Stiati ca....

Despre legislatuia in domeniul pescuitului sportiv, perioade de prohibitie, actiuni ecologice etc

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Stiati ca....

Mesajde admin » Dum Feb 05, 2017 1:54 pm

Fiindca zilelel acestea am avut ocazia sa aflu si eu ceva informatii despre doping, le transmit mai departe catre cei interesati. In speta au relevanta deosebita pentru pescarii care fac parte din cluburi cu certificat de identitate sportiva, care participa la competitii oficiale.

Sportivii şi personalul asistent al acestora sunt obligaţi să cunoască şi să respecte reglementările anti-doping naţionale şi internaţionale.

Sportivul este direct răspunzător de ceea ce se găseşte în proba sa biologică.

Recordul national se poate omologa numai in urma testarii doping a sportivului in cauza, imediat dupa inregistrarea acestuia.

....

Lista Interzisă 2017 - Lista Interzisă cuprinde substanţele şi metodele interzise atât în competiţie.
La Canabinoide:
Delta 9-tetrahidrocanabinol (THC) natural, de exemplu canabis, haşiş şi marijuana sau sintetic
Canabimimeticele, de exemplu ierburile „Spice” , JWH-018, JWH-073, HU-210.

Alcoolul (etanolul) este interzis numai în competiţie, în sporturile : Sporturi de aer (FAI - parasutism, planorism etc), Tir cu arcul (WA), Automobilism (FIA), Bărci cu motor (UIM) . Detectarea acestuia se va realiza prin analizarea respiraţiei şi/ sau a sângelui. Pragul de infrac­ţiune doping este echivalent cu o concentraţie de alcool în sânge de 0,10g/L.


Lista cu produsele farmaceutice comercializate în Romania care conțin substanțe interzise poate fi regasita pe site-ul agentiei Anti Doping

Tratamentul medical al unei afectiuni cu un produs care contine substante interzise, fara SUT (scutire de uz terapeutic) este echivalent cu dopajul.

Sportivul este deplin responsabil de substantele pe care le are in corp. Nu il scuteste faptul ca i-a fost administrat de altcineva , ca " nu a stiut" etc. (Vezi cazul Andreei Raducan la Sidney, Mutu in fotbal etc).

Controlul doping poate fi solicitat de MTS, COSR, federatiile portive nationale, cluburi sau ligi profesioniste dar si alti organizatori de manifestari sportive care nu sunt cuprinsi intr-un cadru federal.


(1) În competiţie şi în afara competiţiei, la sporturile individuale, cluburile sportive pot solicita
control doping numai pentru sportivii proprii.
(2) În competiţie, la sporturile pe echipe, selecţia jucătorilor pentru controlul doping se face prin tragere la
sorţi în mod egal pentru ambele echipe.
(3) În afara competiției, la sporturile de echipă, cluburile sportive pot solicita control doping numai pentru
sportivii proprii, iar selecția se face în mod aleator sau țintă.

Pentru informatii specificie va puteti adresa :
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
oros
Mesaje: 121
Membru din: Vin Ian 16, 2015 1:06 pm
Localitate: giurgiu

Re: Stiati ca....

Mesajde oros » Mie Ian 31, 2018 2:38 pm

rog conducerea clubului sa mearga pe incredere cu mine .....nu e cazul .....

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Stiati ca....

Mesajde CISMAS » Mie Ian 31, 2018 5:55 pm

nu te cred, astia numai fibra...fara pic de grasime sant, dubiosi, asa ca sa aduci hartie ca esti in regula, de la nenea consilieru' :lol:
PS. vreau si eu o lista cu medicamente interzise( in afara de Nurofenul Andreei Raducan :lol: ), ca la cate am bagat anul asta in mine.... :lol:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Stiati ca....

Mesajde catalin232 » Joi Feb 01, 2018 11:10 am

Eu vreau control anti doping la momeala !! ! !! ! ! !

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Stiati ca....

Mesajde CISMAS » Joi Feb 01, 2018 2:48 pm

sa sti ca ai dreptate, am citit undeva pe aici ca daca pui Curcuma in viermi, ii face mai vioi si tin mai mult timp asa vioi, deci...doping curat :lol:
dar pe Oros de la " CHIPENDALES" nu-l vrei testat ? prea n-are burta


Înapoi la “Legislatie pescuit sportiv si ecologie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori