Pescuit la feeder pe vant

Moderator: sorinhc

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Pescuit la feeder pe vant

Mesajde Solzescu » Lun Oct 30, 2017 9:45 pm

Ati simtit nevoia sa puneti un antitangle mai rigid cand dadeati cu vant serios din lateral?
Ce alte smecherii mai sunt de luat in seama in afara de
-clipsat
-scufundat varful imediat dupa impactul feederului cu apa
-varful pe stativ cat mai aproape de pelicula
-cresterea greutatii feederului, implicit un varf mai rigid
-folosirea unor cosulete de tip bulet
-umbrela culcata la orizontala sa tina un pic de adapost, langa scaun...?
Intreb de antitangle pentru ca mi s-a incurcat mai des montura pe vant decat in conditii normale folosind clasica montura inline. Fie in spatele meu, pana sa lansez, fie in zbor- pe undeva pe drum se incurca. Nu am avut probleme la semnalizare, dar cand o scoteam din apa treccia era infasurata in jurul cosuletului.
Ma gandeam sa fac o treccia din fluorocarbon, nu din linia principala, fie sa folosesc pe vant (desi nu imi place) un tub antitangle...Imi scapa ceva? :D

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: Pescuit la feeder pe vant

Mesajde Bumy » Mar Oct 31, 2017 10:06 am

Ce mai poti incerca,pe langa cele enumerate:
Sa faci treccia mai scurt(cca 7cm),sa elimini vartejul de atasare al strunei(daca el exista), in momentul lansarii sa duci lanseta in lateral in directia de unde bate vantul,intr-o pozitie de asteptare al stopajului paralela cu apa a.i. unghiul facut de burta firului principal,in apropierea cosuletului,cu forfacul sa fie cat mai mare.Mai ajuta si daca tamburul nu e umplut suficient si astfel firul se deapana putin mai greu de pe el in lanseu.Unii mai pot frana depanarea firului cu mana.E indicat sa pescuiesti la distante comode si cu greutati adaptate,in conditii de vant puternic.
Partea cu incalcirea trecciei in spate,inaintea lanseului, se datoreaza de obicei unui treccia prea lung.Daca nu bate vantul si se infasoara,e probabil ptr ca se pescuieste cu viermi la carlig,fara vartej de calitate montat la locul de atasare al forfacului.

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Pescuit la feeder pe vant

Mesajde Solzescu » Mie Noi 01, 2017 12:36 pm

Mulțumesc pentru completări. Uitasem de stopajul cu lanseta la orizontală. O să încerc o treccia mai scurtă, și fără vârtej la forfac...Mă gândesc că și o strună de fluorocarbon ar ajuta, fiind mai rigidă...vedem.

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: Pescuit la feeder pe vant

Mesajde Bumy » Mie Noi 01, 2017 3:07 pm

Mă gândesc că și o strună de fluorocarbon ar ajuta, fiind mai rigidă
Da si nu.
Tanti treccia se incurca/infasoara dupa cosulet in doua cazuri despre care discutam acum: pe vant puternic atunci cand burta liniei principale si forfacul se apropie in zbor, si atunci cand,pe recuperare,momeala de pe carlig imprima o rotatie forfacului si implicit trecciei.
Situatiile de mai sus se pot produce concomitent.
Fluorocarbonul,in al doilea caz face mai mult rau daca nu e conectat cu un vartej de treccia.
Mai este un caz in care treccia se incurca frecvent in jurul cosuletului - atunci cand nu se face stopaj la lanseu si cosuletul intra in apa ca o cometa :D ,cu coada aferenta formata din linie principala si forfac.Nu e cazul nostru,dar ca si idee,vantul puternic cam asta face,dar in timpul zborului.
Poti incerca si varianta lui Alan S.,un "pseudoforfac" din fluoro de 4-5lbs terminat cu un 10-20 cm din firul de forfac folosit in mod normal

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Pescuit la feeder pe vant

Mesajde Solzescu » Joi Noi 02, 2017 11:04 am

Beton asta ultima :D o soluție de genul ăsta speram să apară la un moment dat, suficient de complexă cât să-mi satisfacă și latura intelectuală :) ia să fac eu cel mai lung combi rig din viața mea...mwhahahhaaaa :twisted:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la feeder pe vant

Mesajde catalin232 » Vin Noi 03, 2017 6:17 pm

Beton asta ultima :D o soluție de genul ăsta speram să apară la un moment dat, suficient de complexă cât să-mi satisfacă și latura intelectuală :) ia să fac eu cel mai lung combi rig din viața mea...mwhahahhaaaa :twisted:
Sau puteai sa intrebi un prieten sa iti arate cum pescuieste el de ceva ani fara probleme :D . Ca de obicei , simplu si eficient :twisted: :twisted:

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Pescuit la feeder pe vant

Mesajde Solzescu » Vin Noi 03, 2017 10:46 pm

Bine, bine, il intreb duminica...

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Pescuit la feeder pe vant

Mesajde CISMAS » Sâm Noi 04, 2017 9:21 pm

a folosit cineva montura prezentata de Alan S. aici ?
https://www.youtube.com/watch?v=vUdTlP-aoNs
nu ma intereseaza treaba cu auto inteparea, ci daca se incurca pe vant sau current puternic
sa nu-mi ziceti ca daca nu I se incurca lui merge, el e din alta galaxie :shock:

ShokTu
Mesaje: 68
Membru din: Joi Aug 20, 2015 6:38 am
Localitate: Berceni - Ilfov

Re: Pescuit la feeder pe vant

Mesajde ShokTu » Joi Feb 08, 2018 12:43 pm

Beton asta ultima :D o soluție de genul ăsta speram să apară la un moment dat, suficient de complexă cât să-mi satisfacă și latura intelectuală :) ia să fac eu cel mai lung combi rig din viața mea...mwhahahhaaaa :twisted:
Iar cum eu sunt lenes din fire prefer solutii simple :))

Ce ar fi sa ingropi carligul in cosulet :)) - dupa ce umpli cosuletul bagi carligul doar cat sa nu sara in lanseu :)

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la feeder pe vant

Mesajde sorinhc » Vin Feb 09, 2018 1:34 pm

Da @ShokTu dar pescarii (nu e cazul nostru ) care sunt cu Fips chipsul nu au voie.




Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori