Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Moderatori: sorinhc, ticairlandezu

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde catalin232 » Mie Mai 03, 2017 7:39 pm

Tibi , Camineasca este o balta foarte mare cu structuri diverse , substrat diferit, agataturi etc . Este foarte greu sa pui degetul unde o sa fie pestele intr-un moment sau altul fara sa pescuiesti mult timp pe balta, in toate anotimpurile , incercand sa inveti niste "pattern-uri " . Deocamdata, din ce am vazut pe sectorul A , cel mai bine se ia pe zona cu stuf , nu pe zona cu padurea.

Daca o gandim logic, la timpul asta este normal ca pe stuf sa fie mai mult crap. Are locuri unde sa se deparaziteze, la stuf depune, stuf-ul tine la radacina fel de fel de vietati acvatice, abia acum inmugureste si multe dintre "mladite" si radacini sunt consumate de pesti. Sa o mai spunem si pe aia, Crapul fiind omnivor, nu m-ar mira sa stea pe zona de stuf tocmai pentru a consuma icrele de caras ....

Tocmai de aia spun ca cel putin in momentul asta, pe sectorul A ar trebui la method sa faci partide frumoase lipit de stuf. La vara, dupa toata nebunia cu ponta si cand vor fi si alte surse de hrana, vor intra in calcul si oxigenul, curetul de apa, temperatura apei etc, este posibil sa nu il mai gasesti aici sau sa il gasesti intr-o denistate mult mai mica.

Nici eu nu am foarte multe partide de pescuit ... daca stau sa ma gandesc, in 2 ani am vreo 4 partide pe zona de padure, una pe malul de vis-a-cis si mai multe pe sectorul A ( asta ca a fost concursul si eram " obligat " sa pescuiesc aici ) . In consecinta, nu iti pot spune exact cand si unde vei gasi crap, va trebui sa mai dai si tu una doua gherle in cautare, nu poti merge mereu la sigur....

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde sorinhc » Mie Mai 03, 2017 7:50 pm

Tibi
Eu nu vad nici un Tibi :? .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde catalin232 » Mie Mai 03, 2017 8:22 pm

Tibi
Eu nu vad nici un Tibi :? .
Daca nu vezi tu, atunci nu exista? :lol: :lol: :lol:

Verifica sectiunea de prezentari :) Ramadri = Tiberiu :twisted: :twisted:

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde Tiby Baschet » Mie Mai 03, 2017 9:36 pm

Probabil s-a obisnuit cu mine :)))))

Si mie mi-a fost dor de tine sorin :lol:

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde ramadri » Mie Mai 03, 2017 10:50 pm

Suntem 2 Tibi ce să-i faci... E inflație :))). Si eu sunt tot Tibi, dar folosesc ramadri (e un user de jocuri care-l folosesc de vreo 10 ani, si m-am obișnuit).
Cata, mulțumesc de sfaturi, sunt binevenite întotdeauna.
Știu ca e dificil sa merg la sigur mai ales pe un lac asa mare. Gherle le dau si le accept. Încerc doar sa culeg informații de la cei care au mai fost.
Era una din etape, informația, localizarea, si prinderea. Cum localizarea e un lux imposibil (te pui unde rezervi, in nici un caz nu pot lua balta în lung si lat sa caut peștii), încerc doar pe baza de informație din experienta altora.
Cand zici zona cu stuf, te referi la 3m de mal... Sau in malul opus? Pe pista de concurs știe Cineva care locuri oferă cea mai mica distanta pana la malul celălalt? (și câți metrii ar fi)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cupa de Sud la Feeder - Camineasca

Mesajde catalin232 » Mie Mai 03, 2017 11:51 pm

Ba chiar aia trebuie sa faci ... sa NU mai rezervi si sa o iei la pas sa vezi locuri si posibilitati. Imi este greu sa cred ca nu gasesti un loc sa pescuiesti pe toata balta aia cat este de mare ... dar comoditatea.... e mai bine un loc la poloboc decat unul in panta .. si la umbra sa fie si fara agatatura si cu muuuult peste :) .

Cand spun la buza stufului, ma refer la malul de vis-a-vis . P segmentul de pista unde ai stuf in fata , distanta variaza intre 54 si 58 m( de la A1 pana la A14 ) pana in malul de vis-a-vis. Cea mai mica distanta din sectorul A este la Padure ( acolo unde ai padurea in fata ) de la 42 ( A17, A18, A19 ) pana la 50m ( A21 , A22 ) .


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder. Tactici si tehnici de abordare.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 1 vizitator