CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

florin_xpc
Mesaje: 11
Membru din: Lun Feb 29, 2016 4:34 pm

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde florin_xpc » Dum Apr 14, 2019 6:13 am

Frumos concurs, "frumoasa" vreme ... . Felicitări câștigătorilor!! Felicitări tuturor concurenților! Imi pare rau ca nu am putut rămâne la premiere, nu mai aveam nimic uscat pe mine.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde catalin232 » Dum Apr 14, 2019 10:51 am

Clasament
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde catalin232 » Dum Apr 14, 2019 10:52 am

Felicitari in primul rand participantilor pentru stoicism. Am gasit azi o coada la farmacie de nu imi vine a crede :D

Felicitari Costin Mirea, Rosioara Cristian si Negoita Andrei pentru rezultate. La cat mai multe !

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde catalin232 » Dum Apr 14, 2019 11:06 am

Si pentru ca au fost foarte multi care s-au intrebat de ce nu au prins peste sau au prins foarte putin, in special in prima jumatate de balta ( mai mult de jumatate de balta in fapt , locurile 1-15 ) , trebuie mentionat ca nu a fost neaparat sau exclusiv vina lor ca nu au facut ce trebuie , sa nu se descurajeze.

Problema cea mai mare a fost vantul care a batut de la stanga la dreapta toata ziua, pestele de pe jumatatea inferioara a baltii a fost impins spre pontoanele cu numere mari si asta in combinatie cu latimea foarte mare a baltii pe pontoanele cu numar mic , ceea ce facea lansarea in malul opus imposibila ( vantul nu ajuta deloc ) .

Asadar, sunt lucruri pe care nu le poti controla dar asta nu inseamna ca trebuie sa te descurajezi . Bila2 ramane o balta super echilibrata, si se mentine regula ca niciodata nu stii de pe ce bucata de balta se poate castiga sau de pe ce ponton.

Am scos mai jos, in ordine numerica, pontoanele si cantitatile ce s-au prins, pentru a sustine afirmatia de mai sus. Ii dam inainte !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

dragos_dc
Mesaje: 102
Membru din: Lun Feb 19, 2018 10:54 am
Localitate: Bucuresti

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde dragos_dc » Dum Apr 14, 2019 11:55 am

Felicitari castigatorilor, multumiri organizatorilor!
Felicitari tuturor participantilor!
Nici ca putea fi o vreme mai buna pentru debutul meu in ale concursurilor de pescuit.
A fost o experienta placuta, imi doresc sa urmeze si altele.
Categoria “multumiri speciale”: Dragos Melcher, Claudiu Banu si Catalin Constantinescu. Stiu ei pentru ce!
"In orice directie mergi, mergi intr-o directie." Confuzius

AlinTeodor
Mesaje: 181
Membru din: Dum Noi 23, 2014 6:41 pm

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde AlinTeodor » Dum Apr 14, 2019 2:38 pm

Concurs frumos si palpitant. Pe o balta bine administrata.
Cataline, multumesc pentru umbrela. Am facut ca Pacala: cand sa o pun, scaunul era deja ud si nu am deschis-o ca sa nu o strice vantul.
Vasile, multumesc ca mi-ai scos momitorul si carligul din gura cainelui.
Am constatat ca un costum garantat antiploaie se uda pe interior foarte temeinic. Si tine umezeala pana seara.
Iar din clasament inteleg ca am fost pe locul doi in sector. Cred ca e din cauza ploii...

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde catalin232 » Dum Apr 14, 2019 2:43 pm

Concurs frumos si palpitant. Pe o balta bine administrata.
Cataline, multumesc pentru umbrela. Am facut ca Pacala: cand sa o pun, scaunul era deja ud si nu am deschis-o ca sa nu o strice vantul.
Vasile, multumesc ca mi-ai scos momitorul si carligul din gura cainelui.
Am constatat ca un costum garantat antiploaie se uda pe interior foarte temeinic. Si tine umezeala pana seara.
Iar din clasament inteleg ca am fost pe locul doi in sector. Cred ca e din cauza ploii...
Asa se incearca hainele pentru ploaie , in conditiile astea si mai grele ;) . Tot in momente ca acestea realizezi si importanta lor :D

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde Costin Mirea » Dum Apr 14, 2019 2:48 pm

Felicitari tuturor participantilor, nu a fost usor sa stai atatea ore in ploaie, e clar ca pasiunea e mai presus de orice :). Apropo de ce zici Catalin, legat de uniformitatea pistei de concurs, sunt curios cum au pescuit cei care au reusit sa prinda crap. In cazul meu standul a facut 80 % din rezultatul pe care l-am obtinut. Cu o zi inainte am fost la antrenament si am pescuit pe acelasi stand, numarul 21. Oricat am incercat, am prins un singur ciortan undeva pe la 60-65 m, in rest toti pestii i-am luat pescuind lipit de malul opus, cred ca 14 sau 15 bucati, de talie mai mare decat ce am prins in concurs. Am cautat pestele de la 25 m pana pe la 80 m dar degeaba, intra doar caras. In malul opus era si multa agatatura, am scos foarte multe crengi, mi am curatat locul pentru a doua zi 😀
In ziua concursului, cand am ajuns pe stand, am vazut cativa crapi foarte aproape de ponton si am crezut ca se va prinde si aproape, motiv pentru care am inceput pescuind la distanta de 45-50 m. Am renuntat repede pentru ca nu am avut vreun semnal. Toti crapii i am prins si de data asta in malul opus.
Sper sa ma insel dar mi-e ca si Bila 2 se transforma usor, usor intr-o balta clasica de crap unde 90% din pesti se prind in malul opus.
Costin Mirea

AlinTeodor
Mesaje: 181
Membru din: Dum Noi 23, 2014 6:41 pm

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde AlinTeodor » Dum Apr 14, 2019 3:02 pm

Efectul de mal opus este vizibil si pe Bila 2. Si nu de azi, de ieri. Dar nu numai craparii cu vaporasele/spomburile lor sunt culpabili.
Pe Bila 2, malul opus celui cu pontoane este mai putin malos, are mai multe portiuni cu substrat tare. Poate este efectul vantului, curgerii apei, adancimii mai reduse, nu stiu de ce.
In plus, malul opus pontoanelor are ceva arboret, iar crapii se aseaza sub crengile aplecate spre apa pentru protectie de sus.
In ziua concursului am vazut crapi la suprafata la pontonul 16 (care are o salcie in stanga lui). Venisera la odihna si protectie. Eu am pescuit pe pontonul 15, am dat spre ei, dar zgomotul si agitatia ii dusesera deja spre malul opus.
Oricum, am vazut progrese mari la multi concurenti. Va rog, comparati relatarile concurentilor de acum doi ani si ce s-a intamplat ieri. Veti fi uimiti de progresele facuite de multi dintre noi.
Iar in privinta curateniei si organizarii, jos palaria.

Marius Gheorghe
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 14, 2019 11:28 am

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde Marius Gheorghe » Dum Apr 14, 2019 7:05 pm

Felicitări Costi! Felicitări câștigătorilor! Felicitări tuturor participanților la concurs, pentru condițiile meteo în care acesta s-a desfășurat! ;)


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori