Pescuitul tenului pe lacuri.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Pescuitul tenului pe lacuri.

Mesajde sorinhc » Vin Apr 07, 2017 1:19 pm

Salutare !

Cum abordati voi o partida la ten pe lacuri ? Ce "echipamente" folositi,....... ? Hai sa discutam putin si despre acest peste care pare ca nu prea este agreat de pescarii la feeder. Dupa parerea mea in drill este chiar pestele potrivit ;) . Pe parcurs mai clarificam una, alta ...

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Pescuitul tenului pe lacuri.

Mesajde Mugurel Georgescu » Sâm Apr 08, 2017 11:48 am

O singura data am cautat tenul, la Magura 9, acum 3-4 ani. Am nadit zona din dreapta pontonului in fata stufului cu un amestec de seminte in care a predominat porumbul. Am aruncat unul din cele doua feedere acolo, iar la carlig am pus doua boabe de porumb cu putina spuma, cat sa stea carligul in coada. As spune o montura clasica de ten. Am reusit sa capturez un ten pana in 4 kg si cam asta a fost. Personal nu cred ca poti pescui cu rezultate dupa ten nici cu methodul nici cu cosuletul si asta este motivul pentru care nu voi repeta curand experienta.
ten 4kg.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: Pescuitul tenului pe lacuri.

Mesajde nacea_dragos2001 » Sâm Apr 08, 2017 5:26 pm

Salut Mugurel . Nu stiu ce a contat , nadirea , momeala sau a fi fost o gasca de teni prin preajma . Totusi , am pescuit cu method , culmea , cu micropelete ca nada si o momeala care mi a dat rezultate intotdeauna pe apa rece sau cand pestele e mofturos . Le am gasit in magazin la Adelin si de atunci le am folosit la fiecare inceput de sezon . Peleta de la Dynamite cu aroma f puternica de usturoi , solubila si f lipicioasa .
IMG_1677-1
. Mi am programat o partida saptamana viitoare pe Magura si voi incerca sa vad daca vor fi aceleasi rezultate .

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator