REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sony_exodus
Mesaje: 82
Membru din: Joi Ian 04, 2018 3:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde sony_exodus » Mar Ian 23, 2018 11:42 pm

O sa pescuim la bomb, cu forface 10 cm :) , mi se pare o porcarie de regulament, dar na trebuie sa ne adaptam si noi dupa noile reguli. :ugeek:
nihil est verum, omnia licere...

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde catalin232 » Mie Ian 24, 2018 1:39 am

O sa pescuim la bomb, cu forface 10 cm :) , mi se pare o porcarie de regulament, dar na trebuie sa ne adaptam si noi dupa noile reguli. :ugeek:
Este chiar foarte ok regulamentul . Mai multe rezolvari pentru situatii intampinate , mai putine motive de barfa dupa concursuri ( strune bagate prin cosulet , carlige ingropate in nada si struna scurtata etc ) .

Daca ar mai specifica si ei in clar ce tip de cosulete pot fi folosite , ar fi chiar genial.

Avatar utilizator
sony_exodus
Mesaje: 82
Membru din: Joi Ian 04, 2018 3:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde sony_exodus » Mie Ian 24, 2018 12:10 pm

Catalin,
Eu la concursurile care particip imi place sa fiu cat mai corect, pentru mine asta inseamna competitie. Dar cu ai spus tu elimina unele barfe dupa concurs...cel care nu pescuieste cinstit intr-o competitie, nu il putem numi competitor decat un sarlatan care nu stie altfel sa castige doar prin mismasuri...
nihil est verum, omnia licere...

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde catalin232 » Mie Ian 24, 2018 2:30 pm

Catalin,
Eu la concursurile care particip imi place sa fiu cat mai corect, pentru mine asta inseamna competitie. Dar cu ai spus tu elimina unele barfe dupa concurs...cel care nu pescuieste cinstit intr-o competitie, nu il putem numi competitor decat un sarlatan care nu stie altfel sa castige doar prin mismasuri...
Super perfect de acord cu tine insa practia m-a invatat altceva ... respectul pentru adversar si ideea de competitie corecta este un concept abstract pentru unii ... sau nu ma exprim altfel ...

Avatar utilizator
sony_exodus
Mesaje: 82
Membru din: Joi Ian 04, 2018 3:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde sony_exodus » Mie Ian 24, 2018 5:04 pm

Catalin,
Eu la concursurile care particip imi place sa fiu cat mai corect, pentru mine asta inseamna competitie. Dar cu ai spus tu elimina unele barfe dupa concurs...cel care nu pescuieste cinstit intr-o competitie, nu il putem numi competitor decat un sarlatan care nu stie altfel sa castige doar prin mismasuri...
Super perfect de acord cu tine insa practia m-a invatat altceva ... respectul pentru adversar si ideea de competitie corecta este un concept abstract pentru unii ... sau nu ma exprim altfel ...
Adevarat graiesti ;)
nihil est verum, omnia licere...

Avatar utilizator
Catalin Gurau
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 29, 2014 10:11 pm
Localitate: București

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde Catalin Gurau » Mie Ian 24, 2018 6:59 pm

Pentru mine o sa fie interesant. În în ultimii 3 ani, în afara de maxim 7 partide la method, am pescuit la coșuleț cu forface de peste 50 cm. Mie o sa îmi cam dea pescuitul peste cap:)).

Trimis de pe al meu WAS-LX1 folosind Tapatalk



WIN!

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde CISMAS » Mie Ian 24, 2018 8:25 pm

DE CE SA TI-L DEA PESTE CAP ?
pentru tine si cativa altii o sa ramana ca pescuit de placere, nu-i nici o problema
cum pe aici foarte multi merg din ce in ce mai des la Dunare, Arges, Apa Calda si alte curgatoare, pescuitul cu cosulet va exista
atata timp cat 90% din feederisti sant pescari la crap cu methodul, este normal ca sportul asta sa evolueze in aceasta directie, banul...dicteaza...
ar fi interesant sa ne spuna Catalin, cam care e proportia de vanzari intre ultralight-uri si distance-uri

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde CISMAS » Mie Ian 24, 2018 8:30 pm

Catalin,
Eu la concursurile care particip imi place sa fiu cat mai corect, pentru mine asta inseamna competitie. Dar cu ai spus tu elimina unele barfe dupa concurs...cel care nu pescuieste cinstit intr-o competitie, nu il putem numi competitor decat un sarlatan care nu stie altfel sa castige doar prin mismasuri...
Super perfect de acord cu tine insa practia m-a invatat altceva ... respectul pentru adversar si ideea de competitie corecta este un concept abstract pentru unii ... sau nu ma exprim altfel ...
Catalin, eu nu cred ca acei cativa smecheri (ce bland sant :twisted: ) schimba regulamentele, la mondiale, fiecare concurent are cel putin un arbitru, deci...banul dicteaza
eu cred ca in curand vor fi permise peletele, firul de par, etc.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde catalin232 » Mie Ian 24, 2018 9:44 pm

Sunt discutii de vreo 2-3 ani sa se introduca si un mondial la method ... luati ca atare informatia la nivel de zvon .

Sunt foarte multi care pescuiesc la cosulet , insa nu in zona noastra poate , dar in tara se pescuieste foarte mult pe curgatoare... Method-ul si balta au alte motive pentru care au luat amploare si vor lua pe viitor. Nu are legatura cu cine o are mai lunga ( lanseta) si cine e mai " meserias" si " salbatic" . Sunt alte considerente care trebuiesc luate in calcul, intelese si acceptate.

Daca este ceva ce nu am suportat niciodata este impartirea asta pe categorii ... retinere vs C&R, pescari de balta vs pescari de curgatoare , incinte vs salbatic etc... fiecare e liber sa isi aleaga locul , sculele si metoda de pescuit , sa retina daca va considera de cuviinta sau sa elibereze tot ce prinde .

Suntem cu totii legati de aceeasi pasiune , nu vad de ce trebuie sa existe atatea animozitati ....

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder

Mesajde CISMAS » Mie Ian 24, 2018 10:21 pm

Catalin, nu e vorba de nici o animozitate, eu ma refeream strict la latura sportiva
si uite ca si altii, mult mai destepti decat mine, au ajuns la concluzia (fara sa citeasca postarile mele :lol: ) ca asta nu mai e pescuit la feeder, ci la...plumb (care o fi diferenta fata de pescuitul la crap, nu stiu, cand n-o mai fi interzis firul de par), adu-ti aminte cate discutii au fost la Racovita daca e voie fara nada in cosulet
este normal ca lucrurile sa evolueze, uitate si la stationar, a evoluat de la undita, [ C.Pana a fost campion mondial, cu o trestie, de zahar cred, "tevile nu erau inca inventate, iar bambusurile chinezesti (o minune de bete) au ajuns la noi pe la inceputul anilor '70, ], la Match si la Rubeziana, ca acum, de cand se castiga concursuri la OBLETE, spirala sa intoarca evolutia la...cataveici...
si mai e o chestie fireasca si umana, de cate ori ma intalnesc cu un prieten, cunostinta, care habar n'are de pescuit, prima intrebare e " cat de mare a fost ? " si eu ma cam fastacesc cu morunasii si platicile mele
P.S. scuze, cred ca-l chema I.Pana


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori