S-a scos ?

Despre legislatuia in domeniul pescuitului sportiv, perioade de prohibitie, actiuni ecologice etc

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

S-a scos ?

Mesajde sorinhc » Mar Oct 18, 2016 3:58 pm

Salutare?

Sa scos (se va scoate din 2017) taxa pentru permisele de pescuit recreativ sau sportiv ? Am citit ceva fugitiv asa ca ii las pe cei care stiu mai bine sa ne spuna.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

kemahaw
Mesaje: 82
Membru din: Mie Mai 20, 2015 6:54 am

Re: Sa scos ?

Mesajde kemahaw » Mar Oct 18, 2016 6:09 pm

s-a scos sau se va scoate numai in mintea lui dragnea,momentan,daca tot ai intrebat,odata cu timbrul de mediu... :lol:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Sa scos ?

Mesajde catalin232 » Mar Oct 18, 2016 8:14 pm

Mare nebunie peste tot cu taxa asta... fratilor , pana nu vedeti in M.O nu se intampla .... proiecte si ganduri , dorinte si promisiuni or sa tot fie ....

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: Sa scos ?

Mesajde Stefan George » Mie Oct 19, 2016 3:25 am

Si nici n-a venit iarna...

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sa scos ?

Mesajde sorinhc » Mie Oct 19, 2016 7:58 am

Si aia cu asociatiile cum a ramas? Nu poti viza decat daca esti membru.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
mircea13
Mesaje: 54
Membru din: Mie Mar 09, 2016 8:35 am

Re: S-a scos ?

Mesajde mircea13 » Mar Noi 22, 2016 7:15 pm

Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: S-a scos ?

Mesajde sorinhc » Mie Noi 23, 2016 8:51 am

:? Nu cunosc istoria si "Game of thrones" din "mirificul" peisaj Romanesc. Scuze ! "Game of fish" :lol: :lol: Patron de balta sef la pescari :? cam asa suna :lol: .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: S-a scos ?

Mesajde sorinhc » Lun Dec 19, 2016 9:13 am

Salutare!

Care mai sunt noutatile pe acest subiect?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: S-a scos ?

Mesajde catalin232 » Lun Dec 19, 2016 11:44 am

Nu s-a schimbat nimic Sorine, ba mai mult , s-a amanat discutarea anularii faimosului proiect de lege pentru anularea celor 107 taxe ( sau cate erau ) printre care era si Taxa de Pescuit. Oricum , este o idiotenie sa anulezi o taxa atat de derizorie pentru o activitate de masa. In loc sa mareasca taxa si sa puna paza si controale , ei vor sa scoata sa nu mai poti reprosa nimic, daca o sa fie scoasa iti dai seama ca o sa inceapa sa curga rauri de " Nu avem buget, finantare pentru activitatile de paza si control " .

Cat priveste decizia 100/05.05.2016 care spune ca permisele se vor elibera doar prin asociatii, nu este asa mare Bau Bau ... nu esti obligat sa devii membru al asociatiei sa iti fie eliberat permis ANPA prin asociatii , nu este prevazut nicaieri in decizie asa ceva.

Mai avem de asteptat intrucat toate lucrurile se fac cu 1 pas inainte si 2 inapoi in mirifica Patrie, nu stim inca ce taxa va fi pe 2017 , se pot modifica foarte frumos si usor reglementarile in vigoare .....

Fii sigur ca atunci cand se va modifica ceva semnificativ, vom anunta pe www.feedershop.ro/Blog .

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: S-a scos ?

Mesajde admin » Dum Ian 08, 2017 8:53 am

E uite ca ...da, s-a scos.
Din Monitorul Oficial de vineri.
„Art. 23
(1) Prin pescuit recreativ/sportiv se intelege pescuitul efectuat cu undita sau cu lanseta, in scop de agrement/performanta, pe baza unui permis nominal emis de catre administratorul resurselor acvatice vii si eliberat de acesta sau de asociatiile de pescari sportivi, dupa caz, fara perceperea de taxe si tarife.”


Înapoi la “Legislatie pescuit sportiv si ecologie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori