Recomandare lanseta

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

eduard
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iun 30, 2019 3:39 pm

Recomandare lanseta

Mesajde eduard » Mar Iul 09, 2019 8:01 am

Salve, sunt începător, anul acesta ma pescuit prima data le feeder, după ce am citit și văzut cam tot ce se putea despre acest stil. Am fugit în obor și am luat o baracuda stea 3.9 160g. La prima ieșire frig prin martie, la balta lui tina gratuita6kg Caraș 100-200g,,,m-a prins microbul..I-am rupt pe toți cu metoda mea(coșuleț). Venind de la crap mi sa părut vârful de carbon foarte senzitiv. De acee as vrea sa achiziționez un bat mai performant, sunt foarte conservator, nu cred ca voi vinde vreo dată lanseta, cum vad ca fac majoritatea de aceea as vrea ceva mai bun. As vrea o părere pertinenta despre:
Drennen acolyt distance feeder 3.9
Team daiwa medium heavy 3,9 120g
Daiwa cast'izm 4.05 100g
Daiwa cast'izm 4.25 120g
Pescuiesc la method și coșuleț pe balta la crap și ocazional Caraș, iar la Dunăre zona Călărași, Oltenița, Giurgiu.... Curent destul de puternic. O mulineta pentru unul din feeder buget pana în 700lei ar fi ok. Mulțumesc anticipat, fire zbuciumate va doresc.

Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk


eduard
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iun 30, 2019 3:39 pm

Re: Recomandare lanseta

Mesajde eduard » Mar Iul 09, 2019 12:08 pm

Salve, sunt începător, anul acesta ma pescuit prima data le feeder, după ce am citit și văzut cam tot ce se putea despre acest stil. Am fugit în obor și am luat o baracuda stea 3.9 160g. La prima ieșire frig prin martie, la balta lui tina gratuita6kg Caraș 100-200g,,,m-a prins microbul..I-am rupt pe toți cu metoda mea(coșuleț). Venind de la crap mi sa părut vârful de carbon foarte senzitiv. De acee as vrea sa achiziționez un bat mai performant, sunt foarte conservator, nu cred ca voi vinde vreo dată lanseta, cum vad ca fac majoritatea de aceea as vrea ceva mai bun. As vrea o părere pertinenta despre:
Drennen acolyt distance feeder 3.9
Team daiwa medium heavy 3,9 120g
Daiwa cast'izm 4.05 100g
Daiwa cast'izm 4.25 120g
Pescuiesc la method și coșuleț pe balta la crap și ocazional Caraș, iar la Dunăre zona Călărași, Oltenița, Giurgiu.... Curent destul de puternic. O mulineta pentru unul din feeder buget pana în 700lei ar fi ok. Mulțumesc anticipat, fire zbuciumate va doresc.

Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk
Am sa fac și o descriere a criteriului de alegere :pescuiesc pe balti la maxim 60m la punct fix, lucru care îl pot face cu toate 3,,,,in principal Caraș și crap pana în 5kg, cu excepția,, doamne ajuta"iar la Dunăre în curent mediu-puternic, mreana, scobar, Caraș și ciortan. Drennan ar fi perfect dar filmarea lui Cătălin la Dunăre la mreana, cu schimbarea din ziua următoare cu un bat mai tare mi-a dat de gândit, daiwa team, cred în descriere are,, nu curent mediu,, și mi-a dat de că dit, iar mânerul din Eva complect,, ma duce cu candul la lansetele de crap la care am renunțat, iar cast'izm îmi place foarte mult dar cred ca este prea tare pt un balta,,,, l-am ales cu gândul la tournament,,, din ce am înțeles e pe același blank,,, dacă ați pescuit cu unul din ele va rog sa ma ajuta-ți, știu ca ar trebui sa le pescuiesc pt o idee clara, dar nu am aceasta posibilitate,, va mulțumesc, sper sa fie ok topicul, îmi cer scuze dacă am greșit cu ceva.

Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk


Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Recomandare lanseta

Mesajde Costin Mirea » Mar Iul 09, 2019 1:56 pm

Eu iti recomand sa te uiti la 2 bete, unul medium, de 3,60, pentru balta si unul heavy, 3,90, pentru Dunare. Un pescuit la caras cu o lanseta mai tare, care sa faca fata si unui pescuit in curent moderat tare la Dunare nu e asa de placut ca atunci cand folosesti o lanseta mai moale. Iar crapul il poti pescui foarte bine si cu lansete medium. Din punctul meu de vedere placerea drilului vine mereu pe primul plan, cu exceptia situatiilor cand esti intr-un concurs. Daca nu ai buget de 2 lansete, merge si un compromis dar ... ;)
Costin Mirea

eduard
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iun 30, 2019 3:39 pm

Re: Recomandare lanseta

Mesajde eduard » Mar Iul 09, 2019 4:59 pm

Ai dreptate, problema e ca am 2000lei disponibili, iar pt lanseta 1000,mulineta 700 și umplut tamburi cu fir 300,,,,asa am împărțit eu bani,,, am zis sa iau doar una, dar de calitate, momentan 3.90, pe care urma la fel, am sa cobor 3.6,,,3.3.

Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk


eduard
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iun 30, 2019 3:39 pm

Re: Recomandare lanseta

Mesajde eduard » Mar Iul 09, 2019 5:58 pm

Eu iti recomand sa te uiti la 2 bete, unul medium, de 3,60, pentru balta si unul heavy, 3,90, pentru Dunare. Un pescuit la caras cu o lanseta mai tare, care sa faca fata si unui pescuit in curent moderat tare la Dunare nu e asa de placut ca atunci cand folosesti o lanseta mai moale. Iar crapul il poti pescui foarte bine si cu lansete medium. Din punctul meu de vedere placerea drilului vine mereu pe primul plan, cu exceptia situatiilor cand esti intr-un concurs. Daca nu ai buget de 2 lansete, merge si un compromis dar ... ;)
Dacă ai pescuit cu cele enumerate de mine și poți să-mi spui care crezi ca s-ar potrivi mai bine,,,,îți mulțumesc de pe acum.

Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk


Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Recomandare lanseta

Mesajde Costin Mirea » Mar Iul 09, 2019 8:34 pm

Din pacate nu am pescuit cu lansetele mentionate de tine. Am bete daiwa dar altele decat cele pe care ai pus tu ochii.
Costin Mirea

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta

Mesajde RazvanFeeder » Mar Iul 09, 2019 11:34 pm

Lanseta Drennan Medium Combo + Mulineta Daiwa Match Winner 4000 + Fir Toray BR 0.215 mm
Acoperi cam ce vrei tu si ai si doua lansete de lungimi diferite ! 😉
APS Feeder Club

eduard
Mesaje: 12
Membru din: Dum Iun 30, 2019 3:39 pm

Re: Recomandare lanseta

Mesajde eduard » Mie Iul 10, 2019 7:45 am

Lanseta Drennan Medium Combo + Mulineta Daiwa Match Winner 4000 + Fir Toray BR 0.215 mm
Acoperi cam ce vrei tu si ai si doua lansete de lungimi diferite ! Imagine
Mersi, m-am gândit și eu la varianta asta, dar 75g este maxim, totuși Levante într-o descriere spune ca a dat cu 100g+nada ceea ce e ciudat,, cam 150g când producătorul 25-75g,,,am văzut și la preston varianta cu chitul dar nu m-a hotărât,,,

Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk



Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori