Recomandare fir 0,20 pentru pescuit la distanta.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare fir 0,20 pentru pescuit la distanta.

Mesajde sorinhc » Lun Apr 10, 2017 4:06 pm

Sorine sa ajungi la experienta alora 2 la aruncat la distanta iti mai trb cateva partide.. d'alea cu multe zero uri la final :D
Lasa asta Aline ! Nu e vorba de asta. Ai inteles prost ce am vrut eu sa spun. Au experienta ca doar sunt campioni si de necontestat, nu ma intelege gresit. Cand vine vorba de "a arunca departe" sau casting nu pot sa iau sfaturile lor pt ca nu sunt cei mai buni in asta, in altele sunt legende in pescuit ! Sunt lucruri total diferite. Asta am vrut sa subliniez. Ca pana sa ajungi la experienta lor e normal sa fie mult si nu uita ca ei traiesc din asta, noi mai mergem si la munca si din pacate mai tot timpul :lol: :lol: :lol: . Ce bine ar fi sa fie invers :( . Ca sa intelegi mai bine ce vreau sa subliniez - nu as putea sa iau sfatul cu privire la o nada de la un aruncator cu record mondial la Cristi Mihalcea (exemplul asta mi-a venit in cap) dar daca-ti da un sfat cu privire la cum sa arunci departe e altceva !! Iei si pui in practica.
Oricum sub 5-6 sezoane dedicate exclusiv pescuitului la distante de 60+ nu ai cum sa inveti sa dai prea bine. Ma refer la pescuitul de amatori nu profesionist.

Sa revenim la discutia lui Tibi.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Recomandare fir 0,20 pentru pescuit la distanta.

Mesajde Tiby Baschet » Lun Apr 10, 2017 6:52 pm

Cred ca o sa incerc br-ul sau toray super strong. Una din astea, vedem care ma satisface. Dar nu am probleme la tehnica de lansare.
Am studiat foarte bine cum arunca phil ringer si allan scotthorne. Am niste filme cu ei cand explica "mura in gura" . Am experimentat destul si imi place stilul lor.

Nu am chef de experimente cu shockleadere din textil sau florocarbon. Momentan e suficient. Anul asta am inceput sa pescuiesc asa

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare fir 0,20 pentru pescuit la distanta.

Mesajde sorinhc » Lun Apr 10, 2017 7:22 pm

Nu e nimic rau sau bine! Daca pt tine e ok mergi asa. Incearca, vezi .... trage concluzii si cum ar spune unii pe aici "bafta la peste" .


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Recomandare fir 0,20 pentru pescuit la distanta.

Mesajde Solzescu » Mar Apr 11, 2017 9:32 am

Ma grăbeam acum 2 saptamani si am luat la plezneala un P-Line Stone Fast Sinking de 0.18, gândindu-mă că va fi un 0.20 real - ca în cazul a 90% dintre diametrele declarate. Surpriza plăcută a fost să văd că diametrul declarat era și cel real. Am pescuit cu el 3 partide și a intrat pe lista mea scurta de fire care merită. E suplu, rezistența la Palomar e exemplară, memoria frizează amnezia, chiar se scufundă foarte repede (în maxim 3 secunde de la lanseu vârful e tensionat exemplar și așa rămâne) - iar lanseurile sunt vizibil mai lungi decât al celorlalte fire pe care le folosesc în acest moment (Maxima Chameleon, Colmic NXGEN-foarte senzitiv dar cam rigid la un 0.218 în loc de 0.2 declarat, Cralusso Match Sinking - bun și ăsta pt distanță, Trabucco XPS Feeder Plus - pare foarte ok, dar îl am la un 0.22 și nu l-am pescuit îndeajuns să mă pronunț).

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Recomandare fir 0,20 pentru pescuit la distanta.

Mesajde Tiby Baschet » Mar Apr 11, 2017 8:07 pm

Am avut 3 feluri de P-line. Sunt foarte elastice si nu imi plac.

Ca tot veni vorba tovaras Solzescu. Ne poti spune si noua care sunt cei 50% care dau sfaturi pe net si nu stiu despre ce vorbesc?

Te-am intrebat si pe facebook in postarea ta si nu mi-ai raspuns.

Astept

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Recomandare fir 0,20 pentru pescuit la distanta.

Mesajde catalin232 » Mar Apr 11, 2017 8:20 pm

Am avut 3 feluri de P-line. Sunt foarte elastice si nu imi plac.

Ca tot veni vorba tovaras Solzescu. Ne poti spune si noua care sunt cei 50% care dau sfaturi pe net si nu stiu despre ce vorbesc?

Te-am intrebat si pe facebook in postarea ta si nu mi-ai raspuns.

Astept
A fost amabil .. sunt vreo 80% :D

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare fir 0,20 pentru pescuit la distanta.

Mesajde sorinhc » Mar Apr 11, 2017 9:23 pm

sunt vreo 80% :D
Cu sau fara TVA ? :lol: :lol: :lol:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Recomandare fir 0,20 pentru pescuit la distanta.

Mesajde Solzescu » Mar Apr 11, 2017 9:56 pm

Am avut 3 feluri de P-line. Sunt foarte elastice si nu imi plac.

Ca tot veni vorba tovaras Solzescu. Ne poti spune si noua care sunt cei 50% care dau sfaturi pe net si nu stiu despre ce vorbesc?

Te-am intrebat si pe facebook in postarea ta si nu mi-ai raspuns.

Astept
Mi-aduci aminte de Caliban, monstrul din Furtuna lui Shakespeare care are la un moment dat o revolta fata de ceea ce vede in oglinda. Episodul nu e aprofundat, dar interpretarile posibile sunt doar doua. Fie l-a enervat ce a vazut in oglinda...fie ce nu a vazut.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare fir 0,20 pentru pescuit la distanta.

Mesajde sorinhc » Mar Apr 11, 2017 10:06 pm

dar interpretarile posibile sunt doar doua. Fie l-a enervat ce a vazut in oglinda...fie ce nu a vazut.
Ca sa continuam analiza .... ce la enervat ? in ce oglinda si in ce unghi ? ce nu a vazut si cum a reusit sa nu vada ? Oare divinitatea a intervenit ?

Situatia necesita clarificari :lol: :lol: :lol: !
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Recomandare fir 0,20 pentru pescuit la distanta.

Mesajde Solzescu » Mar Apr 11, 2017 10:19 pm

:D :D :D :D :D :D
Divinitatea avea o elongatie prea mare ca sa poata controla situatia :lol:


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori