pescuit la feeder pe distante scurte/foarte scurte

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
m4getz
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 13, 2017 11:36 am
Localitate: Bucuresti

pescuit la feeder pe distante scurte/foarte scurte

Mesajde m4getz » Lun Oct 16, 2017 1:22 pm

Salut! Acesta fiind primul meu post pe acest forum voi incepe prin a ma prezenta, sunt Costin, din Bucuresti, amator in ale pescuitului cu orice tehnica. Pana acum 3 ani, cred, am pescuit numai la undita, sunt destul de comod si imi place sa pastrez lucrurile cat mai simple, o undita, o pluta, un ac si . . . multa bafta :))) Am aflat si eu de feeder, m-am uitat la tot felul de filmulete pe youtube, pe forum-uri si intr-un final mi-am luat un Korum CS 3m . . . nu prea am nici un fel de treaba, sotia mea cand a vazut cum lansez, lesina de ras, un fel de “ia ma undita si nu te mai prosti atat”.
In fine, pe 2 sau 3 septembrie 2017, am fost la peste pe “o balta” de care stia sotia mea (nu doresc sa ii spun numele ca noi nu aveam voie sa pescuim acolo deoarece e inchisa pescuitului sportiv. Sotia mea l-a recunoscut pe paznic fiind un fost prieten din copilarie si in final ne-a dat voie sa ramanem cu conditia sa nu retinem ciortan/crap). Ne gasisem un loc mai “salbatic”, de abia aveam loc sa punem doua scaune unul langa celalalt, umbrela de soare si geanta cu jucariile, locul fiind in dreptul unei brese in peretele de stuf (cam de vreo 2-3m latime, la buza malului). Am pregatit nada (FeederX Carp green si mixul de pelete de 2mm de la aceeasi firma), undita de 5m pentru sotia mea si eu feederul (varful light + o mulineta de 3000 + fir de 0,18 + cosulet drennan 16gr + ac de 16 Guru, microbarbed, nu stiu modelul + struna la vreo 40-50cm lungime) iar ca momeala am avut viermusi, rame si porumb dulce de conserva. Am incercat sa sondez, parca era ceva mal, nici o structura, am hotarat sa dau pe la vreo 20m, clipsat, cat de grupat imi era cu putinta. In timp ce eu am pregatit feeder-ul si incepusem sa “ma joc” cu el, sotia mea tot pridea peste, caras palmas si rosioara. La un moment dat aud “Costineee, asta e mare”, pun mana pe undita, ziceai ca e agatata, pestele trage, eu trag, fac tot posibilul sa nu intre ciortanul in stuful din stanga si dreapta noastra, a obosit la un moment dat, l-am adus la mal, intra sotia mea un pic in apa sa il ia, ca nu aveam minciog si gata. Eram mai bucuros decat un copil care prinde pentru prima oara peste :))) In decursul zilei mai reusim sa scoatem 4 ciortani la undita, am estimat ca ar fi avut vreo 0,7-1kg, ca nu aveam cantar (ciortani scapati in stuf inca pe atat). La feeder insa nu a miscat mai deloc, o rosioara si 2-3 carasi; la un moment dat m-am gandit “daca tot e pestele aici langa noi de ce sa arunc eu 20m dupa el”, iau feeder-ul si lansez cosuletul pe la vreo 6-7m de mal. Locul asta era deja nadit, ca aruncasem niste bulgari acolo cand am vazut ce prinde sotia mea. Nu am prins nimic cu feeder-ul aproape de mal, niste tremuraturi ale varfului si atat. Am scos lanseta pe mal si am bagat o undita de 4m, am prins vreo 2-3 rosioare si 4-5 carasi dupa care a intrat un ciortan care mi-a rupt aproape instant. Din momentul ala am dat doar la undita de 5m ca mi luase la cate linii facusem (ace legate, plute reglate, etc.).
Iar acum dupa ce v-ati plictisit de moarte citind povestea de mai sus (aratand evident ce “maestru” sunt in ale feeder-ului), vin cu intrebarea: cum se poate pescuit cu feeder-ul la distante mici, 5-8m de mal de exemplu (sau mai mici). Dupa cateva zile am inceput sa caut pe net sa vad daca gasesc ceva dar nimic (parca gasisem o varitie cu plumb simplu, dar nu pescuit asa de aproape, intr-un articol sau forum englezesc). Facea cosuletul un zgomot prea mare (apa avand aprox 1,5 m adancime) in locul unde dadeam, aproape de mal? Era unghiul dintre substrat si fir prea mare, tremuraturile alea fiind linebait-uri, pestii speriandu-se de fir? Atunci nu mi-a trecut prin cap sa fi lungit/scurtat struna sau sa fi pus o pluta (din feeder faceam match) dar asta ridica alta intrebare, era feeder-ul (Korum CS 3m) destul de “vanos” ca sa opresca ciortanii din marsul lor catre stuf (pluta era cam la 15-30cm de stuf)?

Va multumesc,
Costin
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubt, while the stupid people are full of confidence.” — Charles Bukowski

deusex
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 21, 2017 1:42 pm

Re: pescuit la feeder pe distante scurte/foarte scurte

Mesajde deusex » Lun Oct 16, 2017 2:01 pm


Avatar utilizator
m4getz
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 13, 2017 11:36 am
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit la feeder pe distante scurte/foarte scurte

Mesajde m4getz » Lun Oct 16, 2017 2:12 pm

merci mult deusex, stiu filmuletul insa nu mi-a raspuns la nelamuriri/intrebari. sau mai bine spus nivelul la care ma aflu, ca pescar, m-a impiedicat sa gasesc raspunsul la intrebarile mele in filmul respectiv :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubt, while the stupid people are full of confidence.” — Charles Bukowski

Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: pescuit la feeder pe distante scurte/foarte scurte

Mesajde pivo » Lun Oct 16, 2017 9:37 pm

incearca la method
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit la feeder pe distante scurte/foarte scurte

Mesajde socate » Mar Oct 17, 2017 6:42 am

Eu ma gindesc asa: scopul pescuitului la feeder este in principal nadirea in acelasi punct. Datorita lansarilor de precizie, vom aveam posibilitatea sa lansam in acelasi loc.
Acest lucru va creea un pat de nada care va tine pestele pe vad.

Cat despre pescuitul la mal eu am procedat astfel: deoarece puteam sa nadesc locul “cu mana”, pentru a face zgomot cat mai mic, am pus in loc de cosulet un plumb usor care aproape ca nu se auzea cand aruncam la 5-6m de mal. O alta solutie pe care am adoptat-o a fost pescuitul la method cand am vazut ca intra ciortanul in mal. Am pus un method de 15gr si totul este ok.

Personal, in aceasta tehnica tot ce conteaza este precizia lansarilor. Restul....se dobandeste cu timpul.

Avatar utilizator
m4getz
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 13, 2017 11:36 am
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit la feeder pe distante scurte/foarte scurte

Mesajde m4getz » Mar Oct 17, 2017 9:24 am

am inteles. voi completa trusa cu niste plumbi mai mici, de 15-20gr, si method-uri de 15gr.
teoria ca teoria dar practica ma omoara. aveam ideea ce trebuia sa fac, incercasem sa nadesc cat mai restrans atunci cand am cautat pestele la 20m si nu l-am gasit (nu e o problema, mai mult ca sigur ca am calcat stramb undeva, mai am de invatat). de ce m-am ofticat eu cel mai tare e ca aveam peste la mal, il prindeam dar nu la feeder si nu intelegeam de ce :?
multumesc socate si pivo, data viitoare voi incerca la method si plumb cand vor fi pestii in mal
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubt, while the stupid people are full of confidence.” — Charles Bukowski

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit la feeder pe distante scurte/foarte scurte

Mesajde socate » Joi Oct 19, 2017 6:58 am

Faptul ca am folosit in loc de cosulet un plumb normal a scos montura din categoria feeder. Chiar daca restul instalatiei a ramas aceeasi. M-am adaptat situatiei.
Daca privesc un pic in urma, cred ca acea situtie putea fi incadrata la “match” doar ca fara pluta.

Oricum o iei, ca incepator m-am axat in primul rand pe precizia lansarilor. Am facut ore intregi de practica pe lacul morii ca sa invat lansarile cat mai corecte. Dupa, am studiat nade...mod de preparare, apoi usor, usor au aparut si rezultate care nu mai erau “la nimereala”. Am inceput sa inteleg cate ceva.

A mai contat foarte mult echilibrul dintre lanseta de feeder (lungime si putere), greutatea momitorului si firul folosit. Eu acum am realizat ca cel mai bine ma inteleg cu o lanseta de 3,90m si 90gr putere. Pot lansa pe orice distanta intre 10 si 60m. Nu am incercat mai mult decat de cateva ori. Dar, la inceput de drum, in necunostiinta de cauza, am cumparat o lanseta de 3,60m si putere de 150gr. Un monstrulet in comparatie cu picketul de 40gr sau cea de 90gr. Si acum ma distrez cand mi-aduc aminte cand m-am dus prima oara la pescuit cu ea si aveam cosulete de 20gr. :D

Si eu sunt la inceput, dar ma fascineaza atat de mult tehnica incat cred ca iarna asta o sa perscuiesc la feeder numai ca “sa-mi iau doza”.

Indiferent de rezultate “Keep walking”.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit la feeder pe distante scurte/foarte scurte

Mesajde sorinhc » Joi Oct 19, 2017 8:21 am

Oricum o iei, ca incepator m-am axat in primul rand pe precizia lansarilor. Am facut ore intregi de practica pe lacul morii ca sa invat lansarile cat mai corecte. Dupa, am studiat nade...mod de preparare, apoi usor, usor au aparut si rezultate care nu mai erau “la nimereala”. Am inceput sa inteleg cate ceva.
Te felicit pt abordarea de inceput ! Abordand in acest mod evoluezi cant altii in zece !
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori