Partida fulger la Platica pe Sarulesti

Dezbaterea subiectelor abordate in emisiunile Video. Sugestii si Propuneri pentru emisiuni viitoare.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
Catalin Gurau
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 29, 2014 10:11 pm
Localitate: București

Re: Partida fulger la Platica pe Sarulesti

Mesajde Catalin Gurau » Mar Feb 17, 2015 11:58 am

Ma refer strict la naditul cu prastia cu bulgari de nada in care sa incorporezi pelete, seminte si viermisori.
WIN!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Partida fulger la Platica pe Sarulesti

Mesajde catalin232 » Mar Feb 17, 2015 12:06 pm

Ma refer strict la naditul cu prastia cu bulgari de nada in care sa incorporezi pelete, seminte si viermisori.
Naditul cu prastia folosind bulgari nu are "limite de distanta" .... Exista prastii pe care le poti folosi incepand cu 30m pana la 80m ( si chiar peste daca vei compacta foarte bine bulgarii si le dai o dimensiune cat o nuca) .

Pe filmare , "problema" mea cu distanta era data de faptul ca Revolution Caty este o prastie pentru particule. A fost gandita pentru a nadi cu pelete , viermi , porumb , canepa, casteri etc... nu este facuta pentru a nadi cu bulgari. Eu am folosit-o afara din parametrii de proiectare , este ok , te descurci cu ea cu bulgari mici de nada pana pe la vreo 30-35m ( cea portocalie) nadire exacta folosind bulgari.

Pentru naditul cu particule cu prastia , atentie mare ce prastii cumparati . Cea mai frecventa greseala care se face la achizitia unei prastii este sa gandesti ca una puternica este buna ca poti lansa cu ea si pe distante mari si pe distante scurte. Este total fals , o prastie puternica nu va fi capabila sa lanseze particule mici ( viermi , canepa , casteri chiar si boabe de porumb) la distanta la care a fost proiectata sa lanseze. In schimb , merge foarte bine cu particule mari precum peletele de la 8 la 14mm .

In filmare apar 2 prastii Drennan Revolution Caty , una Portocalie ( X-tra strong ) si una Verde ( Strong) . Fiecare "stie " sa faca lucruri diferite si le fac bine , pe cea Portocalie o folosesc pentru pelete de la 8 la 14mm si ocazional pentru bulgari de nada mici sau bulgari din micropelete colate, iar cea Verde este folosita pentru a nadi cu particule mai mici ( viermi , casteri , porumb, canepa , arpacas , pelete de 4-6mm) , pe distante mai scurte.

Cele 2 prastii nu se pot inlocui una pe alta in materie de acoperirea nevoilor. Distantele optime de nadit incep de la 15m si merg pana la 30m folosind particule ( cu bulgari mici si compacti se poate nadi la distanta mai mare) .

Stefan Turcu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Noi 06, 2014 8:15 pm
Localitate: Craiova

Re: Partida fulger la Platica pe Sarulesti

Mesajde Stefan Turcu » Mar Feb 17, 2015 12:10 pm

Ma refer strict la naditul cu prastia cu bulgari de nada in care sa incorporezi pelete, seminte si viermisori.
Catalin, in general, daca urmaresti nadirea la distanta la care a nadit Catalin232 la Sarulesti, prastiile din link-urile postate de mine in comentariul anterior, ar trebui sa iti fie benefice. Se vede clar ca fac fata.

Drennan-ul, d.p.m.d.v., oferta cea mai completa gama de prastii, dar si o detaliere specifica fiecarui model. De aici ar fi foarte usor sa iti tragi concluziile. Eu am folosit pana acum vreo 4 modele, inclusiv un Short-Range dar cu cupa mare, exclusiv pentru nadirea la caras/crap in perioadele calde la o distanta de maxim 25m.

Am ramas placut impresionat, si totodata surprins de modelul Revolution Caty, care il foloseste Catalin232. Plus si cantitatea de nada pe care o arunca sub forma de bulgari. Dupa parerea mea, a fost in jurului unui kg de nada. Si am constatat ca pestele raspunde chiar foarte bine in perioada asta....dar asta o mai ofera si locatia..... Asa ca sa mai fin in tandem si cu subiectul topicului 8-) 8-)

Stefan Turcu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Noi 06, 2014 8:15 pm
Localitate: Craiova

Re: Partida fulger la Platica pe Sarulesti

Mesajde Stefan Turcu » Mar Feb 17, 2015 12:13 pm

@Catalin 232 - Hai ca am postat amandoi cam in acelasi timp :D

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Partida fulger la Platica pe Sarulesti

Mesajde ticairlandezu » Mar Feb 17, 2015 8:13 pm

Catalin232, imi datorezi 43:25 minute din viata :(
Am urmarit si eu tot filmul :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
Cer permisiunea sa vorbesc liber :twisted:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Partida fulger la Platica pe Sarulesti

Mesajde catalin232 » Mar Feb 17, 2015 8:18 pm

Catalin232, imi datorezi 43:25 minute din viata :(
Am urmarit si eu tot filmul :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
Cer permisiunea sa vorbesc liber :twisted:
Pai cum asa ? Permisiune ? Desfasoara-te in voie omule :) ! Sunt baiet mare , suport :D

Valentin
Mesaje: 10
Membru din: Joi Feb 12, 2015 2:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Partida fulger la Platica pe Sarulesti

Mesajde Valentin » Mar Feb 17, 2015 8:27 pm

Da-i cu critica Tica :lol: stiu ca nu te poti abtine

Avatar utilizator
Razvan Pop
Mesaje: 147
Membru din: Lun Noi 10, 2014 7:12 pm

Re: Partida fulger la Platica pe Sarulesti

Mesajde Razvan Pop » Mar Feb 17, 2015 10:43 pm

Poate se refera la mine. ;)

Tica, hit me. :)

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Partida fulger la Platica pe Sarulesti

Mesajde admin » Mie Feb 18, 2015 2:00 pm

Haide Tica, ca am si pregatit pop-cornul :D.

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Partida fulger la Platica pe Sarulesti

Mesajde ticairlandezu » Mie Feb 18, 2015 2:14 pm

Stai linistit Razvan ;) ....se spune ca nu exista actor "slab"...ci numai "regizor-cameraman" care nu reuseste sa scoata in evidenta calitatile actorului ;) :lol: :lol: :mrgreen:
Am dat cu el "de pamant"...aseara :oops: :oops: :lol: ...vad ca nu s-a trezit inca...copiaza legi de anul trecut :lol: :lol: :lol: :mrgreen:


Înapoi la “Emisiuni DDF”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator