inaintas fir textil

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

inaintas fir textil

Mesajde RazvanFeeder » Mar Mar 29, 2016 7:38 pm

Ce inaintas mono sau fluorocarbon recomandati pentru un fir textil de 0.12- 0,13, pescuit pe balta la o adancime de 3-4 metri? Ma intereseaza in special lungimea si diametrul dar si un brand de incredere. Am citit un articol intr-o revista de pescuit si autorul spunea ca foloseste in jur de 5 metri de inaintas pentru a mai atenua din rigiditatea textilului si ratarile.
Pestele tinta este platica, lanseta medium sau medium-light si cosulete de maxim 40g.
APS Feeder Club

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: inaintas fir textil

Mesajde catalin232 » Mie Mar 30, 2016 5:27 am

Singurul inaintas pe care il folosesc este Toray Excellent 0.232mm

http://www.feedershop.ro/fir-fluorocarb ... -0-232-mm/

Am incercat diverse variante si nu m-au satisfacut. Mono din punctul meu de vedere iese din discutie ca inaintas pentru pescuit la feeder.

sevi89
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 25, 2016 11:44 pm

Re: inaintas fir textil

Mesajde sevi89 » Mie Mar 30, 2016 6:48 am

salut. am si eu o intrebare, pt pescuitul pe rau la scobar si mreana ce fir principal folositi?... eventual principal + inaintas.
Sunt pescar, nu mancator de peste !!!

RaresB
Mesaje: 42
Membru din: Dum Ian 04, 2015 10:56 am
Localitate: Cluj Napoca

Re: inaintas fir textil

Mesajde RaresB » Mie Mar 30, 2016 7:39 am

Ca si shock-leader, eu folosesc ~7m de maxima chameleon de 0.25. Intr-adevar, e putin sarmos la grosimea aia, dar se scufunda bine.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: inaintas fir textil

Mesajde sorinhc » Mie Mar 30, 2016 7:47 am

Singurul inaintas pe care il folosesc este Toray Excellent 0.232mm

http://www.feedershop.ro/fir-fluorocarb ... -0-232-mm/

Am incercat diverse variante si nu m-au satisfacut. Mono din punctul meu de vedere iese din discutie ca inaintas pentru pescuit la feeder.
Am luat si eu o rola, sa vedem cum o sa fie ! Nu am incercat pana acum nimic din gama de Fluorocabon Toray.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
mircea13
Mesaje: 54
Membru din: Mie Mar 09, 2016 8:35 am

Re: inaintas fir textil

Mesajde mircea13 » Mie Mar 30, 2016 4:47 pm

Firul inaintas sau firul bătător.
In general pescarii folosesc acest fir pentru a putea forta aruncarea la distanta mai mare cat si pentru a putea struni mai usor aducerea pestilor mai mari la minciog.Lungimea acestui fir trebuie sa fie de 2 ori lungimea lansetei plus 1ml care reprezinta cateva spire pe tamburul mulinetei.
Firul batator trebuie sa fie ceva mai gros sau ceva mai rezistent decat restul firului de pe mulineta.Montura vine asa; feederul -firul batator si apoi restul firului care in general este mai subtire pentru a putea face aruncari la distanta mai mare..Nu toti pescarii agreeaza aceasta montura cu fir batator. Trebuie avut in vedere diametrul inelelor de la varful lansetei.Nu toate lansetele de feeder au inelele la acelasi diametru ci in functie de lungimea,puterea de lansare si pestii urmariti.O lanseta picker nu are inele la fel cu o lanseta de 5,4o ml pentru pescuit la distanta mare la crap
Firul inaintas poate fi facut din;un fir mono ceva mai gros decat firul de baza: fir florocarbon tot ceva mai gros dacat firul de baza: fir textil de diverse marci si rezistente.
Firul batator este supus la frecare atat in timpul lansarii feederului cat si atunci cand e in apa. Cand se pescuieste pe locuri unde sunt piere in apa firul se freaca de pietre si se rupe sau se scamoseaza si tot se rupe.(sunt fire rezistente la frecare)Firele textile sunt mai putin rezistete la frecare.Pentru pescuitul cu feeder nu se recomanda folosirea firelor subtiri dar nici a celor groase cea mai potrivita dimensiune este cuprinsa intre 0,18 si 022. exceptie cazurile cad se pescuieste la pesti mari se pun fire mai groase.
Acum se gasesc in magazine fire speciale pentru pescuit la feeder denumite si fire sinking( scufundatoare) care in general au culoarea maronie dar exista si fire sinking transparente
Pentru legarea firului inaintas trebuie sa folositi un nod special care nu impiedica trecerea prin inelele lansetei
https://www.youtube.com/watch?v=lYpNHsVUxZM
Va recomand sa cumparati fire de buna calitate si in primavara fiecarui an sa puneti fire noi pe mulinete ca sa nu aveti surprize.Firul este un material consumabil si trebuie inlocuit deoarece isi pierde calitatile la contactul cu lumina,aerul,apa,soarele,chimicalele din apa,etc.
Fir intins!
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: inaintas fir textil

Mesajde ticairlandezu » Mie Mar 30, 2016 7:14 pm

Nu zău nea Mircea...Ai umplut-o de oaie!!! Sper ca ai copiat de undeva ceea ce ai editat si nu reprezinta ceea ce gândesti despre pescuitul la feeder cu fire textile si shock leader!!! :roll:
In orice caz cu ceea ce e scris mai sus induci oamenii in eroare grav..
Fara supărare!!! ;)

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: inaintas fir textil

Mesajde RazvanFeeder » Mie Mar 30, 2016 11:23 pm

Singurul inaintas pe care il folosesc este Toray Excellent 0.232mm

http://www.feedershop.ro/fir-fluorocarb ... -0-232-mm/

Am incercat diverse variante si nu m-au satisfacut. Mono din punctul meu de vedere iese din discutie ca inaintas pentru pescuit la feeder.
Merci Catalin, nu e prea grosolan pentru balta? Eu as merge pe un 0,20! La Dunare cred ca e OK si 0,232 :)
APS Feeder Club

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: inaintas fir textil

Mesajde catalin232 » Joi Mar 31, 2016 6:18 am

Singurul inaintas pe care il folosesc este Toray Excellent 0.232mm

http://www.feedershop.ro/fir-fluorocarb ... -0-232-mm/

Am incercat diverse variante si nu m-au satisfacut. Mono din punctul meu de vedere iese din discutie ca inaintas pentru pescuit la feeder.
Merci Catalin, nu e prea grosolan pentru balta? Eu as merge pe un 0,20! La Dunare cred ca e OK si 0,232 :)
Nu este , la Dunare mergi pe 0.259mm . Te intereseaza sa fie destul de greu sa se așeze bine pe substrat si sa iti reziste la abuzuri . Sunt momente in care vrei sa te dai pe distanta , sau incepe se bata vantul si mergi pe cosulete ceva mai grele, lansari in forta etc... . Un 0.20mm iti poate face surprize neplacute si sa crape la nod , pe 0.232mm nu am avut astfel de evenimente .

Avatar utilizator
mircea13
Mesaje: 54
Membru din: Mie Mar 09, 2016 8:35 am

Re: inaintas fir textil

Mesajde mircea13 » Joi Mar 31, 2016 8:18 am

Pentru informarea corecta a pescarilor am selectat explicatiile de la o lanseta de feeder.Pentru a nu face reclama firmei care vinde acest produs am eliminat numele firmei si pun mai jos explicatiile



SPRO Big River Pellet Feeder 360XH

-Lungime 360cm ,

-Actiune 100gr-250gr ,

- Tip de actiune XH (Extra Heavy)

- Material carbon IMT-7 ,

- Inele SIC ,

- Manier imbracat in pluta ,

- Dimensiunea blancului la cotor 16mm,

-Nr tronsoane 3 +3 varfuri(alb-light,verde-medium ,heavy-rosu) ,

-Lungime la transport 131cm ,

- Greutate 380gr ,

Lanseta prêt calitate foarte buna , daca doriti sa pescuiti pe rauri si aveti nevoe de o lanseta adecvata si nu doriti sa investiti o suma mare , SPRO Big River Pellet Feeder este alegerea perfecta ,

Probabil pescarilor de feeder numele suna conoscut , este fratele mai puternic din familia Pellet feeder Dome Gabor . Se fabrica in 3 lungimi ,3.6mt actiune 100-250gr, 3.9mt si 4.2mt cu actiune 200-300gr ,

Carbonul special Power Carbon IMT-7 imbracat cu impletitura de Kevlar a dat viata unui blanc practic indistructibil in timpul partidelor de pescuit dar in acelas timp are si flexibilitatea necesara pentru a obosi pesti in drill ,Lanseta isi dovedeste adevarata valoare in momentul capturarilor crapilor si amurilor de talie mare , face fata cu brio si la pescuitul in apele curgatoare cu debit mare de apa unde necesita un plumbaj greu 100-300gr . Inelele din SIC de dimensiune mare asigura culisarea lejera a firului pentru lansarile lungi si precise, rezista la “atacul” firului textile , tronsoanele au la imbinare intaritura cu inel de metal ,
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori