Benzar Method Feeder

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Benzar Method Feeder

Mesajde sorinhc » Mie Oct 04, 2017 9:11 pm

Salutare !

Am vazut cateva poze pe FB si nu am putut sa ma abtin sa nu deschid un topic despre noua (cred) lanseta de la Benzar (Energofish). Pe site-ul lor apare dar nu apare la vanzatori. Pana la urma e o lanseta noua ? :oops: Asemanari foarte mari cu noile lansete de la Dome Gabor si anume inelul de plecare si inele finale de la varf. Seamana mult cu cele ale lui Dome. Mai ramane pretul .... care e recomandat de producator pe la 300 si ceva de ron sa zicem accesibil.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Neamtul
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 17, 2015 7:35 am

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde Neamtul » Mie Oct 04, 2017 9:32 pm

Fac pariu ca nu e nimic altceva decat fratele mai mare al lui Competition Feeder. Blancul seamana bine de tot si vine tot cu 5 varfuri. Mandrina e si ea la fel, difera doar culoarea si marimea dar modelul pare acelasi. Inelele alea arata chiar bine de data asta dar un method feeder cu cw 150gr+? :) Competition feeder isi arata acum adevarata fata as zice, cu anumite modificari desigur dar baza e tot aia, fac pariu.
Lanseta asta pare sa fie ok pentru pescuit in curent cu monturi grele. Oricum, pare mult mai frumoasa decat Competition si poate datorita cw-ului scris pe lanseta e clar de la bun inceput pentru ce a fost proiectata si la ce sa te astepti.

biroena
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 19, 2016 10:34 pm

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde biroena » Mie Oct 04, 2017 9:38 pm

Nu e singura lanseta de Method cu cw de 150g , sint lansete produse pt piata romaneasca si est Europa...


Inviato dal mio iPad utilizzando Tapatalk

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde sorinhc » Joi Oct 05, 2017 7:31 am

Eu nu as lua de bun ce scrie :? important e sa se incarce bine cu un method de 45-60gr si atunci nu mai conteaza ce scrie pe ea.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

roby71
Mesaje: 211
Membru din: Dum Iul 19, 2015 8:17 pm
Localitate: Marghita

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde roby71 » Joi Oct 05, 2017 10:43 am

Va salut, mie mi se pare cam greu la 345 gr cel de 360 cm. Am tras cu ochii pe site-ul vecinilor, acolo scrie ca e pt crapi capitali si pescuit la distanta, la method unde trebuie sa lansezi des cu o lanseta de 345 gr si o mulineta pe masura trebuie sa ai forta sa faci fata la o partida de 6-8 ore !?

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde catalin232 » Vin Oct 06, 2017 1:30 am

Cand am fost la Doripesco avea Zsolt o lanseta cu el si m-am jucat putin cu ea . Mi-a confirmat pe FB ca asta este ceea ce a avut el acolo . Povestea cu lanseta asta este ca duce bine pe distanta , are foarte putine inele pe blank , sunt bine proportionate si am facut cateva lansari cu ea folosind momitor cu nada , am dat aprox. 110 m fara prea mare durere de cap . Daca este asa , adica aia sa fie lanseta , la pretul ala pentru o lanseta de distanta si Dunare fara prea mari pretentii de firma , eu spun ca isi merita banii . Cand revin in tara chiar vreau sa o iau si sa o incerc pe asta pusa in vanzare, nu am motive sa nu il cred pe Zsolt ca e aceeasi ca cea de la Doripesco , dar vreau sa fac mai multe lansari cu ea in conditii de pescuit sa vad cat duce :).

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde catalin232 » Vin Oct 06, 2017 1:32 am

Ai mila careva si corecteaza si mie textul , degete mari si ecran mic la tel :) multam

deusex
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 21, 2017 1:42 pm

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde deusex » Vin Oct 06, 2017 1:05 pm

Catalin ai folosit momitor sau method ? Am tot citit sau vazut in filmuletele unor pescari foarte buni ca uneori folosesc momitoare cu tija . Un clasament momitoare, methoduri pt. distanta care ar fi si cat de mare e fiferenta intre ele . Fara sa fi incercat atat de multe ma gandesc :

1. momitor
2. method cu tija sau cele in gen Haldorado Method Flat Feeder
3. method simplu

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde sorinhc » Vin Oct 06, 2017 1:41 pm

@deusex - ordinea este ok, si eu sunt de aceeasi parere DAR pe mine ma intereseaza sa "dau bine" cu method pt ca 95% pescuiesc cu method si ocazional cu momitor. Cu momitorul "dai" mult mai departe decat cu method-ul dar nu e acelasi lucru.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

deusex
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 21, 2017 1:42 pm

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde deusex » Vin Oct 06, 2017 2:31 pm

@deusex - ordinea este ok, si eu sunt de aceeasi parere DAR pe mine ma intereseaza sa "dau bine" cu method pt ca 95% pescuiesc cu method si ocazional cu momitor. Cu momitorul "dai" mult mai departe decat cu method-ul dar nu e acelasi lucru.
Din pacate m-a nenorocit vantul ( si agatatura formata de perdeaua de fire din fata locului de pescuit) sambata si nu am putut face mai multe teste. Momitor de 80g preston cat de cat in acelasi loc in conditile date intre 85 si 90 de metri( in functie de rafala si cate 7-8 metri in dreapta) . Intrebarea mea este oare daca aveam unul cu tija puteam da mai precis si mai departe?


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori