Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Dezbaterea subiectelor abordate in emisiunile Video. Sugestii si Propuneri pentru emisiuni viitoare.

Moderator: sorinhc

deusex
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 21, 2017 1:42 pm

Re: Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Mesajde deusex » Mie Apr 05, 2017 3:34 pm

Strict pentru distanta din filmulet am inteles ca folosesti Daiwa Jbraid de 0.10 Si fluoro Torray Excelent de 0.26 ( aici lungimea inaintasului este la fel ca la crap adica cand arunci sa ai 3 spire pe tambur ?) .Pentru monofilament si textil ca inaintas se poate merge pe un 0.20 ca exemplu ASSO SINKING 3X FEEDER ( sau poate alt fir?) cu un 0.14 . Care din cele doua combinatii le recomanzi pentru distanta.

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Mesajde Tiby Baschet » Mie Apr 05, 2017 3:48 pm

Din ce am vazut eu nu avea spire pe tambur. Era scurta bucata de fluoricarbon. Sau nu am vazut eu bine?

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Mesajde catalin232 » Mie Apr 05, 2017 4:19 pm

Eu sunt mai "ciudat" cand vine vorba de inaintas .. nu imi place sa il folosesc precum cei de la crap , toata lungimea lansetei + 2 spire ... Tocmai de aceea , pentru lansari la distanta merg pe Textil + Fluorocarbon , iar inaintasul de Florocarbon la mine are nu mai mult de 1,5m .

Ma intereseaza ca bucata de fluorocarbon sa fie mai lunga decat varful + 20 cm de la imbinarea varfului spre cotor. Procedez in felul acesta deoarece frecarea cea mai mare din timpul lasarii este exact pe inelele varfului , acolo fluorocarbon-ul rezista mult mai bine la abraziune decat firul textil.
In acelas timp , folosind FG Knot pentru imbinarea celor 2 fire, nici nu am un nod "clasic" sa deranjeze in momentul lansarii.

Acelas lucru il practic si pentru pescuitul la peste mic si distante scurte dar unde folosesc textil pentru sesizarea trasaturilor. Pe "inaintasul" din florocarbon pot face monturile , protejeaza in timpul lansarii si daca se deterioreaza , poate fi schimbat usor si nici nu vei pierde din lungimea firului de pe mulineta....

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Mesajde Tiby Baschet » Mie Apr 05, 2017 5:32 pm

Deci am vazut bine. Nu am mai vazut pe nimeni sa pescuiasca asa la distanta.

O sa raman la metoda ringerilor, indiferent ca e mono sau textil firul principal, shockleaderul sa fie pe tambur 3-4 spire. Poate mai incolo o sa experimentez si metoda ta.

Multumim frumos catalin


Înapoi la “Emisiuni DDF”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori