Montajul pater noster, cu o singura bucla

Moderatori: sorinhc, ticairlandezu

AlinTeodor
Mesaje: 181
Membru din: Dum Noi 23, 2014 6:41 pm

Montajul pater noster, cu o singura bucla

Mesajde AlinTeodor » Mar Mar 24, 2015 7:23 pm

http://www.garbolino.fr/montage-feeder- ... -efficace/

Nu am stiut unde sa pun acest link.

Avatar utilizator
krpone
Mesaje: 132
Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:14 pm

Re: Montajul pater noster, cu o singura bucla

Mesajde krpone » Mar Mar 24, 2015 8:37 pm

Cam la fel am invatat si eu montura din filmuletul https://youtu.be/aMfpARbDJ5c diferenta fiind ca in bucla se monteaza cosuletul iar forfacul cu acul, in video este legat prin waterknot. Oricum ar fi este o montura foarte eficienta in pescuitul pe ape reci.
Carp Sorin

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Montajul pater noster, cu o singura bucla

Mesajde Tiby Baschet » Mar Mar 24, 2015 11:05 pm

care este mai sensibila, cea cu bucla sau cea folosita de catalin in filmuletul lui la platica ?

AlinTeodor
Mesaje: 181
Membru din: Dum Noi 23, 2014 6:41 pm

Re: Montajul pater noster, cu o singura bucla

Mesajde AlinTeodor » Joi Mar 26, 2015 7:52 am

Montajul de la Garbolino este foarte comod si rapid, insa nu poate fi folosit in concursuri unde se cere respectarea rgulamentului FIPS-CIPS. In regulament se cere ca momitorul sa circule liber pe fir.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Montajul pater noster, cu o singura bucla

Mesajde sorinhc » Joi Mar 26, 2015 8:43 am

nu poate fi folosit in concursuri unde se cere respectarea rgulamentului FIPS-CIPS. In regulament se cere ca momitorul sa circule liber pe fir.
@ sorinch
La noi astia fara concursuri chiar nu conteaza regulamentul ;) si ma bucur ca apar prezentate si alte lucruri decat cele conform regulamentului "vietii" :lol: . Sa fie monturile care nu culiseaza pe fir mult mai eficiente decat cele care culiseaza :? :?: Montura asta seamana izbitor cu monturile facute acum multa vreme cand pescuiam "la bambina" numai ca in loc de cosulet aveam momitor arc.... ce vremuri :lol:

No uite Sorine, am avut rabdare (si mai am daca e cazul) de aproape de un AN!!!....ce ne poti spune despre " descoperirea" asta a ta!!!(te citez: "Montura seamana izbitor cu monturile facute acum multa vrema...!!!").... No, cum este!!! :?: Se Merita!!!! :roll: :roll: :idea:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Pacapescarul
Mesaje: 19
Membru din: Mie Aug 13, 2014 7:34 am

Re: Montajul pater noster, cu o singura bucla

Mesajde Pacapescarul » Joi Mar 26, 2015 9:01 am

Asa am inceput si eu sa pescuiesc acu 30 de ani, plumb jos si 2 carlige pe linie in sus. Dezavantajul e ca daca pestele trage spre mal si nu ai varful tensionat un pic mai tare nu prea vezi trasatura (in stilul clasic lasa bambina in jos).
Tel: 0730636893

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Montajul pater noster, cu o singura bucla

Mesajde catalin232 » Joi Mar 26, 2015 10:05 am

https://www.youtube.com/watch?v=riJCBHpkIz0

Minutul 6:56

Carligul nu este pus deasupra cosuletului sau ma rog , nu este acelas lucru cu monturile mentionate in comentariile anterioare ... firul de care se leaga carligul este destul de lung si va sta, dupa ce va ajunge in apa, undeva in spatele momitorului sau in extremitatile partii din spate a momitorului.

O astfel de montura , pentru a avea succes si a functiona impecabil ( fara incalceli) trebuie realizata pe un fir mai gor , minimul as spune ca este un 0.22mm . Indicat pentru a realiza montura este Fluorocarbonul si asta datorita unei rigiditati mai mari , rezistentei mai mari la abraziune si a greutatii acestuia ce il face sa se aseze mai bine pe substrat.

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Montajul pater noster, cu o singura bucla

Mesajde ticairlandezu » Joi Mar 26, 2015 3:06 pm

nu poate fi folosit in concursuri unde se cere respectarea rgulamentului FIPS-CIPS. In regulament se cere ca momitorul sa circule liber pe fir.
La noi astia fara concursuri chiar nu conteaza regulamentul ;) si ma bucur ca apar prezentate si alte lucruri decat cele conform regulamentului "vietii" :lol: . Sa fie monturile care nu culiseaza pe fir mult mai eficiente decat cele care culiseaza :? :?: Montura asta seamana izbitor cu monturile facute acum multa vreme cand pescuiam "la bambina" numai ca in loc de cosulet aveam momitor arc.... ce vremuri :lol:

;)

Da in practica sa demonstrat de multi (chiar foarte multi) ani!!! ca montura pater noster(cea neculisanta) pe lacuri, de orice adancime, este cea mai buna solutie.Nu acelasi lucru se poate spune pe rauri...aici e invers...cea culisanta(cu sau fara distantier la cosulet, dar mai mult fara) este mai buna.
Montura culisanta prezentata de Catalin la platica nu este in fapt montura Pater Noster, ci un compromis care sa semene cu P.N. dar care sa fie acceptata de regulamentele de competitie sau de proprietarii de lacuri private, care nu accepta decat running line.Asa ca va invit sa-i gasiti o denumire "romaneasca" unanim acceptata.
Poate pe unii i surprinde(amuza) faptul ca si noi romanii pescuiam acum multi ani cu o montura P.N. ,adaptata de "noi", acelor vremuri...Doamne ca n-as da azi sa fii avut atunci curajul sau "inspiratia" sa lungesc strunele de la carlig astfel incat sa depaseasca ca lungime momitorul(spirala) sau plumbul ;) ....da pe vremea aceea eram toti prea devotati "tiparelor" zilei. Chiar si astazi mai sunt unii devotati acelor zile :lol: :lol: :lol:

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Montajul pater noster, cu o singura bucla

Mesajde ticairlandezu » Vin Ian 01, 2016 7:46 pm

Din pacate noua "tehnologie" cu care m-au investit prietenii mei de pe acest forum!!!...ma invins(din nou) :o :lol: :lol:
Imi cer scuze...pana mo'i mai invata ;)

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Montajul pater noster, cu o singura bucla

Mesajde socate » Vin Aug 11, 2017 7:02 am

Are cineva vreun link cu modul in care a facut italianul nodul de care a prins inaintasul?
Din poza nu m-am prins :shock:


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder. Tactici si tehnici de abordare.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori