Propunere desfasurare Campionat APS Feeder 2015 !

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Propunere desfasurare Campionat APS Feeder 2015 !

Mesajde catalin232 » Joi Noi 06, 2014 7:48 pm

Am avut cateva dezbateri intr-un cerc apropiat pe tema Campionatului APS de pescuit la Feeder pentru sezonul 2015. Mai exact, se doreste schimbarea acestuia pe reguli foarte asemanatoare cu cele FIPS/CIPS.

De asemenea , pentru o mai buna desfasurare si clasare a pescarilor , sunt pentru desfasurarea in 2 manse a fiecarui concurs si a unui numar limitat de concurenti. Sunt curios de parerile / propunerile voastre, pentru ca la urma urmei, nu sunt singurul care doreste sa participe la asa ceva.

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Propunere desfasurare Campionat APS Feeder 2015 !

Mesajde mihaiboaca » Mie Noi 12, 2014 1:23 pm

E foarte bine cu regulamentul FIPS-CIPS, avem multe de invatat si ne ajuta pe viitor.

Ma repet iar - incercati si voi sa nu mai puneti etapele in zile de sarbatoare sau in weekend-urile din perioadele respective. Anul trecut asta a fost motivul pentru care nu m-am inscris in campionat.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Propunere desfasurare Campionat APS Feeder 2015 !

Mesajde catalin232 » Mie Noi 12, 2014 1:55 pm

Cred ca ai vrut sa zici " anul trecut" ... nu imi amintesc sa fi fost pusa vreo etapa de sarbatori in 2014 ...

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Propunere desfasurare Campionat APS Feeder 2015 !

Mesajde mihaiboaca » Mie Noi 12, 2014 4:33 pm

Cata cand a fost anuntat Campionatul cu datele pentru fiecare etapa, a 2 a etapa a fost pusa de Rusalii si din aceasta cauza nu m-am inscris. Ca s-a decalat din cauza cotelor este alta discutie.

CAI99
Mesaje: 246
Membru din: Dum Noi 09, 2014 10:42 am
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Propunere desfasurare Campionat APS Feeder 2015 !

Mesajde CAI99 » Mie Noi 12, 2014 4:51 pm

SAL !!! 2 manse intr-un concurs de 6 ore? adica dupa 3 ore sa ne mutam? :?: RESPECT !!!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Propunere desfasurare Campionat APS Feeder 2015 !

Mesajde catalin232 » Mie Noi 12, 2014 4:54 pm

Este intr-adevar alta discutie .. tot anul a fost un fiasco in ceea ce priveste pescuitul cu vremea si cotele ... Lasand toate astea laoparte .. eu vad lucrurile asa :

4 Etape, cate una pe luna
25-30 participanti maxim ce isi vor face anuntata intentia de la inceput
Obligatoriu 3 sectoare cu introducerea unui pescar "imaginar" in situatia in care pe pista exista un sector cu un concurent in minus. Acest pescar va avea cantitatea egala cu media aritmetica a capturilor sectorului respectiv si va ocupa pozitia in clasament in consecinta.
Fiecare etapa va aveam 2 manse a cate 5 ore ( evident, pe weekend)
Timp de pregatire 90 min. Cu ce intri in stand cu aia pescuiesti toata mansa.

In ceea ce priveste antrenamentul , poate fi lasat la liber ( fiecare cand si daca vrea) dar acesta se va face pe sectorul ales pentru concurs pana cel tarziu Joia dinaintea concursului. Alta varianta de compromis pentru a oferi conditii egale pentru toti participanti si a se nadi in mod egal pista , este realizarea antrenamentului in prima mansa a concursului ( Sambata dimineata) . Antrenamentul va dura 3 ore , se va face numai dupa tragerea finala a pozitiei pe pista ce nu va fi schimbata ( te antrenezi pe locul pe care ai sa si pescuiesti in mansa). Timpul de pregatire initial ramane la 90 min, timpul intre antrenament si startul mansei va fi de 30-45min...


Cam asta vad eu in mare un concurs cat de cat echilibrat avand in vedere ca nu prea avem piste egale ...

manaila florentin
Mesaje: 82
Membru din: Joi Noi 06, 2014 9:18 pm
Localitate: Braila
Contact:

Re: Propunere desfasurare Campionat APS Feeder 2015 !

Mesajde manaila florentin » Mie Noi 12, 2014 6:48 pm

25-30 de participanti? doar daca ne primiti si pe astia care nu avem carnet dar care dorim sa participam...comentarii careva?abia astept sa sariti cu gura :lol:

S-a vorbit inca de la Murighiol ca pentru anul 2015 , Campionatul va fi in sistem Open. Orice doreste sa participe o poate face indiferent daca este sau nu membru al Asociatiei. Este scaparea mea ca nu am mentionat asta inca de la inceput.

Singura recomandare este ca totusi sa aveti ANPA-ul si viza de PG pe zona Calarasi intrucat cel putin o mansa va fi la Dunare :D !

Zapy
Mesaje: 7
Membru din: Dum Apr 06, 2014 7:51 am

Re: Propunere desfasurare Campionat APS Feeder 2015 !

Mesajde Zapy » Dum Noi 23, 2014 10:41 am

Daca se renunta la obligativitatea de a fi membru APS cred ca numarul de participanti ar fi mult mai mare. Stiu persoane care nu s-au inscris din cauza acestui aspect neinsemnat... Exemplu: concursul din primavara de la Greaca unde numarul de concurenti a fost impresionat. Eu m-as fi inscris de anul trecut pentru campionat, dar cand am vazut obligativitatea de a fi membru APS si explicatiile "puerile din punctul meu de vedere" cat de important e campionatul dar mai important e sa devii membru APS m-a facut sa ma razgandesc. Daca si anul acesta e tot pentru membrii APS voi zice pas.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Propunere desfasurare Campionat APS Feeder 2015 !

Mesajde catalin232 » Dum Noi 23, 2014 12:18 pm

Anul acesta va fi un singur campionat si va fi in sistem "open" . Oricine poate participa. Cat priveste partea cu obligativitatea de a fi membru APS impusa anul trecut , nu s-a bazat asca cum insinuezi tu pe faptul ca poate mai agatam niste oameni sa plateasca o cotizatie. Rationamentul a fost cu totul si cu totul altul.

In primul rand , au fost destul de multe discutii in ceea ce priveste autenticitatea unui loc ocupat la finele campionatului deoarece nu de putine ori s-a intamplat sa castigi un concurs la care participa 40 de persoane si erai pus pe picior de egalitate cu un un pescar care castiga un concurs la care participau doar 17 . De aceea s-a incercar divizare concursurilor de anul trecut in Open-uri si Campionat Aps mizandu-se pe faptul ca membrii ar trebui sa fi mai responsabili si la concucrurile APS va fi un numar cat de cat constant de participanti.

Un alt aspect a fost acela ca Asociatia s-a implicat si a subventionat o mare parte din cheltuielile de participare la Campionatul National din 2013 , iar in 2014 trebuia sa fie facuta o selectie de pescari ce au performant constant care sa alcatuiasca echipa pentru 2015. Asta a cazut deoare s-a mers pe organizarea unu CN individual care s-a anuntat destul de tarziu.

Pe langa asta , au fost facute cheltuieli foarte mari cu deplasari catre diverse locatii de pescuit pentru a vedea daca sunt pretabile organizarii de concursuri sau identificarii de piste pe Dunare, confirmarii ca acestea vor fi Ok pentru a putea acomoda desfasurarea la timp a etapelor etc. la aceste cheltuieli au participat cu bani din buzunar inclusiv pescari , nu numai Asociatia si aici multumesc personal D-lui. alin Teodorescu.

Si multe altele .....

Asadar , conditia de Membru al APS nu a fost impusa pentru a jegmani oamenii ci pentru a incerca organizarea acestora intr-un grup inchegat de pescari ce isi dau interesul pentr promovarea si continuarea acestui stil de pescuit.


Acum , ca am trecut peste astea, Ieri am fost la Sarulesti si am vorbit cu Administratorul in vederea organizarii unei etape pe anul viitor acolo . A fost de acord in principiu , si am dat si dat o data de desfasurare. Asfel :

23-24 Mai 2015 - Etapa Sarulesti -Polcesti

Costul final de participare va fi calculat la o data ulterioara , am fost asigurati ca pretul per persoana , per zi de pescuit nu va fi mai mare de 50 ron . La asta se va adauga cota parte din cheltuieli organizatorice ( arbitru, cupe, diplome, deplasari ) .

CAI99
Mesaje: 246
Membru din: Dum Noi 09, 2014 10:42 am
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Propunere desfasurare Campionat APS Feeder 2015 !

Mesajde CAI99 » Dum Noi 23, 2014 5:48 pm

SAL !!! Este pista unde am tinut etapa anul asta la Polcesti? RESPECT !!!


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori