Magura 9

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: Magura 9

Mesajde mihai_ace » Vin Apr 19, 2019 11:00 am

Salut, ceva vesti bune? A inceput sa pape?

Trimis de pe al meu SM-A310F folosind Tapatalk


RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Magura 9

Mesajde RobertC » Mar Apr 23, 2019 6:18 pm

Si pentru ca azi mi-am luat concediu, am fost pe Magura 9. Dupa cele descrise aici si cele auzite din diferite magazine de profil (ca nu mai este peste, nu mai trage deloc, nu merge Magura), nu aveam deloc asteptari, dar daca asa mi-am propus sa fac... am dat-o inainte. Ajuns pe la 6: 30 pe balta. Pontonul 26. Absolut singur pe balta toata ziua. Dupa pregatiri, sitat, etc, la 7:15 m-am apucat de nadit aproape de stuf, aprox 65-70m, cu Ggreen. Da... pelet feederul era mai incarcat, dar lanseta a dus fara probleme la distanta respectiva. La 7:45 am terminat nadirea. La 8:40 mi-a intrat primul ciortanel, la juice pop-up 8mm, roz. 9:10 un Crap la 7-8kg, luat din jumatatea baltii. Si vorba aia... momeala mare, peste mare. La 10 cred, m-am hotarat sa pun pe un momitor preston momeala mare, pop-up de 15mm alb, Triple-N de la Baittech, aruncat la jumatatea baltii. Rezultatul se vede in poze, un crap estimez eu intre 12-15kg. Aprox 30 de minute drillul, mi-a fost foarte frica sa nu il pierd, pentru ca l-am scos cu mulineta RedArc 3000 si lanseta Maver. Emotii... ce mai. Nenorocitul de telefon s-a gandit sa moara... bateria externa, nema. Goala si ea. Nervi peste nervi, aia e... Pana la 12 aveam deja 6 pesti scosi. Intre timp am pierdut 2 momitoare distance feeder, de la aruncari in buza stufului. E ceva acolo in apa, pentru ca am agatat si alte fire rupte de la alti pescari. Cred ca e o teava, o ramura ceva. Cert e ca am renuntat sa mai pescuiesc la stuf si m-am concentrat pe mijlocul baltii. Ambele lansete aruncate la aprox 4-5 metrii una de alta. Dupa alti crapii intre 4 si 8 kg, la ora 3 mi-a intrat cel din ultima poza, sigur peste 10kg si el. Total partida 11 pesti, plus un caras gigantic la 1kg si un somn alb la vreo 2kg. Atentie, nu am avut cum sa ii cantaresc. Baterie la telefon ioc, doar astea sunt pozele reusite. Ultima poza mi-a iesit de la rezerva de 5% a telefonului. Cantarul meu ochiometric poate sa nu indice corect. Va rog sa va exprimati estimarile voastre pentru cei 2 crapi mai mari prinsi, pentru calibrare asteptari. Fir intins!
PS: a batut un vant toata ziua de mi-au tiuit urechile non-stop, m-a zapacit. Efectiv m-a ametit, obosit, epuizat. La cum arata vremea si cum a fost toata ziua nu ai fi zis ca a fost o partida reusita.
PSS: pozele sunt in ordine invers-cronologica
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Mar Apr 23, 2019 6:43 pm

Felicitari !! Acolo in buza stufului este sarma ghimpata.


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: Magura 9

Mesajde mihai_ace » Mar Apr 23, 2019 7:01 pm

Felicitări, frumos!!!

Trimis de pe al meu SM-A310F folosind Tapatalk


RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Magura 9

Mesajde RobertC » Vin Apr 26, 2019 6:49 pm

A mai fost cineva zilele astea? Cum a mers?

RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Magura 9

Mesajde RobertC » Sâm Apr 27, 2019 8:46 pm

Merge careva pe 30.04, marti pe Magura? Ma gandeam sa fac inca o iesire daca ne adunam mai multi, pt atmosfera.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Dum Mai 05, 2019 7:28 am

Neatza de pe balta!

A venit si primul peste la solubilele lui Catalin. Pt moment bila mare carlig mare....vedem ce iese....
Imagine





Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: Magura 9

Mesajde mihai_ace » Dum Mai 05, 2019 8:58 am

Bravo, Sorin!

Trimis de pe al meu SM-A310F folosind Tapatalk


RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Magura 9

Mesajde RobertC » Dum Mai 05, 2019 10:08 am

Felicitari! Si sa ai parte si de vreme frumoasa! Asteptam relatarea partidei la finalul zilei; sper sa ai rezultate, dar la cum ai inceput pare foarte promitator!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Dum Mai 05, 2019 11:12 am

Semnal la tel nu prea e. Am ceva activitate dar nimic peste 10 momentan. O repriza de ciortaniada de vreo 6-7 buc apoi cativa mai rasariti. Is forta, lupta bine, nu sunt obezi.....


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori