Linie principala

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

CosmagaNicolae
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 04, 2019 9:46 pm

Linie principala

Mesajde CosmagaNicolae » Mie Iun 05, 2019 9:44 am

Salut, am incercat o gramada de fire si inca nu m-am decis, sunt destul de "novice" in ce priveste feeder-ul, fir de 0.20.. Imi trebuie, am incercat multe, Shimano Technium, Cralusso si inca cateva de la trabucco mi-au atras atentia, ce plusuri si minusuri au firele astea? Sigur le foloseste cineva, astept si alte fire de calitate, mentionez ca vreau de preferinta scufundator, culoarrea sa fie negru/ maroniu.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Linie principala

Mesajde sorinhc » Mie Iun 05, 2019 11:15 am

Eu pot sa recomand la ce m-am oprit si anume TORAY BR 0,215 mm (putin mai gros decat vrei tu).
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Linie principala

Mesajde Solzescu » Mie Iun 05, 2019 11:59 am

Eu cred că rămân cu Technium la coșulețe (se îngroapă mai repede în apă ca BR, role mari etc) și cu BR la method/agățătură/diametru mai mare...

CosmagaNicolae
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 04, 2019 9:46 pm

Re: Linie principala

Mesajde CosmagaNicolae » Mie Iun 05, 2019 2:24 pm

Multa lume mi-a recomandat si toray BR, in special pentru râuri, am.folosit foarte mult cralusso si mi a placut foarte mult cum se comporta firul, dar am zis ca poate exista ceva si peste acest fir :-??

adrianvl
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 25, 2015 8:45 am

Re: Linie principala

Mesajde adrianvl » Joi Iun 06, 2019 1:46 pm

Cralusso Feeder, cel vechi, nu Prestige Energy, Trabucco XPS Match sinking (cel aproape negru) si Match Sinking plus am folosit multă vreme si am remarcat aceeasi problema: sunt rigide si au memorie, se fac bucle-bucle...Toray BR e excelent şi am avut surpriză plăcută cu Matrix Carpmaster Sinking, exact de 0,20 ...se scufunda excelent, nu are memorie, tragi de el linistit...Trabucco imi place Surfcast, e un fir ok, si e fosrte greu, se scufunda bine, dar ca rezistenta mai ales in la abraziune, mi s-a părut sub Toray BR...


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori