Sfat alegere lanseta feeder

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

grizzu
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 25, 2018 9:58 am

Sfat alegere lanseta feeder

Mesajde grizzu » Joi Ian 25, 2018 4:31 pm

Salutare baieti,

Vreau sa va rog sa ma ajutati in alegerea unei lansete pentru pescuitul la feeder. Tin sa mentionez ca sunt incepator. M-am uitat pe site-uri, video-uri si am sa las mai jos o lista cu lansetele care mi-au facut cu ochiul. Tin sa precizez ca am sa folosesc lanseta atat pe lacuri private unde predomina ciortanul, dar si pe cele unde se gasesc crapi de peste 10kg (balta Otto, lac Cetariu. eu stau in Cj). Bugetul pentru aceasta lanseta sa fie de maxim 300 lei.
In momentul in care imi recomandati o lanseta v-as ruga sa explicati pe scurt si motivele pentru care ar trebui sa aleg respectiva lanseta.
Daca aveti si propuneri pentru o mulineta care sa se potriveasca lansetei pe care o sa o recomandati...m-ar ajuta mult. (buget maxim 300)


LANSETA MIVARDI ENIGMA FEEDER 3.60M, 30-90G
LANSETA TRABUCCO PRECISION RPL CARP FEEDER 3.90M
LANSETA BENZAR ALLROUND FEEDER 3.60M
LANSETA OKUMA SOLITRON FEEDER 3.30M
LANSETA CORMORAN SPECILAND HEAVY FEEDER 3.60M



Va multumesc anticipat pentru amabilitate si sfaturi!
Fir intins!

Avatar utilizator
Briceag Alin
Mesaje: 178
Membru din: Dum Mai 03, 2015 10:30 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere lanseta feeder

Mesajde Briceag Alin » Vin Ian 26, 2018 10:09 pm

Salut Grizzu. Ce distante vrei sa atingi cu lanseta ?
www.feedershop.ro

Committed To Total Quality

Avatar utilizator
Briceag Alin
Mesaje: 178
Membru din: Dum Mai 03, 2015 10:30 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere lanseta feeder

Mesajde Briceag Alin » Vin Ian 26, 2018 10:22 pm

https://www.feedershop.ro/korum-feeder- ... 3-6m-90gr/

https://www.feedershop.ro/korum-feeder- ... -6m-120gr/

https://www.feedershop.ro/korum-feeder- ... -9m-150gr/

https://www.feedershop.ro/lanseta-daiwa ... -cw-120gr/

Cu oricare dintre lansetele de mai sus mentionate de mine poti arunca distante destul de mari(depinde de tehnica ta) . Fac fata la orice crap fara probleme. Revenire rapida ,finisaje super. La banii aia nu stiu daca gasesti ceva mai ok.
www.feedershop.ro

Committed To Total Quality

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere lanseta feeder

Mesajde sorinhc » Mar Ian 30, 2018 10:20 am

@grizzu - un prim sfat pt tine si anume ia in calcul disponibilitatea si pretul ulterior al varfurilor pt ca accidente se intampla :oops: .

Mergi linisit pe sfaturile lui @Briceag Alin, lansetele Korum sunt o alternativa foarte buna in bugetul tau.

Legat de mulineta sfartul meu care se incadreaze si in bugetul de 300 ron ar fi un Shimano Exage de 5000 second. Asta in cazul in care mai gasesti, greu dar nu imposibil. Daca doresti ceva nou si sa aiba si ceva forta ar fi o alternativa buna si Exage-ul de 4000, personal prefer 5000-ul si le detin/pescuiesc pe amandoua. 5000-ul este mai potrivit pt pestii mai mari, are forta putin mai mare plus si tamburul putin mai generos.
In oferta FeederShop ar fi MULINETA OKUMA RTX35 FD dar mai trebuie sa pui ceva la buget. Parerea mea este sa nu te zgarcesti la mulinata. RTX-ul a fost pipait de mine intr-un magazin, nu am pescuit aceasta mulineta. Pare foarte bine legata, usoara (244 gr), Knob eva, frana foarte ok si nu cred ca Okuma da gres cu calitatea ;) . Poate avem ceva pareri de la colegi in legatura cu aceasta mulineta ? Asteptam cu drag :) .

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Sfat alegere lanseta feeder

Mesajde ramadri » Mie Ian 31, 2018 7:16 pm

Korum bat cu Shimano Exage sunt cea mai buna varianta de buget. Nu uita si de fir (mono) (vezi Shimano Technium sau Cralusso Match Sinking) si momitoare feeder (drennan sau guru).
Stiu ca pentru un incepator apare alergia cand aude de produse SH...dar este foarte posibil sa gasesti cevs mai bun si in sectiunea de vanzari. Batul nu e chiar ca un aparat electronic. Daca vizual arata bine, nu scartaie si nu zangane...atunci sigur e bun.
Ai suficient de amabili aici oameni care sa-ti spuna daca merita sau nu anumite oferte SH... poti intreba si pe privat

Sent from my SM-N950F using Tapatalk



Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere lanseta feeder

Mesajde sorinhc » Lun Feb 12, 2018 9:32 am

@grizzu - sa ne spui ce decizie ai luat.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

grizzu
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 25, 2018 9:58 am

Re: Sfat alegere lanseta feeder

Mesajde grizzu » Vin Feb 16, 2018 4:27 pm

In primul rand va multumesc tuturor pentru sugestii.
Am achizitionat lanseta LANSETA BENZAR ALLROUND FEEDER 3.60M, 20-110G, 3+5BUC, deoarece a fost una dintre cele mai recomandate dupa discutiile de aici si alte forum-uri si discutii private, iar unul dintre motivele pentru care m-am decis si asupra acestei lansete este si faptul ca am primit un discount de 30%.
Pe partea de mulineta am ales Browning Black Magic Fd 440 care se preteaza pescuitului la feeder.

Sper sa fie echipamentul castigator pentru aceste sezon de debut al meu in pescuitul la feeder. In cazul in care ma va atrage acest stil, in urmatorii ani voi trece, probabil, pe echipamentele de top de la producatorii consacrati (daiwa, shimano, etc).
Fir intins!

mondy6425

Re: Sfat alegere lanseta feeder

Mesajde mondy6425 » Mie Iul 04, 2018 12:40 pm

Salutare tuturor!
As dori daca se poate o recomandare.
Vreau o lanseta feeder din 3 tronsoane, de 3.30m cu actiune light sau medium,pe care o voi folosi pe lacuri la distante de aproximativ 30m,pentru pescuitul carasului,platicii si a ciortanilor!
M-am oprit la doua modele,dar nu stiu care ar fi mai ok!
-Trabucco Selektor XS Stillwater 3.30m/50g
si
-Korum Feeder 3.35m/45g!
Deci,care ar fi mai ok?Sau daca aveti o alta recomandare mai ok decat cele doua,dar in jurul sumei de 300 ron!
Va multumesc!


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori