Detalii subacvatice

Moderator: sorinhc

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Detalii subacvatice

Mesajde Costin Mirea » Vin Oct 26, 2018 2:47 pm

Va pun aici un filmulet foarte interesat de urmarit, legat de ceea ce se intampla cu montura atunci cand ajunge in apa:
https://www.youtube.com/watch?v=gFABu51eLTk
Ce parere aveti despre partea legata de lungimea strunei? Tot timpul incercam sa ne dam seama care este cea mai potrivita lungime a acesteia, o ajustam in permanenta pana ni se pare ca am gasit ceea ce prefera pestii la un moment dat si deodata apar baietii astia cu filmarea subacvatica si te pun pe ganduri. Astept parerile voastre.
Costin Mirea

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Detalii subacvatice

Mesajde catalin232 » Mar Oct 30, 2018 11:08 pm

Asta pentru ca toti sunt blocati in ideea ca struna ar trebui sa fie dreapta , ca trebuie sa fie la distanta de momitor etc... in realitate ceea ce conteaza foarte mult la lungimea strunei este modul in care se hranesc pestii ;)

De multe ori tu crezi ca lungind o struna pescuiesti marginea exterioara a patului de nada , dar in realitate, aceasta lungire functioneaza pentru ca dai mai mult timp pestelui sa apuce momeala cum trebuie :roll:

Cam aici se face mai mereu diferenta intre partide si pescari .... fiecare vede si citeste in mod diferit semnele date de pesti si in consecinta, intelege ce si cum si cand si de ce sa foloseasca pentru a obtine maxim din partida situatia respectiva .

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Detalii subacvatice

Mesajde Costin Mirea » Mie Oct 31, 2018 8:24 am

Catalin sunt de acord cu tine dar in situatia in care trasatura apare intr-un interval relativ scurt dupa lansare. Daca astepti ceva mai mult timp nu stiu daca se mai aplica teoria asta pentru ca montura ajunge pe substrat iar pestele trebuie sa culeaga momeala si carligul de aici, nu pe cadere. Nu mi-am inchipuit ca daca ai o struna de 60 cm tot atat va fi distanta intre carlig si cosulet dar nici nu am crezut vreodata ca intre prezentarea pe substrat a unei strune scurte comparativ cu una lunga nu e diferenta. Sunt curios cum functioneaza treaba asta pe apa curgatoare, chiar daca aici, cel putin teoretic, curentul ar trebui sa intinda struna ceva mai mult.
Costin Mirea

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Detalii subacvatice

Mesajde catalin232 » Mie Oct 31, 2018 12:08 pm

Nu vreau sa o intelegi ca o aroganta, dar ce prezinta nenea in filmare este o chestie stiuta de mult, foarte mult timp. Chiar si eu in multe discutii avute cu diverse ocazii am incercat sa fac pescarii sa inteleaga ca o struna lunga pe o apa statatoare este ca si prezentare foarte similara cu una scurta.
Exista modalitati prin care poti etala struna pentru a pescui cu carligul la distanta de cosulet daca doresti lucrul acesta si se poate face extrem de usor ... iti trebuiesc doar 3-4 lansari sa te reglezi si poti pescui linistit cu struna etalata.
Tot ce ai de facut este sa numeri sau sa cuantifici timpul pe care il face cosuletul pana ajunge pe substrat si apoi , chiar inainte de a atinge substratul , tragi usor de lanseta spre tine. In felul asta iti garantez ca vei etala struna.
O alta modalitate este aceea de a tara pur si simplu cosuletul si pentru a intinde struna, dar asta nu merge pe orice tip de substrat.

PS: Prezentarile intre ape nu au legautra cu ce discutam noi aici , alea sunt simple, ti-a dat pe cadere ai intepat :) nu vad de ce ai astepta sa pice cosuletul si apoi sa mai astepti o alta prezentare. Pescuitul intre ape la feeder este o cu totul alta tehnica ... poate fi reglata si eficientizata.

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Detalii subacvatice

Mesajde Costin Mirea » Mie Oct 31, 2018 12:57 pm

Nu vad nicio aroganta aici si iti multumesc pentru explicatii!
Costin Mirea


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator