Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Dezbaterea subiectelor abordate in emisiunile Video. Sugestii si Propuneri pentru emisiuni viitoare.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde catalin232 » Mar Apr 24, 2018 6:46 am

Sa nu mai spuneti ca nu dau din casa. Si cand te gandesti ca urmeaza cupa Trabucco ... sunt chiar inconstient ! Glumesc, evident ! Vizionare placuta, like share si comment . Sa afle tot poporu` !

https://www.youtube.com/watch?v=t8cnmwCDoFE

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde nacea_dragos2001 » Mar Apr 24, 2018 1:29 pm

Sa nu mai spuneti ca nu dau din casa. Si cand te gandesti ca urmeaza cupa Trabucco ... sunt chiar inconstient ! Glumesc, evident ! Vizionare placuta, like share si comment . Sa afle tot poporu` !

https://www.youtube.com/watch?v=t8cnmwCDoFE
Multimim pentru filmare ! Nu mi-as fi inchipuit niciodata ca poti lansa lejer la aceste distante cu o lanseta feeder asa scurta . Intotdeauna am crezut ca trebuie sa fie cat mai lunga , ca sa castigi distanta in lansare .

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde catalin232 » Mar Apr 24, 2018 3:38 pm

Nimic in viata nu e batut in cuie ;) . Eu am spus chiar si aici pe topic faptul ca Benzar Method Feeder 3,6m este o lanseta foarte capabila de distante mari , a fost motivul pentru care am cumparat-o si o pescuiesc.... surpriza a venit ca este si foarte misto in drill cu peste mare ... o surpriza extrem de placuta.... Chiar mi-a depasit asteptarile...

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde sorinhc » Mar Apr 24, 2018 3:50 pm

Frumos ! In sfarsit ai si tu o lanseta sa rupi norii ! Dupa parerea mea, si chiar ma tot aptin sa o spun de ceva vreme, cu un 4,2m 0,18 cred ca ai rivaliza cu Jankovici. Ce sa mai dai bine si cam asta e ! Ai potential maxim ! Ce e al tau e al tau ! Felicitari !

Sunt dezamagit ca abia am renuntat la Double Uni Knot si acum ma tot gandesc daca sa revin la el :evil: . Oricum un nod simplul si foarte eficient.

De cand cautam ceva sa inlocuiesc tiganelile cu tuburi antitangle si alte .... Astea de la Avid sunt SUPER ! Multumim atat autorului cat si prezentatorului.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde CISMAS » Mar Apr 24, 2018 7:09 pm

multumim Catalin, incantator cum poti tine o lectie buna despre un pescuit care nu-ti place, cred ca ai o gena speciala de pescuit, altoita pe un om absolut normal

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde Costin Mirea » Mie Apr 25, 2018 8:03 am

Multumim pentru emisiune, uitandu-ma la ea am realizat o parte din greselile pe care le-am facut in concurs. Cu privire la ce ziceai despre concursurile de pescuit la feeder in care trebuie sa lansezi pe luna ca sa ai o sansa, constat ca fenomenul a capatat amploare iar in viitor e posibil chiar sa se extinda. Pe multe balti unde se prindea peste in 30-50 m, acum trebuie sa arunci 100+ m (vezi Greaca).Sunt curios cum va fi la concursul de pe Bila 2, desi sunt aproape convins ca tot la distanta mare vor pescui cei care vor emite pretentii la podium.
P.S: Ai facut testul si cu firul de 0,18? Sunt curios ce distanta castigi in lansare folosind diametrul asta, comparativ cu un 0,20-0,22.
Costin Mirea

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde Solzescu » Mie Apr 25, 2018 9:43 am

Costin, daca te intereseaza si un test privat facut de mine :) , la Craluso Match Sinking de 0.18 vs Technium 0.20 eu am scos constant un plus de 8%. Test făcut pe câmp, cu lansetă medium (Hardy Marksman Supero 12ft)

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde Costin Mirea » Mie Apr 25, 2018 10:37 am

Ma intereseaza orice :). Multumesc!
Costin Mirea

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde catalin232 » Mie Apr 25, 2018 2:42 pm

Nu am apucat sa testez acolo tamburul cu 0,18mm pentru ca am avut raspuns din partea pestilor la distanta la care puteam lansa cu Toray Br 0.21 mm. si nu avea sens sa risc ceva...

Eram dispus sa fac compromisul unei partide cu fir subtire cu riscul de a pierde peste in drill care va exista mereu cand dai cu 0.18mm , mai ales in mal cand nu apuci sa tragi inaintasul pe tambur si ai nodul prin aer, doar daca nu aveam prezentari la distanta la care puteam folosi un fir super safe si nu riscam nimic in drill ....

Am incercat pe Cercani intr-un antrenament , diferenta de distanta a fost bune ( 0.21 vs 0.18 mm ) dar si atunci nu am stat sa masor pentru ca oricum batea vantul foarte tare... Cu prima ocazie in care voi testa lansarile de tipul asta , o sa las pe forum scris.

PS: Bila este o balta mult mai echilibrata pentru ca are doar 2-3 locuri cu o distanta fata de malul opus abordabila. In rest sare de 130m cam pe orice loc ... Mai are o calitate Bila2 , aceea ca nu exista un ponton de pe care sa castigi sigur si la orice concurs a fost , in aceeasi mansa s-a luat sector si din malul opus dar si din 25-30m ... Este alta mancare de peste balta aia ;)

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde Costin Mirea » Mie Apr 25, 2018 2:59 pm

Multumesc!
Costin Mirea


Înapoi la “Emisiuni DDF”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori