Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

prd.ionut92
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Apr 23, 2016 11:38 pm

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde prd.ionut92 » Mie Mai 10, 2017 5:27 am

Majoritatea se inteapa in coltul gurii.

Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde catalin232 » Mie Mai 10, 2017 5:49 am

Majoritatea se inteapa in coltul gurii.

Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk
Lungeste struna cu 2 cm si firul de par cu 0.5cm. Este posibil sa fie un cumul de factori , carligul nu ajunge suficient de adanc in gura pentru ca pe expirare sau plecare sa intepe buza inferioara. Lungimea firului de par conteaza mai ales cand folosesi carlige mici . Exista un raport sau ghidaj daca vrei :

- daca momeala de carlig are un diametru mai mare sau egal cu deschiderea carligului, atunci firul de par va fi unul lung. Asta din cauza faptului ca odata "mascat" carligul de momeala, nu se va mai roti si mecanica de intepare are de suferit

- Daca momeala de carlig are un diametru vizibil mai mic decat deschiderea carligului, poti "lipi" momeala de curbura acestuia si tot va fi eficient.

Eu unul nu am avut si nu am incredere in monturi "echilibrate" cu alica de plumb . Este un elemet in plus pe montura si mie imi lasa impresia ca afecteaza mecanica de intepare atunci cand sunt folosite terminale fine. La crap "clasic" este alta poveste, acolo se folosesc carlige corect dimensionate.

Baietii au dreptate, chiar daca te supun unui "chin" , vor sa te ajute. Este usor sa recomanzi o lanseta dar este greu sa o faci atunci cand stii ca problema pe care o ai poate avea o rezolvare mult mai simpla. Daca problemele persista, atunci poti lua in calcul o noua lanseta ( cu toate ca nu vad niciun motiv sa scapi Crap ( atat de mult ) in drill folosind monturi cu fir de par indiferent de lanseta folosita ) sau te apuci sa schimbi lanseta in momentul in care ai epuizat limitele tehnice ale acesteia, te limiteaza in performanta sau pur si simplu pentru ca asa vrei tu sa iei o lanseta noua. Da, cum spuneam, asta nu are legatura cu "pataniile" tale la pescuit.

PS: Daca te intereseaza activitatea intensa, de ce insisti sa pescuiesti cu method cand poti fi mult mai eficient pescuind la cosulet. Vrei activitate intensa, treci pe caras, banuiesc eu ca este intr-o densitate mai mare decat crap-ul ....

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde sorinhc » Vin Iul 28, 2017 3:37 pm

@prd.ionut92 - Ce vesti mai ai ? Ai achizitionat ceva ? Ai mai facut incercari legate de tot ce sa scris mai sus ?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

mondy6425

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde mondy6425 » Mie Iul 04, 2018 12:26 pm

Salutare tuturor!
As dori daca se poate o recomandare.
Vreau o lanseta feeder din 3 tronsoane, de 3.30m cu actiune light sau medium,pe care o voi folosi pe lacuri la distante de aproximativ 30m,pentru pescuitul carasului,platicii si a ciortanilor!
M-am oprit la doua modele,dar nu stiu care ar fi mai ok!
-Trabucco Selektor XS Stillwater 3.30m/50g
si
-Korum Feeder 3.35m/45g!
Deci,care ar fi mai ok?Sau daca aveti o alta recomandare mai ok decat cele doua,dar in jurul sumei de 300 ron!
Va multumesc!

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde Bumy » Mie Iul 04, 2018 7:43 pm

Sau daca aveti o alta recomandare mai ok decat cele doua,dar in jurul sumei de 300 ron!
Va multumesc!

Eu as cauta un MRX-V de 3,30m sh.

mondy6425

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde mondy6425 » Mie Iul 04, 2018 8:01 pm

Mersi de raspuns,dar nu vreau sh!

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde Tiby Baschet » Joi Iul 05, 2018 12:30 am

eu unul la tema asta o sa ma alatur lui Tiby si nu o sa mai raspund, sant pline forumurile de sfaturi despre lansete dar cei interesati nu vor sa le rasfoiasca,
o zi buna!
Like :lol:

kemahaw
Mesaje: 82
Membru din: Mie Mai 20, 2015 6:54 am

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde kemahaw » Joi Iul 05, 2018 6:15 am

Tiby Baschet,treaba cu rasfoitul de forumuri e valabila daca timpul ar sta in loc,dupa cum stii bine industria asta a feederului este de ceva ani in expansiune continua,apar produse noi.Asa ca,...daca rasfoieste un neavenit forumuri s-ar putea alege cu vreun maver ice de 85 gr,daca ma intelegi ce vreau sa spun

topser
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Noi 15, 2014 6:46 pm

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde topser » Joi Iul 05, 2018 6:22 am

Trabucco Ultimate Stillwater !

mondy6425

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde mondy6425 » Joi Iul 05, 2018 7:19 am

eu unul la tema asta o sa ma alatur lui Tiby si nu o sa mai raspund, sant pline forumurile de sfaturi despre lansete dar cei interesati nu vor sa le rasfoiasca,
o zi buna!
Like :lol:
Era mai simplu sa dai un simplu link,dar de...rautatea e pe primul loc!Ati uitat toti de cand habar nu aveati unde sa cautati,dar acum,na sunteti mari guru in feeder!!!
Sau nu era mai simplu sa ignori intrebarea mea,de ce sa te bagi in seama daca nu vrei sa ajuti???
....zic si eu!
Mersi de....amabilitate!


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori