Balta Camineasca sezon 2017 si 2018

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

snart
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 06, 2018 3:22 pm

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde snart » Mar Iul 31, 2018 6:38 am

Salut!
Am fost eu sambata,pe 28.07.2018,la padure,pe b-uri,dar fara rezultate!Din cate am inteles de la administratie,toata balta a mers rau,motivatia ar fi fost ca pe langa eclipsa de luna din seara precedenta,( care din pacate afecteaza comportamentul oameniloe,animalelor si chiar al pestilor ),balta a fost frecvent inundata in urma ploilor,fiind ultima balta dintr-un sir de balti alimentate de un rau (nu ii mai retin numele).
Problema e ca odata cu asta,balta a fost inundata de somotei !!!
De cum ajungea methodul pe substrat,incepea sa blincane farful una intruna,fara vreo trasatura cat de cat si evident fara vreo captura!Langa mine,prietena mea la varga scotea somotei cat un deget, unul dupa altul pana s-a plictisit si a abandonat!
Nada folosita a fost cea de la utopia, Baits Meat & Wheat la fel si momelile de calig,Utopia Baits Mini Pop-up,am incercat toate aromele!Repet,toata balta a mers cam la fel de rau!
In concluzie,am prins o zi proasta combinata si cu faptul ca sunt incepator,dar viitoarea partida sigur o sa fie mai ok!
P.S.Problema este somoteiul care iti cam strica planurile si cheful!
Fire zbuciumate!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde sorinhc » Mar Iul 31, 2018 8:09 am

P.S.Problema este somoteiul care iti cam strica planurile si cheful!
Multumim de relatare. Inainte strica caraselul cheful daca nu faceai selectia ca la carte (vezi film lui Catalin). Asta da o problema, mizeria de somotei :evil: :evil: :evil:.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

snart
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 06, 2018 3:22 pm

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde snart » Joi Aug 02, 2018 6:53 am

Am vazut filmulete lui Catalin,foarte instructive,doar ca eu fiind la inceput trebuie sa o iau pas cu pas,sa imi creez un automatism in pasii corecti atunci cand ajung pe balta!
Nu era problema de ne deranjau doar caraseii,ii prefer oricand in detrimentul somoteiilor! :D
Cum ziceam,urmatoarea partida cu siguranta va fi mai buna!
Fire zbuciumate!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde catalin232 » Mie Aug 08, 2018 9:02 pm

P.S.Problema este somoteiul care iti cam strica planurile si cheful!
Multumim de relatare. Inainte strica caraselul cheful daca nu faceai selectia ca la carte (vezi film lui Catalin). Asta da o problema, mizeria de somotei :evil: :evil: :evil:.
Sa vezi tu ce carasi s-au prins si se prind inca pe Camineasca de nu iti vine sa crezi : D . Nu prea mai vezi sub 250-300 gr :D

dragos_dc
Mesaje: 102
Membru din: Lun Feb 19, 2018 10:54 am
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde dragos_dc » Mie Aug 08, 2018 9:48 pm

P.S.Problema este somoteiul care iti cam strica planurile si cheful!
Multumim de relatare. Inainte strica caraselul cheful daca nu faceai selectia ca la carte (vezi film lui Catalin). Asta da o problema, mizeria de somotei :evil: :evil: :evil:.
Sa vezi tu ce carasi s-au prins si se prind inca pe Camineasca de nu iti vine sa crezi : D . Nu prea mai vezi sub 250-300 gr :D
Confirm! Daca reusesti sa-i dibuiesti, satisfactie garantata. Si-s fomisti tare, si foarte vigurosi in trasatura.
Ce-i drept, am scos si vreo doi somotei cat degetul, dar agatati de cap.
"In orice directie mergi, mergi intr-o directie." Confuzius

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde sorinhc » Joi Aug 09, 2018 8:56 am

@dragos_dc - cam in ce zona/standuri ai pescuit ?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

deusex
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 21, 2017 1:42 pm

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde deusex » Joi Aug 09, 2018 9:41 am

Ce nada ai folosit sa scapi de scarba aia de somotei. Am fost pe o balta recent si intra chiar si la ttx.

dragos_dc
Mesaje: 102
Membru din: Lun Feb 19, 2018 10:54 am
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde dragos_dc » Joi Aug 09, 2018 4:44 pm

@sorinhc - am pescuit pe C11, la padure.

@deusex - Special G Green, pelete Carp & Coarse 4mm, pelete Marine Halibut 3mm, S-Pellet Feed 2mm. Individual sau in combinatie.
Momeala: The Juice Wafters 8mm, 10mm; Krill Band’um 6mm, Ringers Wafters 6mm. Cele mai eficace: The Juice 8mm (cele cafenii) si Krill.
Am pescuit exclusiv la method, in 2 vaduri: primul la 20m (am gasit o agatura acolo, desi era mal mult); al doilea 40m, la futu-i ma-sa (pardon, interceptie).
Carlig Guru 12 (nu mai stiu daca mwg sau lwg), banda silicon, fir de par mai lung, cam 1-1,5cm.
E a treia oara cand folosesc combinatia asta si nu am avut probleme cu somoteii.
Crapul nu l-am vazut dar, nici nu l-am cautat.
A fost o partida cu ceva teste. La sfarsit 3kg, 10buc. Si foarte cald. Si apa extrem de calda. Cam ca la caloriferul RADET cand e sarbatoare😀
"In orice directie mergi, mergi intr-o directie." Confuzius

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde sorinhc » Joi Aug 09, 2018 5:01 pm

Merci @dragos_dc ! Descris cu lux de amanunte cum imi place mie . Fara secrete.
Padurea e baza pt ca e umbra !




Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde RobertC » Joi Aug 30, 2018 10:38 am

A mai fost cineva recent pe Camineasca? Cum merge acum pe caldura? Ce momeli ati folosit pt crap?


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori