Magura 9

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde claudiue » Joi Mar 30, 2017 4:33 pm

Si s a mai făcut si o populare cu pești frumoși ieri, cu o vedetă pe la 16...
Pe ce loc ai dat? Stiu ca de la 1 la 21 a fost rezervat...

RM
Sent using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Joi Mar 30, 2017 5:04 pm

Ultimul ponton .


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde claudiue » Joi Mar 30, 2017 5:16 pm

Un clasic...

RM
Sent using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Joi Mar 30, 2017 8:31 pm

Nu mai aveam ce sa mai iau, toate erau ocupate de concurs si de pescari normali. Decat penultimul mai bine un clasic ;) .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Mar Apr 04, 2017 10:13 pm

Hai ca am revenit la un clasic ! Tot la fel ca si duminica trecuta. Acelasi loc si alta abordare dar fiind un "clasic" au iesit fix 30 de pesti :lol: . Inainte cu o zi a fost un concurs la crap cara a lasat 3 moturi scoase la mal cu carlige mici de "feeder" marca Gamaktzu alea cu verde (nu-mi vine numele acum) si ghemotoace de fir "fluo" :evil: . Clar astia au nadit ca "borfasii" aici asa ca nu dau mai mult de cateve kg de nada si trec la pescuit.....
Montezi, lansez, nadesc.........si astept. Balta si standul au raspuns bine aduncand dupa cum spuneam 30 de pesti sa zic cam 50/50 sub si peste 5 Kg. Desi nu am reusit sa iau nici unul trecut de doua cifre ma declar supermultumit ca prietena mea a reusit singura sa "toace" si sa aduca pe saltea un crap record pt ea care dupa scaderea saltelei de cantarire a avut 10,2 Kg ! La "tocat" pe micutzul cu un Drennan Red Range (care a mai scos d'astia), sa soldat a doua zi cu o febra musculara :lol: :lol: :lol: . Batalia a fost apriga si nici o secunda saracutzu nu a avut o sansa. A tras de lanseta ca un adevarat crapar, chiar ma impresionat, a ascultat si a performat. Inainte de acest peste a mai avut unul aproximativ la fel (zic eu) dar a reusit sa o pacaleasca sub ponton si dus a fost. Oricum a invatat si progreseaza bine. E pe drumul cel bun, sper sa nu vrea la rosioare :lol: :lol: :lol: .
Ca nada am folosit porumb cam max 1,5 kg si pe method am alternat diverse si anume: Bait-Tech Super Method Mix 2kg - am facut foarte putin plecand pe premiza ca e "primavara' si bineinteles ca nu a ajuns , putin Bait-Tech Fishmeal Carp Feed Pellets Micro- 2kg si apoi cu grija si atentie la umectare am mers pe Bait-Tech Fishmeal Carp Feed Pellets 4mm - 2kg cu norocul ca il aveam intr-un buzunar al geantei si am putut sa-l folosesc de la ora 14 la 17. Nu stiu ce a fost in capul meu ca am luat asa putin :( .
Bineinteles ca nu au lipsit cele mai impotante "capturi" si anume gratarul cu pastrama si mici ! Nu putem dezamagi un clasic :lol: :lol: :lol: ! Pun doar o poza sa nu va stric carma prea mult :lol: :
Imagine
Am prins cativa "clasici" ai lacului dar cei mai multi nu aveau urme de carlige in gura. Cel mai mare al meu a fost putin trecut de 8 kg (un micutz de-aaltfel) dar fara nici o urma de carlig, solz sau orice alceva alterat :D . Am zabovit un timp sa analizez acest peste si tare mi-a placut. Pt mine el a fost vedeta acestei partide:
Imagine
Cam atat ! VA URMA ! ..... sper...........

Eram sa uit ce am pus "la carlig" si nu mai revizuesc si modific ce am scris. Am mers numai pe pop-up de la Utopia baits si de la Dynamite. Deoarece trasaturile au fost constante fara varfuri mi-au permis sa ma si relaxez pe balta. Xel mai bine au performat Utopia Wite Chocolate ! Fovoritul meu. Am prins si la krill si ananas. Am avut si Dynamite de 15 mm :shock: dar am scos cei mai mici pesti la el. Sincer chiar nu pot sa-mi imaginez de ce :? In fine .... Am renuntat destul de repede dupa 3 buc de cirotani si am trecut pe Utopia si la lanseta destinata "celui imbracat".

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Lun Apr 10, 2017 9:58 am

Si asa vin Sfintele Sarbatori de Paste si nu mai vad balta weekendul ce vine asa ca am decis sa fac o partida pe Magura 9 stand 1 (un clasic) sambata trecuta. Vremea a fost cum a fost, cam racoare dimineata 2-3 grade, vant mediu fara ploaie.
Pesti nu au fost multi dar au fost mai imbracati :D . A iesit primul mai mare pe anul asta care dupa ce am scazut salteaua de primire a cantarit 13.5 Kg. O frumoasa oglinda care sa zbatut aprig dar tot in mincioc a ajuns :lol: . Din pacate cu pozele stau rau pt ca am fost singur fara fotograf :lol: . M-am tot chinuit sa iasa ceva dar nu prea a iesit bine pt ca nu m-am sincronizat prea bine cu time-rul telefonului ....... :lol: :

Imagine

Pestele din poza a intrat la o boaba de porumb artificiala de la Haldorado cu aroma de miere. Am incercat multe de la Pop-urile UTOPIA la Pop-urile de la Dynamite mai mari ca diametru. Pestele a raspuns constand dar la intervale mai mari de timp. Ca nada am folosit Pelete de 3 mm de la Dynamite Baits - Red Krill, Bait-Tech Super Method Mix 2kg si porumb cu care am dat cu spombul in clips (in locul numerotat mai jos ca fiind 3 si 2). Nu am avut niciunul mai mic ca in partida trecuta unde 50% din ei au fost sub 5 kg dar totusi atunci au fost 30 de bucati de toti.

Am pescuit predominant in locurile :

Imagine

De pe 1 am luat cei mai mari doi pesti. Aici am nadit cu porumb cam o jumatate de kg, aprox 10 spomb-uri. Am pescuit clipsat pe patul de nada si asta a fost succesul.
Pe 2 am luat cateva bucati dupa pranz.
Pe 3 am pescuit chiar in buza stufului si chiar in locul aratat in poza. De fapt am pescuit pe standul vecin :lol: . Am scos cativa si am avut o ruptura :shock: , din pacate nu l-am putut opri si a intrat pana la urma in stuful din fata. Pacat ca mai puneam unul de doua cifre pe saltea :( .

Cam asta a fost, nu a fost o activite specifica dar au inceput sa iesa pe saltea si exemplare mai frumoase. Dupa cum a spus si Catalin in alt clip inca e rece in apa ! Astept sa creasca stuful, sa vina caldura sa ma pot retrage in standurile mai umbroase ! Pana atunci o sa mai merg pe capete - clasic !

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde claudiue » Lun Apr 10, 2017 10:01 am

Mâine sunt pe 21 și Dragoș pe unul pe lângă...poate ajungi si tu;)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Lun Apr 10, 2017 10:03 am

In timpul saptamanii este imposibil din pacate. Era o varianta sa iau concediu o zi inainte de paste dar iau dupa si nu pot :( .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde claudiue » Lun Apr 10, 2017 10:35 am

Ne găsim data viitoare...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Lun Apr 10, 2017 10:41 am

@claudiue - vezi ca pe 21 imediat cum iesi din casuta pe stanga ai semanal si poti urca poze ! :lol: Acolo puneam eu patul vara si avem semnal. Te asteptam cu un review asupra partidei ;) . Primavara nu am stat niciodata pe 21, m-ai facut curios ;) . Acolo ma retrag la umbra vara :lol: .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator