REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde CISMAS » Mie Mai 06, 2015 1:17 pm

Claudiu, cand ma uit la ceva si cand spun ceva, sant foarte atent, spune-mi si mie , fara acel feeder stop cum masori distanta, unde sta cosuletul raportat la carlig
iarasi prin reducere la absurd, eu as putea sa interpretez (nu e cazul) acel stop ca fiind unul similar(asa se vede) cu un opritor de cauciuc pus deasupra carligului pentru autointepare.
masor distanta, dupa care cobor stopul
nu vreau sa fiu luat ca si un carcotas, ideea e ca totul sa fie clar, fara interpretari ca nu mai terminam niciodata
eu nu cred ca, VIRGULA, conform acestui articol pot fi avertizat pentru o alica pe forfac
a, daca la sedinta tehnica a unui concurs se fac unele precizari, e cu totul altceva
Ultima oară modificat Mie Mai 06, 2015 1:30 pm de către CISMAS, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde admin » Mie Mai 06, 2015 1:24 pm

La baza cosuletului e o linie intrerupta. De acolo se masoara distanta pana la carlig, si ea trebuie sa fie de minim 50 de cm. Asta spune si regulamentul si desenul si repet iata de cate ori e cazul : se masoara de la baza cosuletului. Iar baza se considera cand montura e atarnata, nu pe masa , nu in alt plan. Dar, da, struna poate incepe de la "feeder stop",deci implicit trebuie sa fie mai lunga de 50 cu cel putin lungimea cosuletului, a tijei acestuia, a agrafei care il conecteaza etc.

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde ticairlandezu » Mie Mai 06, 2015 1:32 pm

.....de formare tehnica, nu filozofica,
Deci asta era :twisted: :lol: :lol: :lol:
Gandesti tehnic si uiti "esenta" ;) ...ca este vorba de pescuitul stationar si chichitele lui. Tehnica competitionala a pescuitului la feeder se vrea mai apropiata de "pescuitul stationar"!!! doar ca fara pluta. Dovada este insusi regulamentul care este aproape copiat de la stationar si nu de la crapari ;) (vezi momitoare,pelete,boiles,fir de par,etc. =interzise)
In stationar definitia de "struna" de zeci "jdeani" este acea parte dintre carlig si primul "obiect" care o intrerupe(agrafa, alica,opritor,etc.).Imagineaza-ti ca sunt pescari care folosesc firul pe direct, adica fara fir subtire la forfac si fara bucla ;) ...la asta cum definesti forfacul !!!daca nu exact aceeasi distanta dintre plumb(sa zicem) si carlig.Asa ca in asertiunea lor, a celor de la FIPS, daca vor o struna de minim 50 cm, de la baza cosuletului la carlig, rezulta/ = ,ca nu ai voie sa pui nimic pe aceasta distanta care sa o intrerupa ;)
Sper ca ai inteles :roll: :roll:

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde CISMAS » Mie Mai 06, 2015 1:41 pm

eu prin struna inteleg firul cu care se leaga carligul
STRÚNĂ, strune, s. f. 1. Fir elastic confecționat din metal, din păr de animale etc., care se întinde pe unele instrumente muzicale și produce, prin vibrare, sunete; coardă. ◊ Expr. A cânta (sau a bate) cuiva în strună (sau în struna cuiva) = a fi de aceeași părere cu cineva pentru a-i câștiga simpatia, favoarea; a linguși pe cineva. 2. Sfoară bine întinsă, făcută din fire elastice și răsucite, destinată să țină întinsă pânza fîerăstrăului. ◊Expr. (Adverbial) A merge strună = a merge foarte bine. ♦ Fir plastic sau metalic de care se leagă cârligul unei unelte de pescuit. 3. Parte a frâului care înconjoară bărbia calului și se prinde de cele două capete ale zăbalei. ◊ Expr. A ține (pe cineva) în strună = a înfrâna, a ține din scurt (pe cineva). 4. Compus: struna-cocoșului = numele a două plante erbacee cu frunzele ovale și flori albe (Cerastium). – Din sl. struna.
Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de blaurb | Semnalează o greșeală | Permalink

deci eu struna pot sa o fac cat vreau eu si sa completez cei 50cm cu un fir impletit, un monofilament gros si rigid fara sa pun vartej sau agrafa

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde CISMAS » Mie Mai 06, 2015 1:46 pm

TICA, sorry, ma retrag eu nu le am p'astea cu "chichitele"

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde admin » Mar Oct 13, 2015 8:19 pm

am recitit regulamentul si nu am gasit asa ceva
in schimb, in regulament am gasit asta:

-13- Concurentii trebuie sa respecte intotdeauna dimensiunile legale ale pestilor (reglementare nationala)

?
Am gasit in regulamentul din 2015 de la CM urmnatoarele fraze, relevante:


Pe durata Campionatului Mondial de Pescuit la Feeder 2015, capturile accidentale de știucă si anghila nu pot fi păstrate în juvelnice (și deci nu punctează, n.t. Claudiu Banu). În cazul în care sunt prinși, acești pești trebuie să fie eliberați imediat. Pe durata campionatului mondial, nu vor exista dimensiuni minime de la care peștele prins sa puncteze.

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde CISMAS » Mar Oct 13, 2015 8:41 pm

Claudiu, asa e si normal, atata timp cat toti pesti trebuiesc eliberati vii si nevatamati, dar asa era un articol ( 13 ), atunci.... cand am cautat eu
fire intinse la concursurile din weekend, pentru mine e prea complicat cu hamacul pe o astfel de vreme, desi am si sac de dormit si prelata pentru hamac, nu support cortul, prefer sa dorm sub cerul liber...

Florin Munteanu
Mesaje: 4
Membru din: Mar Oct 27, 2015 3:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde Florin Munteanu » Mie Ian 27, 2016 2:48 pm

Salut Catalin,

Citind postarea ta, apreciez munca depusa, voiam doar sa intreb un lucru. In regulamentul postat de tine este mentionat ca lungimea juvelnicului trebuie sa fie de minim 4m.
Pe site-ul federatiei(http://www.fips-ed.com/fipsed/index.php ... -eng/rules) am vazut ca este specificat ca juvelnicul trebuie sa aibe minim 3,5m.
Cum este pana la urma? In competitiile noastre interne este obligatoriu juvelnic de minim 3.5m sau 4m?
Intreb pentru ca vreau sa imi cumpar unul si sa stiu ce iau. Poate voi participa si eu la un concurs :D

O zi buna!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde catalin232 » Mie Ian 27, 2016 3:37 pm

In trecut lungimea minima a juvelnicului era de 4m . Acum , daca au modificat la 3.5m , aceasta va ramane valabila ( pana la noi modificari).

Cat priveste concursurile interne, nu s-a organizat niciunul care sa impuna o lungime a juvlenicului de 4m. Au fost cateva concursuri la care lungimea minima s-a stabilit la 3.5m si peste 80-90% dintre concursuri cero lungime minima de 3m.

Este bine sa intrebati direct pe topicul deschis cu anuntul organizarii unui concurs, daca nu este mentionat, care este lungimea minima a juvelnicului admisa de catre organizator...

Florin Munteanu
Mesaje: 4
Membru din: Mar Oct 27, 2015 3:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde Florin Munteanu » Mie Ian 27, 2016 3:42 pm

In trecut lungimea minima a juvelnicului era de 4m . Acum , daca au modificat la 3.5m , aceasta va ramane valabila ( pana la noi modificari).

Cat priveste concursurile interne, nu s-a organizat niciunul care sa impuna o lungime a juvlenicului de 4m. Au fost cateva concursuri la care lungimea minima s-a stabilit la 3.5m si peste 80-90% dintre concursuri cero lungime minima de 3m.

Este bine sa intrebati direct pe topicul deschis cu anuntul organizarii unui concurs, daca nu este mentionat, care este lungimea minima a juvelnicului admisa de catre organizator...
Multumesc!

M-am lamurit!


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori