Balta Solacolu sezon 2017

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

florian33
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 21, 2015 10:31 am

Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde florian33 » Joi Mai 18, 2017 9:28 am

Cateodata folosesc salteaua cand e iarba taiata , acum avea 25-30 de cm numai buna de covor. Nada am folosit Super Carp Green si micropelete de 2-3-4 mm umectate separat dar amestecare in nada , dar si Dynamite Krill tot asa amestecata cu micropelete. La urma le-am amestecat pe toate si green si krill si am prins crapoaica ... pe la 17:00 cand ma pregateam sa strang. Mamaliga nu am incercat. Nici nada nici momeala . Dar am vazut multi bambinari cu arc si rama , rata era un peste ei , 7-8 eu cu fishmeal... nu stiu ce sa zic . Eu prefer nadele fishmeal la method.
Multumesc pentru aprecieri prieteni feederisti :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde sorinhc » Lun Aug 14, 2017 11:44 am

Cred ca a fost prapad dupa populare. Am vazut ca sa populat acum cateva zile ...
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

florian33
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 21, 2015 10:31 am

Re: Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde florian33 » Lun Aug 14, 2017 11:49 am

A fost foarte foarte cald . Dar am facut o partida decenta . Eu am fost vineri si sambata , a doua zi dupa populare . Greu pe temperaturi de 36-38 de grade . L-am gasit in malul de langa mine, sub salcii sau langa vegetatie...

ImagineImagineImagineImagine


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde sorinhc » Lun Aug 14, 2017 1:03 pm

A fost foarte foarte cald . Dar am facut o partida decenta . Eu am fost vineri si sambata , a doua zi dupa populare . Greu pe temperaturi de 36-38 de grade . L-am gasit in malul de langa mine, sub salcii sau langa vegetatie...
Felicitari pt partida si pt ca ai ales cea mai buna zi sa mergi! A doua zi dupa populare e macel :twisted: :twisted: :twisted: , umbla in maluri si manca tot si la toate. Am vrut sa merg si eu dupa ce am vazut ca sa populat dar m-am razgandit cand am realizat ca e in timpul weekendului si mai mult ca sigur e foarte aglomerat. Am pescuit si eu sambata (M9) si da temperatura e o problema dar daca trage pestele trecem peste !

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

florian33
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 21, 2015 10:31 am

Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde florian33 » Lun Aug 14, 2017 8:13 pm

Multumesc ... Asa s-a nimerit , doar vineri ai sambata am gasit casuta libera . As fi vrut sa iau luni si marti dar nu mai aveau(vacanta de sfanta marie) . Aglomerat nu a fost pana sambata seara , doar zona casutelor era ocupata in totalitate, zona din stanga lacului unde putem pescui la feeder a fost libera. Temperatura a fost un chin pentru noi pescarii , mai ales sambata cand nici vantul nu a mai adiat. Oricum am vazut ca pe M9 ai prins piese , nu pisoi d-astia de Solacolu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde sorinhc » Mar Aug 15, 2017 9:46 am

Toti pestii au farmecul lor ;) . Cate bucati ai avut de curiozitate ?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

florian33
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 21, 2015 10:31 am

Re: Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde florian33 » Mar Aug 15, 2017 6:24 pm

In jur de 15-16 ciortani media a fost la 2 kg.


Sent from my iPhone using Tapatalk

sebastiandoru
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 9:45 pm

Re: Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde sebastiandoru » Sâm Dec 09, 2017 8:49 pm

Astazi am fost pe Solacolu. Am pescuit de la 7:30 la ora 15:00. Am prins un singur ciortan, colegul la fel. Am pescuit pe standul 32. O lanseta in malul opus si una la cautare. Dimineata am pescuit prin gheata subtire (adevarata aventura) pana pe la 11 cand s-a topit. Am folosit nada special g gold combinata cu meat&wheat utopia, scaldata in tuica si niste scopex :). La carlig tot felul de pop up uri. Tinand cont ca a fost soare de dimineata ma asteptam sa il gasesc in malul opus macar dupa pranz.....m am inselat. Am pacalit doar unul acolo.

Fire intinse!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Imagine

sebastiandoru
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 9:45 pm

Re: Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde sebastiandoru » Sâm Mar 17, 2018 7:52 pm

Salutare!

Astazi am iesit pe Solacolu la o partida de pescuit. Am ajuns acolo pe drumul care trece pe langa Magureni. Drumul vechi este, din cate am inteles, foarte rau. Nici cel de astazi nu a fost cine stie ce dar am putut ajunge :). Am pescuit pe standurile 37 si 38 impreuna cu cativa prieteni. Nada special G green de la Bait tech cu niste alcool in ea si cateva pelete de 2 mm de krill. Eu am stat pe capatul baltii si am pescuit cu o lanseta in malul opus si cu cealalta l am cautat prin celelalte locuri. Doar lanseta din malul opus mi a adus ciortani. Cealalta caras micut si rosioara. Am inceput partida cu carlige QM1 nr 12 dar am trecut la nr 14 dupa 2 ore pt ca aveam multe rateuri la pestele mic. La carlig am avut method feeder pellet de la haldorado de 5 mm ananas si usturoi si pop up uri de la Utopia, ciocolata alba si varianta de squid parca plus wafters de la bait tech de 8 mm (nu am prins nimic la waftere :)). Am prins in jur de 6-7 ciortani intre 2 si 3 kg si vreo 3-4 kg de caras si rosioara. Dimineata pana in ora 11 si dupa amiaza dupa ora 14 a mers mai bine. Din ce am vazut pe balta s a prins bine, in special pe standurile 29-35. Si prietenii mei au luat cativa ciortani tot asa de 2-3 kg.
Astept sa treaca valul asta de vreme rea si apoi vreau sa ajung pe Bila pentru prima oara caci am auzit numai lucruri bune despre ea.

Fire intinse!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


sebastiandoru
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 9:45 pm

Re: Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde sebastiandoru » Dum Apr 01, 2018 10:55 pm

Salutare!

Am fost pe solacolu vineri si sambata. Am ajuns acolo pe varianta fundulea- sandulita-magureni-solacolu. Mult mai bun drumul decat celelalte 2 variante. In ambele zile am pescuit pe standul 33. Am pescuit cu method small, carlige qm1 de 10/12/14. Pe momitor special g de la BT cateva pelete de krill. Am mai incercat si chocolate orange de la sonu, sticky method pellets de la BT, o nada primita de la Florian...am uitat ce era, dark de la ringer. La carlig...tot felul de pop up uri, waftere, scufundatoare. Cele mai bune au fost wafterele de la Ringer, pop up urile de krill de la lucian si peletele de krill de la sonu. Vineri am prins in 2 ~ 6 kg de caras si 2 ciortani 2-3 kg iar sambata 8 kg de caras frumos fara nici un ciortan. Am pescuit aproape de malul opus...acolo a mers cel mai bine

Fire intinse!

Imagine

Sent from my SM-G930F using Tapatalk



Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori