Lacul Sarulesti - La Salcii 2017/2018

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde Tiby Baschet » Dum Oct 15, 2017 8:39 pm

a fost un prieten ieri, 5 platici. la fel si cei din jurul lui

Ionescu Marian
Mesaje: 112
Membru din: Dum Noi 16, 2014 11:21 am

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde Ionescu Marian » Lun Oct 16, 2017 10:33 am

Salut

La Salcii trebuie insistat pe peste pana la sfarsitul programului de pescuit ; au fost partide unde platica a intrat pe vad abea dupa ora 15.00, insa in doua ore faci spectacol !

Nu sunt in masura sa dau sfaturi insa va pot spune cum procedez eu ; intretin patul de nada din 5 in 5 minute maxim astfel incat cand platica se aseaza pe nada sa nu mai plece cateva ore .

Sa ne vedem cu bine !

Avatar utilizator
Catalin Gurau
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 29, 2014 10:11 pm
Localitate: București

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde Catalin Gurau » Lun Oct 16, 2017 10:35 am

Am fost și eu joi. Platica foarte mofturoasă, am stat sub firele de înaltă tensiune. Personal am greșit mult abordarea. M-am încăpățânat să insist pe 33 m chiar daca nu erau semne că platica s-ar hrăni acolo. Am găsit-o la 18- 21 m la 2 viermi pe cârlig( alb+roșu) și spre finalul zilei la rama . Plăticile au fost frumoase , 2 s-au apropiat de kil. Nada combinație de Utopia 50%-50%. Forfac 50-60 cm de 0,12 Toray Ultimate PA. Calige Matrix , Gamakatsu, Trabucco.

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk

WIN!

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde admin » Mie Oct 18, 2017 1:53 pm

Am fost vineri 13 si duminica 15 ... zona VIP. Am filmat asa ca rezultatele sunt pe youtube. Cei care nu prea au avut rabdare sau incredere in ce aveau de facut au plecat acasa mai dezamagiti. A mancat destul de indecis dar perseverenta a dat roade. Eu unul mi-am satisfacut pohta de platicareala. Si cei care au fost cu mine asemenea.

https://www.youtube.com/watch?v=iXRHNaFJ5CQ&t=228s

https://www.youtube.com/watch?v=XpinKY7hmU0&t=187s

Mitza
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 21, 2016 1:52 pm
Localitate: Bucuresti, Berceni

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde Mitza » Mie Oct 18, 2017 10:45 pm

Frumoase filmuletele, multumim Claudiu!

CezarM
Mesaje: 100
Membru din: Lun Aug 28, 2017 7:35 am

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde CezarM » Mie Oct 25, 2017 8:40 pm

Inspirat de filmuletele puse de Claudiu, m-am hotarat sa incerc acceasi strategie Sambata, 21 Octombrie, tot la Salcii.

Am ajuns la poarta cam pe la 7 fara un sfert, unde ma astepta deja o coada de 7-8 masini. La 7 si un sfert eram deja la locul de pescuit, undeva sub liniile de inalta tensiune. Dupe ce am sondat apa am gasit un mic prag pe la 25 de metri, care parea sa fie cea mai buna locatie care sa tina peste, dar care sa fie si destul de aproape pentru un pescuit lejer.

Ca si nada, am combinat 50% Bait-tech Omen, 25% Bait-tech Special G Green si 25% Bait-tech N-Tice. Din pacate am uitat sa cumpar pelete, as ca a trebuit sa ma descurc cu ce aveam in portbagaj, adica niste pelete Benzar, 6mm, de krill. Mai mult, s-a dovedit ca metoda mea de umectat pelete nu s-a prea potrivit si la peletele astea, reusind sa fac un mic terci pe care l-am despins cu briceagul. Din fericire, cam in 2 ore s-au zvantat si le-am putut folosi in nada.

Pe vad am bagat la inceput cu nada si vierme mort, iar mai apoi cu nada si pelete. Din cand in cand un pic de rama tocata nu foarte mic.

Vadul s-a activat repede, si am reusit sa scot repede 3 platici frumoase, dar dupa asta s-a instalat o ceata destul de densa si rece, care pare-se ca a afectat pestele. Nu a mai tras nimic vreo ora, dar apoi a incepui iar. Prezentari am avut cam la fiecare lansare, dar nu toate erau decise.

Dupa pranz, o data cu iesirea soarelui, a revenit si peste mai mult pe vad, iar pana seara am scos undeva la 10-12 kg de platica, exemplare frumoase, destul de mari. Highlight-urile zilei au fost vreo 5 platici aproape de kilogram.

Concluziile mele dupa partida au fost ca, inca o data, sfaturile fedeeristilor experimentati, cum e Claudiu, daca sunt respectate si te tii de ele, dau rezultate. Platica mare a raspuns bine la combinatia de nada, pelete si vierme mort, iar rezultatul final a fost unul mai mult decat multumitor, pentru mine.

Mersi Claudiu pentru filmuletele postate si sfaturile bune! Keep them coming!
IMG-20171021-WA0002.jpeg
20171021_181148_HDR.jpg
20171021_195329.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde sorinhc » Mie Oct 25, 2017 9:01 pm

Frumos @CezarM si multumim de relatare :) .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CezarM
Mesaje: 100
Membru din: Lun Aug 28, 2017 7:35 am

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde CezarM » Mar Noi 14, 2017 12:04 pm

Inca o iesire la Salcii, duminica, 12 Noiembrie. Vremea se anunta calda (15 grade), dar in realitate a fost un pic mai frig si dimineata a fost ceata.
Am pescuit sub firele de inalta tensiune, cam la 20 de metri (in al doilea prag), cu nada Bait-tech Omen si Mojo 50%-50%, in care am bagat vierme mort si pelete de krill; nu am folosit aditiv. La carlig am folosit vierme viu, vierme mort, rame si pelete N-Tice.
Pestele a fost activ cam toata ziua, poate un pic mai activ dupa 12-13, cand s-a mai incalzit si apa.
Platica a raspuns cel mai bine la vieme viu, dar capturile mai mari le-am avut la vierme mort (5-6 pe carlig); la rama a iesit ceva ceva, trasaturile erau violente, insa foarte scurt-circuitate si nu puteam sa intep bine. La pelete am avut semnale, dar nu am reusit sa intep nimic.

Daca vremea va fi buna, as incerca inca o partida unde sa folosesc doar vierme mort la carlig. Duminica am incercat asta doar in a doua parte a zilei, dar rezultatul a fost promitator. Am scapat in pragul de langa mal o platica ce parea mai mult crap dupa cum se lupta. Cred ca sunt cateva examplare foarte frumoase care au raspus destul de bine la vierme mort.

Rezultatele partidei:
platica1.jpg
platica2.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde sorinhc » Mar Noi 14, 2017 3:36 pm

Multumim @CezarM asa ne plac relatarile ! Cu poze si explilcatii ok.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lacul Sarulesti - La Salcii 2017

Mesajde admin » Mie Noi 15, 2017 10:50 am

Cezar, multam de aprecieri! Bune relatari si frumoase poze! La cat mai multe partide de tinut minte!


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori