Permise pescuit pe anul 2016

Despre legislatuia in domeniul pescuitului sportiv, perioade de prohibitie, actiuni ecologice etc

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
mircea13
Mesaje: 54
Membru din: Mie Mar 09, 2016 8:35 am

Permise pescuit pe anul 2016

Mesajde mircea13 » Joi Mai 19, 2016 6:06 pm

Decizia nr 100 din 5/5/2016 emisa de ANPA privind eliberarea permiselor de pescuit recreativ/sportiv prin asociatiile de pescari ai caror membrii practica pescuitul in scop recreativ/sportiv
Dati click ca sa deschideti PDF
http://www.anpa.ro/decizia-100-05-05-2016/
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Permise pescuit pe anul 2016

Mesajde sorinhc » Vin Mai 20, 2016 8:18 am

Incredibil !
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Permise pescuit pe anul 2016

Mesajde ticairlandezu » Vin Mai 20, 2016 10:07 am

Incredibil !
Ce-i incredibil!!!? Da de mâncare la niste oameni...Pai nu va plangeati voi ca nu sunt locuri de munca!!! :lol: :lol:

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Permise pescuit pe anul 2016

Mesajde sorinhc » Vin Mai 20, 2016 1:47 pm

Incredibil !
Ce-i incredibil!!!? Da de mâncare la niste oameni...Pai nu va plangeati voi ca nu sunt locuri de munca!!! :lol: :lol:
Mai treci prin Ro. Hai sa fim seriosi peste tot intermediari !
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
mircea13
Mesaje: 54
Membru din: Mie Mar 09, 2016 8:35 am

Re: Permise pescuit pe anul 2016

Mesajde mircea13 » Vin Mai 20, 2016 4:39 pm

Copiat de pe site-ul ANPA

ANUNŢ

Având în vedere publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 252/05.04.2016 a Ordinului ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 369 din 05.04.2016 privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum şi modelele permiselor de pescuit recreativ/sportiv tarifele, săptămânal, lunar, anual, de acces în zona de pescuit autorizată pentru serviciile de organizare a pescuitului şi derularea obligaţiilor stabilite nu se mai practică.

Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale, cu excepţia Rezervaţiei Biosferei “Delta Dunării”, în anul 2016, se face în baza permiselor emise de către Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură şi eliberate direct de acesta sau prin asociaţiile de pescari în scop recreativ/sportiv, persoane juridice nonprofit legal constituite.

Asociaţiile de pescari recreativ/sportiv vor primi premise pescuit de recreativ/sportiv în baza solicitărilor.

Începând cu anul 2017 activitatea de pescuit recreativ/sportiv se va realiza în baza unor contracte de utilizare a resursei acvatice vie în scop recreativ/sportiv, pe habitate piscicole clar delimitate şi în baza unor planuri de management a pescuitului în scop recreativ/sportiv prezentate de asociaţiile de pescari recreativ/sportiv elaborate de instituţiile specializate din domeniul pescuitului şi acvaculturii.

Contractele de utilizare a resursei acvatice vie în scop recreativ/sportiv se vor încheia numai după aprobarea de către ANPA a planurilor de management şi după ce se va stabili efortul de pescuit pe habitatele respective.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: Permise pescuit pe anul 2016

Mesajde Stefan George » Vin Mai 20, 2016 11:09 pm

Sunt tare curios cum va arata un plan de management al asociatiilor. Ca termenul de executie la imobile probabil : ))

Avatar utilizator
mircea13
Mesaje: 54
Membru din: Mie Mar 09, 2016 8:35 am

Re: Permise pescuit pe anul 2016

Mesajde mircea13 » Sâm Mai 21, 2016 8:04 am

Uite aici pozitia a 2 ordinul 284/613/2016 da click
http://www.anpa.ro/acte-normative/#more-39
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Permise pescuit pe anul 2016

Mesajde sorinhc » Lun Mai 23, 2016 9:29 am

Sa vezi modificare de tarife la asociatii in urmatorii ani :lol: :lol: :lol:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Legislatie pescuit sportiv si ecologie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator