CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde catalin232 » Dum Apr 14, 2019 7:23 pm

Efectul de mal opus este vizibil si pe Bila 2. Si nu de azi, de ieri. Dar nu numai craparii cu vaporasele/spomburile lor sunt culpabili.
Pe Bila 2, malul opus celui cu pontoane este mai putin malos, are mai multe portiuni cu substrat tare. Poate este efectul vantului, curgerii apei, adancimii mai reduse, nu stiu de ce.
In plus, malul opus pontoanelor are ceva arboret, iar crapii se aseaza sub crengile aplecate spre apa pentru protectie de sus.
In ziua concursului am vazut crapi la suprafata la pontonul 16 (care are o salcie in stanga lui). Venisera la odihna si protectie. Eu am pescuit pe pontonul 15, am dat spre ei, dar zgomotul si agitatia ii dusesera deja spre malul opus.
Oricum, am vazut progrese mari la multi concurenti. Va rog, comparati relatarile concurentilor de acum doi ani si ce s-a intamplat ieri. Veti fi uimiti de progresele facuite de multi dintre noi.
Iar in privinta curateniei si organizarii, jos palaria.
Malurile sunt simetrice , acelas substrat si la pontoane si in fata. Faptul ca se retrage sau mai bine spus ca se prinde in malul opus se datoreaza agitatiei de pe pontoane. Chiar si asa, niciodata pana in prezent, nu s-a castigat din malul opus. Eu am avut o singura mansa unde am picat pe zona pontoanelor 18-22 unde ai malul foarte aproape comparativ cu restul baltii , am scos 1 in sector din malul opus e adevarat, dar era sa iau bataie ( eu am prins 10 pesti ) de la cineva din sector care a prins doar 4 crapi si ceva caras din 70m ... asadar... nu malul opus este raspunsul ...

La momentul la care vorbim, este si mai complicata treaba pentru ca malul opus are apa mica si logic, pestii in perioada asta sunt iesiti pe apa mica pentru depus , hrana , caldura etc... de aia este si densitate mica pe " mijloc" . Cu toate astea, orice concurs de feeder tinut acolo s-a castigat incepand din 35m pana in 80-90m , repet, eu nu stiu pe cineva sa fi facut rezultat pana acum din malul opus.

Mai mult , la concursul asta nu ai ce concluzie sa tragi pentru ca au fost niste conditii cu adevarat exceptionale.... inceput de sezon , apa rece, ploaie , vat puternic etc... tot pestele de pe pontoanele mici , pana la 15 unde incepe balta sa cubeze, a fost impis spre pontoane mari ... de la 1 la 15 , pana in curba , vantul a batut in permanenta de la stanga la dreapta, dupa curba ceilalti concurenti l-au simtit spate lateral stanga.

De aia am si scos cantitatile pe pontoanele mici pentru a intelegei cei care au pescuit acolo ca nu a fost o chestie ca nu au stiut ei sa pescuiasca , doar ca a fost exagerat de putin peste pe zona fiind carat de vant.

Eu unu am reusit sa scot rezultat pentru ca m-am dus in 120m , un chin groaznic pe vantul ala , dar oricum nu ajungeam in malul opus, erau undeva la 160m acolo ... asadar , ce am reusit sa scot am scos de la 120m un " mainile rupte" :D .... dadeam 20 de ture de manivela sa recuperez burta de fir din aer, daca dadeam mai cu bolta cred ca il spanzuram pe Chiper din dreapta mea cu ce burta aveam in fir :)

Pana la proba contrarie, sustin cu tarie afirmatia ca Bila2 este cea mai echilibrata pista de concurs din toate pe care am participat. Niciodata nu s-a castigat din aceeasi zona de balta, acelas ponton sau aceeasi distanta de pescuit. Totul a tinut de diversi factori, conjunctura, inspiratie de moment , nade si momeli ... adica pescuit in adevaratul sens al cuvantului. Eu nici in ziua de azi nu stiu sa abordez o partida acolo , pentru ca toate partidele ce le-am avut au fost diferite, nu am gasit inca un numitor comun , un tipar al baltii... da , poate malul de vis-a-vis este un bun punct de plecare , dar nici ala nu e fara problemele lui , o sa le descopere fiecare atunci cand va fi cazul :)

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde Costin Mirea » Dum Apr 14, 2019 8:04 pm

Dupa cum am zis, eu am prins toti pestii din malul opus dar, ce e drept, in ultimile 2 ore si jumatate nu am mai prins niciun crap, probabil parasisera zona. M-am retras spre jumatatea baltii si am urcat treptat dar degeaba, nici macar caras nu am prins. In ultima ora am incercat iar malul si am mai scos vreo 3 carasi. Din punctul meu de vedere singurul dezechilibru pe care il are balta este reprezentat de distantele diferite pe care le ai pana in malul opus iar in zile precum ieri, cred eu ca face diferenta. Si inca ceva, la pontoanele cu numar mare, unde zici tu ca a migrat pestele din cauza vantului, s-a prins tot in apropierea malului. Andrei Negoita mi-a spus ca atunci cand reusea sa dea lipit de mal avea prezentari de crap, in rest caras. Stiu ca in weekendul anterior a fost concurs de pescuit la crap si cred ca si asta a influentat comportamentul pestilor.
Costin Mirea

Avatar utilizator
krpone
Mesaje: 132
Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:14 pm

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde krpone » Dum Apr 14, 2019 8:17 pm

In primul rand felicitari castigatorilor, organizatorilor dar si tuturor participantilor !!! Multumim pentru concluzii Catalin si Costin! Cred ca toata lumea se intreba dimineata unde naiba mergem pe ploaia care a tinut aproape toata ziua dar pasiunea este mai mare decat orice piedici cateodata😁
Pentru mine a fost o dilema cum de nu am reusit sa am macar o singura prezentare de crap din malul de vis a vis pe langa cei peste 25 - 30 de carasi.... 🤔 Pe multi i-am pierdut in drill sau la ponton din cauza vitezei sau a faptului ca nu foloseam minciogul in urma faptului ca intervenise "iritarea" ca nu puteam scapa de ei si altor aspecte... Poate a fost de vina nada (una dulce) dar cand incercam nada pe baza de fismeal era ca si cand foloseam carbid... Sau poate nu am avut crapi in zona... Am avut si un loc nadit in 25 de metri unde vazusem dimineata ceva miscare dar fara nici un rezultat. Am incercat diverse lungimi, momeli, forme de carlige si marimi si cateva nade dar fara succes. Per ansamblu un concurs greu, frumos care a testat concurentii din toate punctele de vedere... Imi pare rau ca nu am reusit sa raman la premiere (eram in intarziere la un eveniment). Sa ne revedem sanatosi !!
Carp Sorin

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde catalin232 » Dum Apr 14, 2019 8:50 pm

Costine , eu ce spun , nu spun cu rea intentie ;) . Timpul imi va da dreptate , ai sa te convingi si singur ce e cu balta aia... ai simtit-o si tu pe pielea ta la concurs ca ai pierdut pestii si ai avut si loc gol langa tine , Karpone nu a scos niciunu din malul opus etc... o sa vezi...

Nu am scos degeaba cantitatile pe pontoane , daca vreti sa invatati din concursuri, va trebui sa faceti si analize pe clasamente ... sa vedeti pescarii pozitionati , unde ce si cat s-a prins etc... ia fa tu calculul de cantitate totala pe primele 15 pontoane si apoi pe de la 16 la 22 si vezi ce iti iese... daca vrei sa imi spui ca in 16 pontoane s-a prins cantitate totala mai mica decat s-a prins in 9 pontoane si asta se datoreaza " calitatii " pescarilor, te inseli... s-a prins pentru ca s-a avut ce sa se prinda. Ai 91.64 kg in 16 pontoate si 154.9 in doar 9 pontoane.... nu stiu cum cititi voi asta, dar pentru mine e clara treaba :D

Repet, pentru cine are ochi sa vada si cap sa inteleaga, nu o spun cu niciun apropos, o spun pentru a invata toti din lucrurile astea.... cine a reusit sa faca rezultat a facut pe munca lui , evident, ca nu i-au sarit pestii in juvelnic. Vorbind de cum a mers balta la modul general, motivele , conditiile si concluziile eu astea ce le-am expus, le sustin. Nu trebuie sa fiu detinatorul adevarului absolut, dar indiciile si calculele + experientele trecute, asta indica...

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde Costin Mirea » Dum Apr 14, 2019 10:21 pm

Catalin, sub nicio forma nu am crezut ca ai avea rele intentii, dimpotriva, chiar ma bucur ca putem purta astfel de discutii pentru ca doar asa putem intelege cu adevarat fenomenul. De aia am si zis ca sunt curios cum au pescuit cei care au prins crap, ca sa inteleg daca intr-adevar doar malul opus era solutia ieri, asa cum am crezut eu. Eu m-am convins de asta in antrenament si am crezut ca va castiga cel care va prinde unul din standurile cu distanta mai mica pana in mal. Intr-adevar, mi se pare interesant ca Sorin nu a reusit sa prinda crap in malul opus. Iar ca si nada, eu in antrenament nu am avut rezultat decat pe fishmeal, desi am incercat si alte variante, asa ca am mers direct doar pe ce mi-a dat rezultat. Chestia cu pierdutul pestilor de pe vad mi-am asumat-o de la inceput, cand am decia sa abordez direct malul, stiam ca nu o sa stea acolo toata ziua sa le dau eu cu methodul in cap dar am sperat sa prind suficient de multi atat timp cat ii aveam acolo. Inca o data spun ca in cazul meu standul a fost determinant si in momentul cand l-am tras din urna am stiut ca am o sansa mare.
Sunt de acord ca asta s-a intamplat ieri si ca maine lucrurile ar putea fi total diferite si sincer chiar sper asta. Ramane de vazut.
P.S.: nu am.avut loc liber langa mine, erau concurenti pe ambele standuri stanga dreapta.
Costin Mirea

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde catalin232 » Lun Apr 15, 2019 12:39 am

Pai tu ai fost pe 21 si pe 22 Colban apare cu stelute , asadar ori nu a prins nimic, ori nu s-a prezentat , ori a abandonat... nu imi e clar ce a fost... am presupus ca stelutele au reprezentat abandonurile de aia am zis ca ai avut liber langa tine...

CAI99
Mesaje: 246
Membru din: Dum Noi 09, 2014 10:42 am
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde CAI99 » Lun Apr 15, 2019 6:16 am

Salut si felicit pe toti participantii care au rezistat la acest concurs cu udatura, felicitari ocupantilor podiumului si organizatorului nu in ultimul rand. Un concurs dificil cu pesti foarte mofturosi datorita vremi.

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde Mugurel Georgescu » Lun Apr 15, 2019 6:42 am

Pe standul 22 s-a pescuit tot concursul, dar pentru că nu a reușit să prindă decât 3 carasi pescarul a preferat sa-i elibereze înainte de cântar. Eu am pescuit pe standul 23 și am schimbat câteva vorbe cu el la sfârșitul concursului. Am luat un singur crap aproape de malul de vis-a-vis la care nu am reușit să ajung cu aruncarile mele de 100-105m. Din 40m nu am reușit să prind decât un caras.
Felicitări tuturor participanților pentru rezistență și câștigătorilor pentru rezultatele obținute în condiții dificile.
Să ne revedem sănătoși pe malul apei. Fire întinse!

cristianpio
Mesaje: 22
Membru din: Vin Ian 09, 2015 12:23 am

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde cristianpio » Lun Apr 15, 2019 7:19 am

Salutare,
am pescuit pe standul 16 si am lansat in apropierea malului opus . Am avut peste de la inceputul partidei si pana la sfarsit, la un momendat a inceput sa intre numai caras si sincer nu am stiut ce sa fac ...
Catalin are dreptate, in concursurile precedente de feeder la care am fost si eu prezent, cantitatile cele mai mari s-au prins in 60- 70 m .
Tin sa felicit pe toti colegii de suferinta pentru rezistenta si determinare si nu in ultimul rand pe organizator .
Sa ne revedem cu bine !

andrei311081
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 30, 2019 11:41 pm

Re: CUPA Bila 2 LA FEEDER - EDITIA 3-a-2019- OPEN

Mesajde andrei311081 » Lun Apr 15, 2019 8:36 am

Cred ca ne gandim prea mult la localizare pestilor si la conditiile meteo dar nu luam in calcul vorba "omul sfinteste locul", care in situatia mea sunt 100% ca daca reuseam sa lansez putin mai bine faceam un rezultat mai bun. Cred ca fiecare poate sa-si faca propria analiza si sa-si dea seama daca a gresit cu ceva sau daca pur si simplu nu era pestele in fata lui. Din ce am vazut la mine in fata, pestele mare era lipit de malul opus dar am avut in stanga pe cineva care lansa lipit de mal si care nu a facut rezultat deci cred ca sunt multi alti factori care au influentat rezultatele! Ce am invatat eu este ca indiferent de conditiiile meteo daca esti echipat corespunzator poti avea o partida frumoasa! Felicitari tuturor si la cat mai multe concursuri de genul asta!


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori