Fir forfac mono

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Fir forfac mono

Mesajde Stefan George » Dum Ian 25, 2015 7:13 pm

Salutari! Voi ce dimensiuni si ce marci de fire mono folositi la realizarea forfacului atunci cand pescuiti pe lac cu cosulet? Pana acum am pescuit doar cu method elasticat si un forfac scurt din fir textil de 0,8 sau 0,6, dar anul asta as vrea sa vad cum sta treaba si cu cosuletul si forfac mai lung. Multumesc.

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Fir forfac mono

Mesajde sirbu mihai » Dum Ian 25, 2015 8:08 pm

0,09, 0,12, 0,13, 0,14......0,17 mai gros de atat nu folosesc. Daca vrei sa pescuiesti la crap, se schimba datele problemei. Iti recomand sa folosesti ceva fire de la Toray, o sa ai o surpriza placuta. Pana acum am folosit Super Pro si Ultimate, dar am inteles ca cele din gama Excellent sunt si mai bune (de altfel sunt si mai scumpe :lol: ).
CS APS

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Fir forfac mono

Mesajde sirbu mihai » Dum Ian 25, 2015 8:13 pm

Acum ca tot ai adus in discutie, il intreb si eu pe Catalin el ce fir foloseste (evident pentru forfac) la pescuitul crapului cu cosulet. Ce firma (nu stiu daca mai avea rost sa intreb :roll: ) si ce diametru ?
CS APS

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Fir forfac mono

Mesajde catalin232 » Dum Ian 25, 2015 8:39 pm

Acum ca tot ai adus in discutie, il intreb si eu pe Catalin el ce fir foloseste (evident pentru forfac) la pescuitul crapului cu cosulet. Ce firma (nu stiu daca mai avea rost sa intreb :roll: ) si ce diametru ?

Pentru Crap folosesc Toray Excellent de la 0.134 pana la 0.176 pentru situatiile in care pescuiesc cu momeala in carlig . Diametru tine seama in principal de anotimp .. cu cat mai rece apa , cu atat pestii nu au vlaga, cer finete , asa ca , un diametru mai redus la fir.

Pentru situatiile in care folosesc cosulet si momeala atasata , prefer monturi combi facute pe Excellent 0.232 + textil 0.10-0.14mm . Textilul vine legat la carlig si conectat de fluorocarbon .

Folosesc monturile combi deoarece momelile atasata au o greutate mai mare decat cele intepate direct ( cu fir de par folosesti pelete , pasta , mai multe boabe de porumb etc) si daca ar fi sa folosesti direct fir textil , o sa incurci struna in momentul lansarii. Fluorocarbonul are rol de antitangle in situatia asta.

Si ca tot a venit vorba de Monofilament , pentru a raspunde primei intrebari, folosesc Toray Ultimate PA de la 0.071mm pana la 0.152mm . In 70 % din partide nu trec de diametrul de 0.131mm , dar sunt situatii specifice in care am fost nevoit sa folosesc si fire mai groasa sau chiar Fluorocarbon . Aceste situatii au fost in momentul in care trasaturile si plecarile erau foarte violente ( vezi filamrea - Crapi pe Raul Arges- ) si un fir mai subtire nu facea fata, au mai fost zone pline de scoica ce taiau instant orice struna subtire si unde , desi am pescuit cu preponderenta dupa Scobar, am ajuns sa folosesc Excellent 0.176mm , adica un Fluorocarbon care a rezistat intre scoici ( vezi filmarea - Scobari de Dunare - ).

In ceea ce priveste tipul firului folosit , la fel , in cca. 60 % din partide folosesc monofilament Ultimate PA , in restul , folosesc Fluorocarbon Super Pro ( primavara si toamna tarziu pe apa foarte rece si limpede , la peste mic/mediu , indiferent daca e balta sau rau) sau Excellent atunci cand apa se mai incalzeste putin sau chiar in plin sezon. Pentru diametre mici prefer Super Pro-ul in detrimentul Excellent-ului , deoarece primul are o elasticitate mai mare si este mult mai matasos ( chiar si comparat cu fire monofilament, ceea ce pentru unii pare greu de crezut ), ceea ce il face ideal pentru prezentarea momelii "realist" in apa limpede.

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Fir forfac mono

Mesajde Mugurel Georgescu » Sâm Ian 31, 2015 3:44 pm

Pentru situatiile in care folosesc cosulet si momeala atasata , prefer monturi combi facute pe Excellent 0.232 + textil 0.10-0.14mm . Textilul vine legat la carlig si conectat de fluorocarbon .
Poti sa ne recomanzi si un nod pentru conectareatextilului la fluorocarbon :?:

2 noduri Half Blood facute cu fiecare tip de fir in parte .... Asta il folosesc eu si nu m-a dezamagit. O sa incerc sa caut pe net daca il gassc , daca nu .. O rezolvam cumva ..

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Fir forfac mono

Mesajde Mugurel Georgescu » Dum Feb 01, 2015 1:49 pm

Cred ca despre asta e vorba: https://www.youtube.com/watch?v=Xk_VUb-dOQo. Mi s-a parut un nod de forta si usor de realizat.

Avatar utilizator
krpone
Mesaje: 132
Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:14 pm

Re: Fir forfac mono

Mesajde krpone » Dum Feb 01, 2015 2:19 pm

Cata ai cumva o poza cu montura combi utilizata de tine ?
Carp Sorin

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Fir forfac mono

Mesajde catalin232 » Dum Feb 01, 2015 2:42 pm

Cred ca despre asta e vorba: https://www.youtube.com/watch?v=Xk_VUb-dOQo. Mi s-a parut un nod de forta si usor de realizat.

Exact asta este :D ...ti-am zis ca nu le am cu denumirile nodurilor :) ....

Cateva amendamente la filmulet... acelas nod l-am folosit pentru a lega diametre diferite de fir ( chiar diferente mari .. 0.10 de 0.23 ) , cu toate ca acolo se spune ca se foloseste pentru a conecta fire cu diametru asemanator.

Tot acelas nod il folosesc si pentru a conecta un momofilament /fluorocarbon de un fir textil.

Nu folosesc niciodata mai mult de 4 spire per nod spre deosebire de ce recomanda ei , adica 6 spire. La 6 spire mi se pare mult prea grosolan nodul final de conectare , iar pe 4 spire , dupa cum am spus , nu am avut probleme de rezistenta.. asa ca... 4 au ramas.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Fir forfac mono

Mesajde catalin232 » Dum Feb 01, 2015 2:43 pm

Cata ai cumva o poza cu montura combi utilizata de tine ?
Nu am o poza , dar este foarte simplu .. legi carligul cu fir textil si apoi struna si carligul o legi de un fluorocarbon cu nodul pe care l-a dat Mulinescu in link-ul de pe youtube.

Avatar utilizator
krpone
Mesaje: 132
Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:14 pm

Re: Fir forfac mono

Mesajde krpone » Dum Feb 01, 2015 2:52 pm

Cata ai cumva o poza cu montura combi utilizata de tine ?
Nu am o poza , dar este foarte simplu .. legi carligul cu fir textil si apoi struna si carligul o legi de un fluorocarbon cu nodul pe care l-a dat Mulinescu in link-ul de pe youtube.
E in regula, am inteles. Multumesc. Exact cum spuneai si tu este unul din nodurile foarte utilizare al carui nume nu il retinem :lol:
Carp Sorin


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori