Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi mari

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde sorinhc » Vin Apr 17, 2015 2:01 pm

Corect Florin...mai mult daca si pe Sorinhc, un anticoncurs-ionist convins :lol: :lol: ...au inceput sa-l intereseze tehnicile competitionale :shock: ...sa'ntors lumea su susu'n jos :twisted: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: (scuze Sorin, nu m-am putut abtine :lol: :lol: )
:lol: :lol: :lol:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

piticusunt
Mesaje: 87
Membru din: Vin Mar 06, 2015 7:47 am
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde piticusunt » Dum Apr 19, 2015 7:27 pm

Ok. Ajutati-ma sa inteleg.
Inteleg ca firul se scufunda mai repede si se intinde mai bine pentru ca tine varful lansetei in apa.
Dar nu inteleg cum il ajuta in cresterea preciziei.
Sa fie pentru ca nu il mai ia vantul asa de mult?

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde admin » Dum Apr 19, 2015 8:29 pm

Fiindca eu am amintit de precizie in cazul asta, haide sa detaliez.

In apele cu adancime mare (peste 2 m), punctul in care cade cosuletul si locul unde se opreste pe substrat difera substantial in sensul ca momitorul revine spre pescar din multiple motive (elasticitate lanseta si fir, traiectorie naturala a unui obiect legat de un fir, tensiunea suprafetei apei). In cazul de fata, concret, tensiunea de suprafata actioneaza ca o muchie unde se indoaie firul, ca o frana daca vrei , iar cosuletul reactioneaza cazand catre pescar si nu direct perpendicular pe substrat. Adica, in cazul in care sa zicem ca lansezi la 35 de m intr-o apa de 4 m adancime, e probabil ca momitorul sa ajunga pe substrat la 33,5- 34 m. Acesta e un aspect care are destul de mult a relevanta daca ai sondat si vrei sa plasezi momitorul precis langa o structura. Informatia asta o am din inregistrarile facute sub apa cu camera in mai multe filme care se gasesc pe net, inclusiv cu si despre pescuitul la feeder. Iti atasez o digrama facuta de mine "pe genunchi" care sper sa explice cat de cat in imagini ce spun eu in cuvinte.

Intre locul in care lansezi A si locul in care se opreste cosuletul -marcat "B", distanta poate sa fie destul de mare, in fuctie de adancime.

Intre locul "C" -> gasit la sondare si unde ai clipsat , dorind sa pescuiesti la baza unui prag de exemplu, si locul unde pica efectiv momitorul ->"D" - in desen...e diferenta si in desenul meu, nu prea mai pescuiesti la baza pragului ci sus pe prag. Relevant, as zice eu.

Revenind la cazul de fata. Daca elimini mai rapid actiunea tensiunii de suprafata, scufundand firul cat mai repede, cresti putin precizia. Greu de cuantificat in unitati de masura, insa, nu mai putin relevant si daca ar fi vorba de numai cativa cm de ex.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde admin » Dum Apr 19, 2015 8:42 pm

Am gasit si dintr-o filmare in care apare si campionul mondial, mr. ringer. Asadar, la minutul 2 si 20 de secunde , la 6.38, 9.10,14.50 si nu numai, uite atent cum cade cosuletul. Tine cont, pescarul se afla in stanga, dupa cum poti vedea si un pic din un dril pe la minutul 2.50. As complet spunand ca e evident oarecare diferenta si intre tipul de momitor folosit. Adica e important daca e cosulet sau method. Si e important de la model la model, chiar si la method , unde personal consider ca greutatea plasata in fata la cele tip drennan are al naibi de multa relevanta fata de alti producatori, nu doar la lansare cat si dupa ce momitorul intra sub apa.

https://www.youtube.com/watch?v=uoK_RfK0Nm4

Avatar utilizator
Catalin Gurau
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 29, 2014 10:11 pm
Localitate: București

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde Catalin Gurau » Dum Apr 19, 2015 9:56 pm

In filmulet e Phill, fratele lui Steve... Bine si el Campion Mondial cu echipa....deci tot pe acolo....
WIN!

piticusunt
Mesaje: 87
Membru din: Vin Mar 06, 2015 7:47 am
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde piticusunt » Dum Apr 19, 2015 10:07 pm

Claudiu sunt de acord cu tine pana la un punct. In momentul in care cosuletul se scufunda traiectoria lui nu este spre pescar ci se departeaza de pescar ( cel putin mie asa mi se pare). Asta sa fie din cauza faptului ca dupa lansare pune varful lansetei in apa si astfel anuleaza elasticitatea firului?
Oricum cred ca o parte din elasticitatea firului este anulata de elongatia acestuia si de paptul ca lansarea este un pic mai departe de baliza.

piticusunt
Mesaje: 87
Membru din: Vin Mar 06, 2015 7:47 am
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde piticusunt » Dum Apr 19, 2015 10:12 pm

Intrebarile acestea vin in urma ultimei partide pe care am avut-o pe Solacolu si unde am crosetat carasi pana mi-a venit acru in gura. Dar si in aceste conditii am observat raspuns diferit din partea pestilor in functie de cum reuseam sa lansez. daca aveam 10 lansari aproximativ la fel raspunsul era sub un minut de la lansare. Daca traiectoria devia raspunsul aparea mai greu sau deloc. devierile nu erau foarte mari. As putea sa spun ca maxim 1 metru fata de repere.

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde admin » Dum Apr 19, 2015 11:36 pm

Da Catalin, asa e.

Claudiu sunt de acord cu tine pana la un punct. In momentul in care cosuletul se scufunda traiectoria lui nu este spre pescar ci se departeaza de pescar ( cel putin mie asa mi se pare). Asta sa fie din cauza faptului ca dupa lansare pune varful lansetei in apa si astfel anuleaza elasticitatea firului?
Oricum cred ca o parte din elasticitatea firului este anulata de elongatia acestuia si de paptul ca lansarea este un pic mai departe de baliza.
Eh, asta incerc sa spun si de aia am pus filmul, fiindca traiectoria dupa ce loveste apa si incepe scufundarea este spre mal si spre pescar. Un elastic se intinde dar se mai si contracta. Iar cosuletul intra in apa intr-un unghi , e drept dar face daca vrei un arc de cerc. Repet, filmul iti arata clar, la minutul 2.50 cand pescarul e in drill , e evident unde e pescarul , ca doar nu leviteaza cosuletul in sens opus :)

Ah, si nu as lua Solacolu in calcul cu adancimea de acolo, aici discutam de ape care au peste 2 m. Iar daca pescuiai pe "canal" (stand 23-stand 38) acolo 1 m poate inseamna sa pescuiesti la juma de metru adancime sau la 1 metru jumatate adancime. (In restul lacului nu am pescuit suficient sa stiu daca mai sunt diferente sensibile)

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde sorinhc » Lun Apr 20, 2015 8:27 am

Eu cred ca aceasta tehica este foarte benefica si pe vant lateral nu numai la adancimi mari. Puteti chiar observa data viitoare cand aveti o partida pe vant lateral. Vantul "trage" firul spre mal deaceea chiar cand cosuletul (sau putin inainte) atinge luciul apei varful este bagat in apa astfel reducand "tragerea" firului spre mal si aducera cosuletului mai spre pescar. Asa este ?
Eu fac tehnica asta in partidele in care am vant din lateral. O sa incerc sa o fac mai des dar nu vad rostul cand apa e mai mica gen 2-3-4 m (aici nu ma refer cand e vant). Gresesc?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Abordarea pescuitului la platica in lacuri cu adancimi m

Mesajde ticairlandezu » Mar Apr 21, 2015 10:02 am

Gata, ati abandonat subiectul :roll: ....tocmai acum cand mai erau atat de multe de spus despre lansare :? ...uite de exemplu : este cineva care stie daca se poate face corectii de lansare :?: ma refer atunci cand imediat dupa lansare, urmarind cosuletul cum zboara prin aer, constati ca ai lansat gresit ...mai la dreapta sau mai la stanga ;) ....se poate face ceva ca sa coractezi asta :idea: ...cum se face :?: ...si ce faci daca nu-ti convine unde ai lansat/aterizat cosuletul in apa :!: :idea:


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator