Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Moderatori: sorinhc, ticairlandezu

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde catalin232 » Mar Mai 02, 2017 10:46 pm

O sa scriu aici cateva cuvinte despre strategia pe care am avut-o pentru aceasta etapa. Sper sa fiu inteles daca nu voi intra in detalii intrucat aceste informatii sunt pentru club. Voi scrie liniile generale pe care am mers.

S-au avut in vedere 2 abordari diferite pentru pista de la Camineasca :
- pescuit la caras in 12-15m ( in functie de sector ) si pescuitul la crap
- se putea castiga sectorul cu crap doar pe zonele unde aveam stuf in fata. Acolo se putea pescuit lipit de stuf si se puteau astepta 2-4 prezentari de crap. Pe aceste zone, din antrenamente, s-a observat ca se puteau obtine undeva la 2 kg de caras si se puteau face undeva la 5 kg din crap , asadar , crap-ul trebuia sa castige sectorul cu stuf. Exista si un "dar" si acesta tinea cont de zi. Erau mult mai eficiente partidele la crap pe zi senina si soare afara, asadar s-a actionat in consecinta, crap sambata pe soare, caras duminica atunci cand vremea a fost inchisa

Pe sectorul " C " , acolo unde aveam padurea in fata, pescuitul la crap era foarte dificil dar era un sector foarte bun pentru pescuit la caras. Singura modalitate eficienta de a prinde crap la padure era sa faci vad la 3-4 m sub padure si sa pescuiesti peste vad, lipit de marginea padurii la porumb dupa crap. Daca nadeai linia padurii , nu ii mai scoateai de acolo , nu aveai sanse sa prinzi crap.

Indiferent de ce cred unii sau altii, zona de padure tinea per medie mult mai putin crap ( chiar daca se balaceau pe acolo ) decat zona de stuf.
Pe sectorul C cel mai bun si sigur rezultat se putea face pescuit la caras .

La nadire nu s-au folosit momeli vii, doar nada simpla si arpacas , la fel si la pescuitul in sine, nu s-a folosit nada vie. Obletii puteau fi evitati destul de usor prin momeala de carlig si mai ales prin modul de pescuit la caras : cosuletul gol, se pescuia cu nada la 2-3 carsi prinsi ( doar carasi, nu alti pesti si se intervenea cu nada numai dupa ce erau prinsi carasii respectivi, prezentarile si ratarile nu erau luate in calcul ) .

Dupa cum stiti, aceasta abordare a dat rezultate foarte bune , am fost singurii care am pus crap la cantar si eu chiar am reusit sa si scot 2 ciortani din 3 de pe zona de padure cu abordarea scrisa mai sus.

Am mai spus si o repet, din punctul meu de vedere pista este una destul de echitabila indiferent de locul tras, este destul de tehnica si trebuie sa stii foarte bine de la inceput pe ce si cum trebuie sa mergi. Eu unul am ramas foarte placut impresionat de locatie. Nu este usoara , te pune serios pe ganduri ceea ce este un plus ...

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde CISMAS » Mar Mai 02, 2017 11:08 pm

Catalin, pentru linistea mea, pe pista de concurs, tehnica dupa cum spui, se puteau scoate rezultate foarte bune nevazand pista (motive personale nedorite), dercat in concurs ? evident lasand la o parte bafta, ghinionul, norocul ?

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde CISMAS » Mie Mai 03, 2017 4:27 am

nu ma refer la locul din clasament, ci la cantitatea de peste prins intr-o balta cu peste...

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde catalin232 » Mie Mai 03, 2017 6:59 am

Pescuit de de siguranta la caras 5 ore , da , se puteau face rezultate decente .
Rezultate bune nu se pot face in concurs fara sa vezi cu ce se "mananca" apa respectiva.

Avatar utilizator
Catalin Gurau
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 29, 2014 10:11 pm
Localitate: București

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde Catalin Gurau » Mie Mai 03, 2017 9:15 am

Multumesc Cata!

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk

WIN!

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde ramadri » Mie Mai 03, 2017 11:15 am

Pe method, in afara concursului, pescuit la crap... ar fi cel puțin la fel de productiv pe Camineasca fata de Bila 2. As zice nu ca e luciul de apa mai mult, dar întreb oricum.
Din ce ai scris Cata sa înțeleg ca locurile față în față cu pădurea nu ar fi cele mai grozave locuri pentru pescuit la crap

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde sorinhc » Mie Mai 03, 2017 11:50 am

Din ce ai scris Cata sa înțeleg ca locurile față în față cu pădurea nu ar fi cele mai grozave locuri pentru pescuit la crap
Ca sunt productive sau mui putin pe timp de vara clar ma voi cantona in padure. Daca crapii nu vor "Soarta!". Cum ar spune unii e doar o chestie de gust. ;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde ramadri » Mie Mai 03, 2017 1:07 pm

Problema mea e ca am un amic cu care vreau sa merg mai des acolo. El e crapar dar vrea si cu bățul de shefield. Pe Bila nu ai voie cu pluta, deci trebuie pe Camineasca. Eu nu vreau peste mic vreau crap... Mult (csf, ncsf). Asa ca ma gândesc cum sa împac capra cu varza....sa fim amândoi mulțumiți. Acuma insa întrebarea era, unde e mai productiv: in pădure, pe pista de concurs sau... In alta parte

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde Mugurel Georgescu » Mie Mai 03, 2017 4:36 pm

Rezolvarea este simpla: veniți cu o mașină și unul descarcă pe Bila și celălalt pe Camineasca


Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde mihai_ace » Mie Mai 03, 2017 7:02 pm

Antrenamentul de vineri,stand2.ImagineImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu SM-A310F folosind Tapatalk



Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder. Tactici si tehnici de abordare.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori