemplare mari 12-20kg (cu cateva zile inainte s-ar fi prins un 18kg).
Ca o concluzie...asa dupa prima partidă. Peste e, parca nu la densitatea de pe Bila 2. Ciortanii se vede ca sunt "noi" si micuti. Mai e ceva de lucru acolo, dar e o alternativa de luat in seama

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Balta Gruiu

Mesajde ramadri » Dum Iun 11, 2017 6:42 pm

Cum rezervasem pe pamant nu eram dotat pentru 2 pe ponton... asa ca am improvizat putin iar sotia a avut sansa sa pescuiasca ca un campion englez... cu cotorul pe genunchi Imagine Imagine ImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Gruiu

Mesajde sorinhc » Mar Iun 13, 2017 8:37 am

Inainte sa intru in amănuntele partidei efective, vreau sa mentionez ca este o locație superba, e de dus cu sotia si copii dupa caz. E scump (foarte) dar pentru cei care isi permit conditiile sunt pe masura. Cabanele sunt mari, spatioase iar dupa spusele administratorului cam de 20.000 euro. Si nu minte. Sunt facute din trunchiuri mari cum numai pe la Tv la americani vezi, pe jos numai travertin ... si nu doar in cabana ci si in jurul ei. Pontoanele dintr-un material plastic-cauciuc care amortizeaza binisor miscarea pe ponton. In fine trebuie vazut, e deosebit.
Pare interesant. Chiar ma gandeam cum o fi sa pescuesti pe astfel de pontoane facut din material gen "terasa" moderna (cam costa).
Tot dupa spusele administratorului prețul este facut pentru selecție. In speranta ca nu toti manelarii si-ar permite sau si-ar dori.
Face selectie sigur si cred ca vrea sa faca si selectie "de aglomeratie la pret mic" de care eu personal fug ca dracu.
Mi se pare păcat pentru ca din punct de vedere al pescarilor consider ca cei care ar da banii aia mai degraba sunt exact cei pe care ii evita.
Nu cred.
1. Drumul e asfaltat de-a lungul baltii si pe toata lungimea. Problema este insa ca drumul e sus, iar balta e jos. Din loc in loc sunt mini parcări ( ceea ce e un mare plus) ca nu esti nevoit sa mergi pe jos pana lesini. Iar de la parcare la locurile de pescuit cobori pe scari de piatra ( e cam obositor la urcare).
Nu e rau. Faci si putin sport :D .
Balta are o latime de 50m cam de la locul 3 pana la cel puțin 10 (mai departea nu vedeam pentru ca face balta un ușor cot). Pe locurile 1 si 2 cam 70+m.
Accesibil unui pescuit atat aprope cat si "la buza malului de vis a vis".
Pe malul opus nu este stuf si nici copaci deasupra sa ofere umbra, doar vegetatie.
Poate vor aparea si copacii pe viitor pt ca tin umbra vara si "cazeaza" porcusorii.
Ca o concluzie...asa dupa prima partidă. Peste e, parca nu la densitatea de pe Bila 2. Ciortanii se vede ca sunt "noi" si micuti. Mai e ceva de lucru acolo, dar e o alternativa de luat in seama
Suna bine.

Multumimi @ramadri pt review !!!!

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Balta Gruiu

Mesajde ramadri » Mar Iun 13, 2017 9:30 am

Malurile sunt abrupte si inalte de cel putin 4m. Nici o sansa de copaci pe malul de visavis. Eu prefer sincer asa, sa se plimbe pestele in puii mei sa aiba toata lumea o partida buna

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


bettlejus
Mesaje: 13
Membru din: Vin Mai 19, 2017 2:29 pm

Re: Balta Gruiu

Mesajde bettlejus » Mar Iun 13, 2017 10:38 am

Salut,

De caras ce stiti, ce dimensiune si densitate are in baltile 1 si 2? e decent sau palmas? Tot caut o balta de Caras frumos si sunt atat de putine...

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Balta Gruiu

Mesajde ramadri » Mar Iun 13, 2017 10:50 am

Nu am prins caras... insa prinzand destul de multe rosioare mici, tind sa cred ca exista totusi dar probabil in cantitati mai mici si posibil sa fi stat pe capatul celalalt al baltii.
O balta buna de caras ar fi Camineasca. Am prins bine pe zona de padure.
Si Bila 2 are o cantitate apreciabila (si chiar mari, am vazut si la kil), insa e si crap mult. Daca vrei sa-ti exersezi skillul de selectie poate fi o provocare.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


bettlejus
Mesaje: 13
Membru din: Vin Mai 19, 2017 2:29 pm

Re: Balta Gruiu

Mesajde bettlejus » Mar Iun 13, 2017 11:04 am

Mi-am exersat skill-ul de selectie pe Bila 2, greu rau de tot:))) am prins rosioara la orice, am innebunit, la dumbels de 8, la boilies de 10, incredibil, rgeu greu greu cu selectia acolo, te zapaceste rosiara chiar si obleti

La Camineasca nu am fost dar nu prea sunt incantat pentru ca am vazut in multe postari ca se prinde caras brichetar, nu pe asta il urmaresc, este si mare, dar daca am o zi cu 30 carasi brichetair si 1 mare, nu o numesc succes.

La Polcesti imi place, treaba nasoala e platica, dar de 4 ori cat am fost pana acum a dat si caras si destul de frumusel, unii aproape de KG, problema ca e incep sa manance destul de tarziu acolo, intotdeauna au inceut sa vina dupa ora 14:00.

Multumesc,

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Balta Gruiu

Mesajde ramadri » Mar Iun 13, 2017 11:16 am

Eu am fost pe Camineasca o data. Am luat cred 30 bucati de caras, nici unu brichetar. As zice nici unu sub 250g, dar nici mai mare de 850g.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator