Lanseta feeder + mulineta

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta feeder + mulineta

Mesajde RazvanFeeder » Sâm Mai 26, 2018 12:54 am

E OK Winklepicker de la Trabucco, poate putin cam moale pentru gustul meu- despre Korum nu pot sa ma pronunt pentru ca nu cunosc lanseta.
N-am agreat niciodata monturile cu elastic, prefer metoda clasica cu method culisant. Elastic folosesti doar cand pescuiesti la crap mare cu lanseta rigida si montura de finete cu carlige mici. Elasticul e imprumutat din tehnica rubesiana si nu-i vad rostul in pescuitul la feeder unde poti sa lucrezi pestele din actiunea lansetei si frana mulinetei.
Poti sa folosesti rame si viermi pe method dar e un fel de struto-camila, e mult mai eficient in acest tip de pescuit sa folosesti pelete sau porumb artificial. Daca tu crezi ca pestele mananca mai bine la momeala vie atunci mai bine pescuiesti la cosulet, nu are rost sa te complici cu method.
APS Feeder Club

Sorin
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mai 23, 2018 10:14 pm
Localitate: Brasov

Re: Lanseta feeder + mulineta

Mesajde Sorin » Sâm Mai 26, 2018 9:53 am

Salut Razvan ,
Am inteles acum , iau si un cosulet mic , am vazut la Catalin montura cu cosulet si 3 stoppere ca sa nu mai folosim antitangle...ce sa mai...trebuie experimentat.
Pentru monturile cu fir de par/banda elastica folosim doar ace cu ochet sau merg si cele cu paleta? O sa iau vreo 3-4 marimi la inceput .
Multumesc!

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta feeder + mulineta

Mesajde RazvanFeeder » Sâm Mai 26, 2018 4:12 pm

Poti sa iei carlige cu ochet si le legi cu "nod fara nod"
APS Feeder Club

mondy6425

Re: Lanseta feeder + mulineta

Mesajde mondy6425 » Mie Iul 04, 2018 12:48 pm

Salutare tuturor!
As dori daca se poate o recomandare.
Vreau o lanseta feeder din 3 tronsoane, de 3.30m cu actiune light sau medium,pe care o voi folosi pe lacuri la distante de aproximativ 30m,pentru pescuitul carasului,platicii si a ciortanilor!
M-am oprit la doua modele,dar nu stiu care ar fi mai ok!
-Trabucco Selektor XS Stillwater 3.30m/50g
si
-Korum Feeder 3.35m/45g!
Deci,care ar fi mai ok?Sau daca aveti o alta recomandare mai ok decat cele doua,dar in jurul sumei de 300 ron!
Va multumesc!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lanseta feeder + mulineta

Mesajde catalin232 » Joi Iul 05, 2018 7:16 pm

Ai raspunsul in mesaj privat ( ai intrebat si acolo ) . Eu am recomandat Korum-ul pt ca sunt de calitate, se incadreaza in buget si aplicatiile pe care le-ai descris si gasesti varfuri de schimb.


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori