Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Dezbaterea subiectelor abordate in emisiunile Video. Sugestii si Propuneri pentru emisiuni viitoare.

Moderator: sorinhc

IBN
Mesaje: 75
Membru din: Vin Ian 26, 2018 5:56 pm

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde IBN » Joi Noi 29, 2018 9:39 am

Niciodata nu am patit sa mi se strice nada. O pregatesc de acasa, iar pe malul apei o tin in galeata. Cand sunt temperaturi ridicate pun peste galeata carpa de sters pe maini. Folosesc pasturi de cand am inceput sa pescuiesc la feeder, adica din 1992, de cand am achizitionat primul bat de feeder din Ungaria. Cum spune si Catalin, pastrata corect nu are cum sa se acreasca intr-o zi de pescuit.

flobv
Mesaje: 11
Membru din: Joi Sep 07, 2017 5:19 pm

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde flobv » Joi Noi 29, 2018 6:08 pm

Catalin, sper sa nu te fi suparat, asa cum am spus acesta este punctul meu de vedere, nu sunt cine stie ce pescar, nu ma pot compara cu tine sau cu cei de talia ta, in primul rand ca nu am timp sa merg la pescuit pe cat as dori eu si sa acumulez experienta.

Savurez fiecare secunda petrecuta pe malul apei si tot timpul incerc sa fac tot posibilul sa-l intrec pe prietenul meu, dar este in zadar. Eu am o vorba referitoare la el, ca daca il inchid in buda si de acolo iese cu un peste. Am investit destul de multi bani pe echipament, pentru a-mi conferi atat confort cat si rezultate.

Confortul l-am obtinut însa rezultatele le astept, tocmai din sfaturile primite de la tine Catalin si nu numai. In ce priveste nada, eu am tot folosit groundbait de la Sonubaits pe baza de krill si pelete de 2 mm tot de krill, pe care le amestec dupa umectare. Groundbait-ul il umectez treptat si apoi il sitez, iar dupa 2 min de contact cu apa al peletelor, le scurg si le las sa se ”umfle” putin, dupa care le amestec.

Pe balta (lac) pescuiesc cu method, iar la râu, pe Olt, pescuiesc cu cosulet. Cantittatea de nada care o prepar este in jur de 0,5-1 kg, din care arunc in jur de 10 cosulete de nadire in locul care-l pescuiesc, iar ce-mi ramâne, pastrez intr-un bac de nada de la Preston, accesoriu pentru scaunul Monster, care este dintr-o musama mai groasa cu capac cu fermoar. Se poate sa aveti dreptate cand spuneti ca se altereaza nada in bac de plastic, dar daca as tine-o in lighenasul de apa care il am atasat la scaun, atunci se usuca si trebuie stropita pentru a o aduce la umectarea initiala.

Am incercat sa o acopar si tot degeaba, se usuca. De aceea eu fac, cat mai putina, cat consum cam in 2-3 ore de pescuit dupa care fac alta. In alta ordine de idei, eu nu cred ca consum un kg de groundbait si 200-300 gr de pelete/partida. Poate gresesc si va rog sa ma corectati. Pescuiesc deobicei cu 2 lansete, iar ca method folosesc cele de la Preston medii de 30 gr, iar cosulete tot de la Preston deschise din plasa de 30 gr. Frecventa lanseurilor este de aprox. 1/20-30 min.

In nada mai adaug si porumb de conserva si cativa viermi, cum am vazut ca face Catalin!

LE Prietenul meu pescuieste cu cea mai ieftina nada de la Benzar amestecata cu ttx ! Oriunde se muta pe balta prinde peste, daca eu prind primul peste, dupa mine el mai scoate inca 3!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde catalin232 » Joi Noi 29, 2018 10:29 pm

Nu m-am suparat , nu m-am simtit jignit , deranjat etc etc etc... tot timpul vad prostia asta scrisa si nu o inteleg... cand o sa ma deranjeze ceva , O SA SPUN DIRECT , asa ca , de acum incolo hai sa discutam fara frana asta ca " vai , sa nu lezam orgoliul unuia si altuia" . Suntem vaccinati, stim sa ne comportam intr-o societate, sa suporta o critica sau sa ne argumentam un punct de vedere !

Acum , ca am clarificat treaba cu " lezatul " , tot ceea ce am scris in postarea de mai sus a venit ca urmare a afirmatiei tare conform careia " am invatat sa fac o nada corect " dupa care amintesti de cantitatea mare pe care o folosesc si/sau ca vin cu o cantitate mai mare de nada gata pregatita.

Nu am facut altceva decat sa iti spun ca nu trebuie sa te chinui sa faci cate 200-300gr de nada atata vreme cat stii ca la o partida folosesti in jur de 1kg ( in cazul pescuitului la feeder ) . Si ce daca se usuca? De aia exista pulverizator sau pur si simplu poti reumecta nada cu stropi de apa aruncati cu mana...

Iar mentiunile despre " acritul nadei " sunt scrise tot ca un raspuns la " frica ta" de a nu se altera nada. Am incercat sa te ajut sa intelegi ca astea sunt piste false, se intampla foarte rar ca o nada buna pastrata in conditii decente sa se altereze chiar si in 12-16 ore de pescuit, indiferent cat de cald este afara.

Atat si nimic mai mult.

flobv
Mesaje: 11
Membru din: Joi Sep 07, 2017 5:19 pm

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde flobv » Vin Noi 30, 2018 11:44 am

Multumesc, sa traiesti !
Mare domn, am sa incerc sa fac si asa cum faci tu. Apropos de nada, in special de cantitate. Merg la un lac unde se prinde cu preponderenta ciortan, gradul de populare este mediu, adica nu arunci lanseta si la 5 minute ai trasatura, sunt perioade ale zilei cand nu vezi țac si cate 2-3 ore, atunci intervine nerabdarea si poate in aceasta perioada se fac cele mai multe greseli. Revenind la cantitatea de nada ideala pentru o astfel de balta, tu cam cat ai folosi si in ce mod? Nadire grea la inceput, 10 cosulete si mai apoi....? Intreb pentru ca am tot timpul sentimentul ca daca dau prea multa nada, îi satur si astfel se pierde succesul unei partide.
Multumesc!
LE Cred ca este valabil si pe râu nu numai exemplul dat de mine, doar ca se abordeaza altfel mentinerea vadului.

flobv
Mesaje: 11
Membru din: Joi Sep 07, 2017 5:19 pm

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde flobv » Dum Dec 02, 2018 8:04 pm

Salutare!
Catalin am vizionat azi pentru a3a oara partida de succes de la Dunare si la min. 48-49 ai prins o mreana care te-a facut nevoit sa te declipsezi. Bun, ce inseamna cand spui ca te duci in spate si masori distanta! Mai precis, cum faci?
Eu am o lanseta care o folosesc cu un marker, sa pot sonda adâncimea, dar am tot stat si m-am gandit cum faci sa revii la acelasi vad, avand in vedere cum spui si tu chiar o jumatate de metru fata sau spate poate conta enorm!

flobv
Mesaje: 11
Membru din: Joi Sep 07, 2017 5:19 pm

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde flobv » Lun Dec 03, 2018 7:53 pm

Distance sticks cumva?

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde catalin232 » Lun Dec 03, 2018 9:41 pm

Distance sticks cumva?
Da, am spus in emisiune " de data asta am adus cu mine bete de masurat " :D

flobv
Mesaje: 11
Membru din: Joi Sep 07, 2017 5:19 pm

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde flobv » Lun Dec 03, 2018 9:56 pm

Acolo m-am incurcat, nu stiam la ce bete te referi!
Preston....sau....Kordaaaaaaaa! :roll:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde catalin232 » Sâm Dec 08, 2018 11:46 am

Acolo m-am incurcat, nu stiam la ce bete te referi!
Preston....sau....Kordaaaaaaaa! :roll:
Cygnet ... dar nu vad relevanta :D 2 picheti care sa nu agate firul ... nu iti trebuie ceva facut din Criptonita pe o planeta din alt sistem solar.. zic si eu acum :D


Înapoi la “Emisiuni DDF”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori