Baraj Zetea

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: Baraj Zetea

Mesajde pivo » Vin Oct 06, 2017 9:24 pm

Cam asa se intampla cand mergi cu putine informatii..... despre pescuitul pe Zetea sunt cateva filmulete ale lui Benzar si la match si la feeder! specia predominanta e platica si babusca insa trebuie sa o cauti de la 40m+, in apa de cca 10-12 m adancime!
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Baraj Zetea

Mesajde ramadri » Vin Oct 06, 2017 9:32 pm

Filmele au fost mancate pe paine.
Nu lipsa de informatii a fost problema ci saritul in apa de pe trambulina improvizata, cainii care se balaceau in apa si latrau ca turbatii...persoanele care inotau la cel putin 50m de mal...si altele. Ar fi trebuit pescuit de pe malul celalalt, insa accesul era aproape imposibil.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: Baraj Zetea

Mesajde pivo » Vin Oct 06, 2017 10:30 pm

Accesul nu e imposibil de pe malul celalalt. daca ai fi mancat pe paine filmarile lui benzar, ai fi vazut ca are o filmare chiar pe malul opus. treci barajul, ajungi la o parcare pe stanga drumului si acolo este o poteca care coboara pana la apa, dar ca sa pescuiesti pe malul cu turisti trebuie sa te duci mult in stanga plajei, inspre coada lacului. acolo nu e plaja si nici turisti nu prea sunt. ai sanse mari sa prinzi scobar mare si mreana in zona aceea sau in dreapta, pana aproape de baraj (acolo a fost si pista de concurs). nu-i nimic.... o sa stii data viitoare. cat despre viermi, gasesti in Odorhei la magazinul lui Benzar(str Gabor Aron nr 1, langa Lidl).
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Baraj Zetea

Mesajde ramadri » Vin Oct 06, 2017 10:34 pm

Pe poteca aia nu aveam cum sa ajung cu echipamentul. Poate prin rostogolire dar la urcare in nici un caz.
In dreapta am si fost, unde s-a tinut concursul.
Am fost la magazinul lui Benzar insa era inchis spre ghinionul meu.
In fine pescuitul acolo in perioada in care am fost eu era ca si pescuitul intr-o piscina super aglomerata.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


PS
Nu o sa mai existe o data viitoare :)

Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: Baraj Zetea

Mesajde pivo » Vin Oct 06, 2017 11:31 pm

Ai dreptate. Echipamentul pentru Zetea e urmatorul: Lanseta, galeata cu nada (in care pui si viermii si ceva cosulete si strune gata legate), eventual un miciog si un cracan (asta daca nu vrei sa dai ca Benzar cu batul tinut in mana). In cel mai rau caz iti iei un scaunel pliant din ala mic-mic ca sa nu stai pe bolovani si cam atata. faptul ca nu ai prea prins peste este din cauza ca pestele nu era acolo (s-a intamplat si anul trecut in concurs cam in aceeasi perioada). In schimb in coada lacului se prindea la greu! Deci asta ar putea fi o alta cauza. Pestele migreaza din coada lacului spre baraj cam de pe la mijlocul lui octombrie. oricum, daca mai mergi pe acolo, sa stii ca pe malul opus, pe poteca respectiva, e locul preferat de pescuit al lui Benzar! ;)
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Baraj Zetea

Mesajde Solzescu » Sâm Oct 07, 2017 12:17 am

nu doar al lui benzar, toti localnicii dau acolo.
mai sunt niste probleme de ordin administrativ, concesiunea expira, au aparut niste persoane noi interesate de lac, odata cu asta au inceput sa se auda noaptea motoare termice pe lac...pastravul a disparut ca prin minune, zice-se, carasul s-a evaporat, somni s-au prins doar doi cat am stat eu acolo (vreo 2 saptamani). si eu am vazut noaptea barci pe lac, pescuitul fiind interzis dupa apus...
oricum, caldura era infernala, nu era de pescuit in conditii umane...


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori