Sfat lanseta pt. rau

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

adimunte
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 16, 2018 8:36 pm

Sfat lanseta pt. rau

Mesajde adimunte » Joi Mar 29, 2018 5:32 pm

Va salut. Apelez la ajutorul unor feederisti cu ceva experienta si cer cateva sfaturi pentru alegerea unei lansete care va fi folosita pe rau si ceva baraje de acumulare, curent mediu (probabil cosulete de 60-70 gr), aruncari 30-40 metri aproximativ. Am un buget flexibil, dar ca sa dau o suma estimativa cred ca pot estima 700-800 ron, Multumesc

biroena
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 19, 2016 10:34 pm

Re: Sfat lanseta pt. rau

Mesajde biroena » Joi Mar 29, 2018 8:35 pm

Drennan matchpro medium Combo


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat lanseta pt. rau

Mesajde sorinhc » Vin Mar 30, 2018 8:38 am

Drennan matchpro medium Combo
Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk
Matchpro-ul nu are inele mici si poti avea probleme cu "mizeriile" depuse pe fir ? Pe la noi prin romanica cam apare problema asta. Nu stiu .... asteptam raspuns de la cine o au si au pescuit cu ea pe Dunare.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

biroena
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 19, 2016 10:34 pm

Re: Sfat lanseta pt. rau

Mesajde biroena » Vin Mar 30, 2018 10:57 am

Pescuieste pe Dunăre ??


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat lanseta pt. rau

Mesajde sorinhc » Vin Mar 30, 2018 1:12 pm

Nu situ daca numai pe Dunare se intampla fenomenul. Eu am vrut batul asta pt Dunare dar m-am lasat cand am auzit ca inelele sunt mici si "mizeriile" de pe fir se blocheaza si e foarte incorfortabil. Poate nu e asa, mai asteptam pareri ?????

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

biroena
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 19, 2016 10:34 pm

Re: Sfat lanseta pt. rau

Mesajde biroena » Vin Mar 30, 2018 1:22 pm

Si ce folosesti pe rau in general?


Inviato dal mio iPad utilizzando Tapatalk

Avatar utilizator
sony_exodus
Mesaje: 82
Membru din: Joi Ian 04, 2018 3:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat lanseta pt. rau

Mesajde sony_exodus » Vin Mar 30, 2018 2:46 pm

Salut, eu as merge pe Dutch master 12.6 60gr este o lanseta superba care sigur iti va fi pe gustul tau.
nihil est verum, omnia licere...

adimunte
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 16, 2018 8:36 pm

Re: Sfat lanseta pt. rau

Mesajde adimunte » Vin Mar 30, 2018 6:18 pm

Va salut si va multumesc pt recomandari. Voi pescui pe Olt intre Brasov si Fagaras (astea fiind cele mai la indemana locuri) si ocazional pe alte rauri/Dunare.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Sfat lanseta pt. rau

Mesajde catalin232 » Vin Mar 30, 2018 7:12 pm

Drennan matchpro medium Combo
Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk
Matchpro-ul nu are inele mici si poti avea probleme cu "mizeriile" depuse pe fir ? Pe la noi prin romanica cam apare problema asta. Nu stiu .... asteptam raspuns de la cine o au si au pescuit cu ea pe Dunare.

;)
Este o tema falsa si daca imi permiti , chiar este un plus ca ai inele mici deoarece se strange pe varf ceea ce se pune pe fir si poti curata mai usor. Daca mizeria este puf de salcie / plop , orice inel ai avea tot o dai in bara , doar dimensiunea " scamei" va diferi . Rezultatul daca nu cureti firul de fiecare data va fi mereu acelas... vei rupe varf si cu inele mici si mari ;) .

Dennis_TL
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 18, 2015 10:04 am
Localitate: TULCEA

Re: Sfat lanseta pt. rau

Mesajde Dennis_TL » Sâm Mar 31, 2018 6:13 am

Asa este iar cand e puf in apa oricum nu poti lasa lanseta mai mult de 5minute in apa ca se incarca teribil cu mizerii si iti muta montura.
Inel mic la varf aduna tot si cureti muult mai usor, cu inele mari aduni puf si pe tambur si ai pus-o , acum 3 ani am rupt un korum cs 3.65m in lansare din cauza asta.
Drennan medium combo e super bat, tine si in curent si merge si la balta. E versatil.
Dm12.8 sta mult mai cocosat in curent, e mai greoi de manevrat dar arunca greutati mai mari decat drennan medium combo si o idee mai departe. Aaa si e mai scump.
La Dunare ambele sunt bune cand e cota scazuta, altfel te uiti la ele ... nu poti sa impaci cu o lanseta atatea scenarii.


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori