Benzar Method Feeder

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde catalin232 » Lun Noi 19, 2018 8:48 pm

scuze daca parut putzin acid...nu am vrut asta...
Avand in vedere ca am fost si eu amintit prin postari, stai fara grija din partea mea , nu consider nimic acid :lol: . Ba mai mult, inteleg si " socul " la prima vedere / pipaire al lansetei , este absolut barbara, este adevarat :) .

Ceea ce am spus eu si inca sustin a fost asa : nu imi place tipul asta de pescuit, nu il prefer, nu il practic in pescuitul de placere, il practic strict de nevoie. Avand astea in vedere, nu am inteles ( personal ma refer) sensul pentru care ar trebui sa dau mii de lei pentru o lanseta de care nu ma folosesc mai mult de 3-4 partide / an.

M-a interesat strict partea practica adica - Arunca 120+ m ? DA ! Este ieftina ? DA . Atat mi-a fost suficient pentru a o alege si pentru a o recomanda pe mai departe celor aflati in aceeasi situatie ca si mine , tinand cont de toate cele spuse mai sus.

PS: In filmarea de la Doripesco am spus destul de clar ca si pe mine ma deranjaza cotorul foarte scurt si ca trebuia sa fie mai lung. Iar pe latura de " promovare" , crede-ma ca nu am avut nimic de castigat si nici nu am facut filmarea si prezentat lanseta cu gandul de a castiga ceva, desi realitatea este ca am avut o contributie la " succesul gamei " .
Ceea ce am facut, am facut pentru a ajuta alti pescari aflati in aceeasi situatie ca mine, vor distanta dar nu vor sa plateasca sute sau mii de lei pentru o lanseta ce va fi folosita la 2-3 partide / an ! Atat si nimic mai mult :)

dozzzer
Mesaje: 27
Membru din: Joi Apr 12, 2018 8:35 am

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde dozzzer » Vin Dec 14, 2018 11:54 am

salut...
o intrebare “ tehnica “ cu ce varf (oz) si cu ce momitor (gr) (model) in tandem ai atins distantele maxime ?

K
merci

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde catalin232 » Mar Ian 22, 2019 11:44 am

salut...
o intrebare “ tehnica “ cu ce varf (oz) si cu ce momitor (gr) (model) in tandem ai atins distantele maxime ?

K
merci
O afirmatie valabila pentru orice lanseta atunci cand te intereseaza distanta, folosesti mereu cel mai puternic varf din dotarea lansetei. In cazul de fata, cel de 3 oz care in realitate cred ca e de 9 oz :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde catalin232 » Lun Feb 04, 2019 12:13 am

Sper sa aveti FB ... iata aici cateva imagini de la o sesiune de casting folosind Benzar Method . Atat cel de 2,9 cat si cel de 3,6 m .
https://www.facebook.com/FeederShop/vid ... 343039874/

" Sesiune de lansat in Vazduh ! Am vrut sa punem momitorul unde ne este gura atunci cand am recomandat Benzar Method Feeder ca o lanseta pentru pescuit la distanta. Aveti mai jos toate detaliile cu privire la echipament si evident... distanta la care s-a lansat :
Lansete folosite :
Benzar Method Feeder 3,9m 150gr
https://www.feedershop.ro/lanseta-benza ... eder-3-9m/
Benzar Method Feeder 3,6m 150gr
https://www.feedershop.ro/lanseta-benza ... eder-3-6m/
Mulineta Daiwa Emcast 25a
https://www.feedershop.ro/daiwa-emcast-25a/
Fir Toray BR 0.215mm
https://www.feedershop.ro/fir-toray-br-bush-runner/
Fir Cralusso Feeder & Carp 0.18mm
https://www.feedershop.ro/cralusso-fir- ... eeder-carp…/

Cu Benzar Method Feeder de 3,9m si 3,6m, fir Toray BR 0.215mm , media distantei de lansare a fost la 135m.
Folosind firul de 0.18mm, lansarile au avut o medie de 145m .
Cea mai lunga lansare ( 150+ m ) a fost ( asa cum am spus si intrecut ) cu lanseta Benzar 3.6m 150gr si fir de 0.18mm .
Toate lansarile au fost facute cu momitoare Preston In-Line 60gr Large
https://www.feedershop.ro/preston-in-li ... ethod-feed…/
Nada folosita pentru incarcarea momitorului : Utopia Baits Meat&Wheat
https://www.feedershop.ro/nada-utopia-baits-meat-wheat/

Asadar, lansarile au fost cat se poate de fidele situatiei de pescuit ( momitoare , nada pe momitor ) iar distanta a fost masurata la ruleta. "

Dupa cum ma asteptam si am simtit-o fara sa fi masurat ca acum vreodata, cele mai bune lansari le-am obtinut de la Benzar 3,6m . Asadar , nu am mintit pe nimeni si cel mai important , nu m-am mintit pe mine :) . Singura explicatie plauzibila pe care o am pentru care poti lansa mai mult ( sau asa este la mine ... ) cu o lanseta mai scurta vs o lanseta mai lunga ( 3,6 vs 3,9 ) o pun in seama revenirii ... daca veti observa in filmare , prima lansare este cu un Benzar de 3,9m care are o revenire mai greoaie dupa lansare ( balangane mai mult ) si de aici piezi distanta. Fiind mai scurta si mai " nervoasa " versiunea de 3,6m ( prezentata in lansarea a 2-a ) are o revenire mai rapida si de aceea compenseaza lungimea prin aceasta calitate. Am avut si lansari mult mai precise cu 3,6m vs 3,9m , dar astea pot fi si chestii foarte subiective ( tehnica , inaltime, forta etc ) .

Dupa ziua de azi , imi mentin parerea, pentru pescuit la crap 3,6m , daca vrei si crap si Dunare cu cosuri de 300gr ( si nu e gluma ) atunci iti iei 3,9m. Oricum ar fi , poate nu sunt cele mai performante, frumoase si destepte scule din piata, dar la banii care ii platesti pe ele eu spun ca isi fac treaba.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde catalin232 » Lun Feb 04, 2019 12:55 am

Care ziceai ca nu se indoaie Benzaru` ? :D asta e cel de 3,6m :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde sorinhc » Lun Feb 04, 2019 9:35 am

Bun Cataline! Potentialul e mare la tine, tare ar fi sa "semnalizezi" si sa depasesti Jankoviciul :twisted: :lol: .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde catalin232 » Lun Feb 04, 2019 11:40 am

Bun Cataline! Potentialul e mare la tine, tare ar fi sa "semnalizezi" si sa depasesti Jankoviciul :twisted: :lol: .
Trebuie scule , nu ma infoi atat de tare in pene sa spun ca o pot face , dar nici nu pot spune ca e imposibil pana nu am un alt “obiect al muncii” . Vom vedea :) . Pana una alta , am reverificat tot ce am afirmat despre betele in cauza si spun ca e un lucru bun .

deusex
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 21, 2017 1:42 pm

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde deusex » Lun Feb 04, 2019 12:51 pm

Methodul era lasat pana la jumatea lansetei (cel putin asa mi se pare din filmare) ? Daca se poate sa ne spui ce inaintas ai folosit si lungimea acetuia. Multumesc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde catalin232 » Lun Feb 04, 2019 3:51 pm

Methodul era lasat pana la jumatea lansetei (cel putin asa mi se pare din filmare) ? Daca se poate sa ne spui ce inaintas ai folosit si lungimea acetuia. Multumesc
Nu chiar pana la jumatatea lansetei , o palma mai sus . Inaintasul a fost Daiwa J-Braid 8X 0.22mm, ca lungime nu iti pot da exact ... eu il pun in functie de " steagul " lasat ( adica sa am momitorul in pozitie de lansare ) si 3 spire pe tambur.

Avatar utilizator
xplayz
Mesaje: 16
Membru din: Lun Oct 22, 2018 3:05 pm
Localitate: Galati

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde xplayz » Lun Feb 04, 2019 4:35 pm

A folosit cineva pana acum Method Feeder-ul Benzar de 3,6 sau 3,9 pe Dunare?
Sunt curios cum se comporta in curent!


*(Catalin super testul facut!! )
"The quieter you become the more you are able to hear."


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori