intrebare

Filosofie la liber. Orice discutie ce nu are ca tema pescuitul.

Moderator: sorinhc

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

intrebare

Mesajde CISMAS » Vin Dec 08, 2017 7:58 pm

pescuind cu asa ceva mai este pescuit la feeder ?
https://www.youtube.com/watch?v=5a9WVcV36kk.
cred ca at fi util noaptea sau pe vant puternic

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: intrebare

Mesajde Solzescu » Vin Dec 08, 2017 9:42 pm

Cand aud o intrebarea "purista" daca e sau nu feedereala, sincer, mi se ridica parul pe ceafa :D Stiu doar ca nu as pescui asa pentru ca nu imi place deloc ansamblul - nici din punct de vedere estetic, nici al eficientei...Si mai stiu ca daca mi-ar fi placut, as fi pescuit asa fara sa imi pese daca e feedreala sau nu. Si acum pun si eu intrebarea: vi se pare ca sunt sau nu normal la cap? :D :D :D

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: intrebare

Mesajde catalinAR » Vin Dec 08, 2017 10:29 pm

pescuind cu asa ceva mai este pescuit la feeder ?
https://www.youtube.com/watch?v=5a9WVcV36kk.
cred ca at fi util noaptea sau pe vant puternic
Am si vândut asa ceva! Acum vreo....multi ani :D
Se vindeau si la magazinele de pescuit din Arad ceva modele Magna. Daca interesează pe careva ma pot interesa... :roll:
Nu l-am pescuit.
Balzer Multi IM feeder ii zicea.
Michael Schlogl de la MS Range avea de vanzare separat astfel de "biteindicator".

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: intrebare

Mesajde CISMAS » Sâm Dec 09, 2017 2:09 am

Cand aud o intrebarea "purista" daca e sau nu feedereala, sincer, mi se ridica parul pe ceafa :D Stiu doar ca nu as pescui asa pentru ca nu imi place deloc ansamblul - nici din punct de vedere estetic, nici al eficientei...Si mai stiu ca daca mi-ar fi placut, as fi pescuit asa fara sa imi pese daca e feedreala sau nu. Si acum pun si eu intrebarea: vi se pare ca sunt sau nu normal la cap? :D :D :D
pe mine ma intereseaza daca e util in anumite conditii (vant puternic, noapte), cat priveste stilul mi se pare un fel de bambinareala care nu are nimic comun cu acest forum, dar daca merge, o s-o folosesc
crezi ca sant pescari normali la cap ? un prieten care n-are nimic comun cu pescuitul zice ca dintr-un om normal poti sa faci un pescar, invers...niciodata...eu cred ca are mare dreptate...pai ce om normal la cap se duce iarna la - 'nspe gr., 24 ore pe malul apei ? :twisted:
eu, toamna asta, pana acum am fost de sase ori la Cernavoda :lol: ...si inca n-a venit frigul...sper sa ajung la 15 pana in primavara :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: intrebare

Mesajde RazvanFeeder » Sâm Dec 09, 2017 2:15 am

Cand aud o intrebarea "purista" daca e sau nu feedereala, sincer, mi se ridica parul pe ceafa :D Stiu doar ca nu as pescui asa pentru ca nu imi place deloc ansamblul - nici din punct de vedere estetic, nici al eficientei...Si mai stiu ca daca mi-ar fi placut, as fi pescuit asa fara sa imi pese daca e feedreala sau nu. Si acum pun si eu intrebarea: vi se pare ca sunt sau nu normal la cap? :D :D :D
pe mine ma intereseaza daca e util in anumite conditii (vant puternic, noapte), cat priveste stilul mi se pare un fel de bambinareala care nu are nimic comun cu acest forum, dar daca merge, o s-o folosesc
crezi ca sant pescari normali la cap ? un prieten care n-are nimic comun cu pescuitul zice ca dintr-un om normal poti sa faci un pescar, invers...niciodata...eu cred ca are mare dreptate...pai ce om normal la cap se duce iarna la - 'nspe gr., 24 ore pe malul apei ? :twisted:
eu, toamna asta, pana acum am fost de sase ori la Cernavoda :lol: ...si inca n-a venit frigul...sper sa ajung la 15 pana in primavara :lol: :lol: :lol:
Nea Cismas, n-ai somn ? :lol: :lol:
Din cate inteleg eu asta e bambina laterala.....ma intreb cum te descurci la aruncare ca pare fixata de bat! :shock: :shock: :shock:
Acum vin si eu cu o intrebare: ai gasit copaci sa pui hamacul la Cernavoda? :lol: :lol: :lol:
APS Feeder Club

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: intrebare

Mesajde CISMAS » Sâm Dec 09, 2017 2:36 am

vad ca si altii mai tineri care se duc la munca n-au somn, eu...dorm maine
intrebam si eu ca habar n-am cum functioneaza chestia, poate fi si subwoofer, nu neaparat laterala,...ma gandeam la un pescuit pe vant, daca-ti amintesti de concursul de la Greaca 2014, cand daca ma ridicam in picioare zbura scaunul de sub mine :lol:
Razvane, hamacul il iau cand stau 3 - 4 zile (sa sti ca am dormit de mai multe ori iarna in hamac, cu un sac de dormit bun, e ca in hotelul de gheata de la Balea :lol:), pentru 24 ore am scaun :lol: :lol: :lol:

kemahaw
Mesaje: 82
Membru din: Mie Mai 20, 2015 6:54 am

Re: intrebare

Mesajde kemahaw » Sâm Dec 09, 2017 6:40 am

Cand aud o intrebarea "purista" daca e sau nu feedereala, sincer, mi se ridica parul pe ceafa :D Stiu doar ca nu as pescui asa pentru ca nu imi place deloc ansamblul - nici din punct de vedere estetic, nici al eficientei...Si mai stiu ca daca mi-ar fi placut, as fi pescuit asa fara sa imi pese daca e feedreala sau nu. Si acum pun si eu intrebarea: vi se pare ca sunt sau nu normal la cap? :D :D :D
pe mine ma intereseaza daca e util in anumite conditii (vant puternic, noapte), cat priveste stilul mi se pare un fel de bambinareala care nu are nimic comun cu acest forum, dar daca merge, o s-o folosesc
crezi ca sant pescari normali la cap ? un prieten care n-are nimic comun cu pescuitul zice ca dintr-un om normal poti sa faci un pescar, invers...niciodata...eu cred ca are mare dreptate...pai ce om normal la cap se duce iarna la - 'nspe gr., 24 ore pe malul apei ? :twisted:
eu, toamna asta, pana acum am fost de sase ori la Cernavoda :lol: ...si inca n-a venit frigul...sper sa ajung la 15 pana in primavara :lol: :lol: :lol:
Nea Cismas, n-ai somn ? :lol: :lol:
Din cate inteleg eu asta e bambina laterala.....ma intreb cum te descurci la aruncare ca pare fixata de bat! :shock: :shock: :shock:
Acum vin si eu cu o intrebare: ai gasit copaci sa pui hamacul la Cernavoda? :lol: :lol: :lol:
Nu se arunca cu ea,se agata dupa aceea,are un mic arculet in varf pe dupa care se agata firul.Deasemenea daca s-au rupt toate varfurile(si nu se mai gasesc de cumparat) le scurtam cu 5-10-15 cm ,acestea devenind foarte tari,atunci se poate folosi Polaris Sidewinder,acesta venind cu 3 varfuri dintre care,am inteles de la cineva din Anglia care-l foloseste de vreo 7 ani,ca unul este chiar foarte,foarte, fin,la semnalizare.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: intrebare

Mesajde sorinhc » Lun Dec 11, 2017 5:26 pm

Din cate stiu pentru condtiile de vant puternic a fost inventat si neaparat cu varful in apa. Sincer nu am de gand sa folosesc asa ceva dar cine stie.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: intrebare

Mesajde pivo » Lun Dec 11, 2017 11:44 pm

Chestia asta e o ciudatenie care nu are legatura cu pescuitul la feeder dar care poate-i ajuta pe unii in anumite momente. Personal nu as folosi asa ceva deoarece mi se pare prea complicat. Ok, vezi bine trasatura insa ce faci dupa ce intepi? Trasatura aia o poti vedea fara probleme pe vant puternic si la vf lansetei.... oricum inca nu s-a intamplat sa nu vad trasatura din cauza vantului. I timp oricum vor apare multe chestii din astea ciudate pentru semnalizare, pentru nadire, pentru lansare etc. toate acestea sunt insa pentru "pescari" si nu pentru pesti!
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

Mesajde admin » Mar Dec 12, 2017 10:12 am

Salut.

E invers...au aparut acum multi multi ani si inca le mai folosesc unii...

In cartile de prin '80-'90 pe care le am eu despre pescuitul la feeder le crediteaza ca solutii de dinaitne de a avea posibilitatea tehnica de a realiza lansetele moderne de feeder. Si folosesc oamenii tot felul de solutii similare nu doaraceste " but bite indicators". Asa ca eu as zice ca e tot pescuit la feeder. Doar ca in loc de quiver tip ii spun swingtip, but bite indicator etc...

https://www.youtube.com/watch?v=C_klGfmp50w

....si exista , desigur varianta "franta"

https://youtu.be/Opos1Omz7TE?t=2m32s


Trebuie sa intelegem ca noi avem norocul sa fi ajuns pescuitul asta la noi, atunci cand avea deja o forma mult mai rafinata/stabila, cand evolutia materialelor permitea deja performante deosebite fara alte artificii...

Dar nu e o inventie cu totul noua ci o evolutie din pescuitul la grund, pescuitul cu bambine sau alte forme de semnalizare a trasaturii.

Tot asa cum pescuitul la method feeder e evoluat directa din pescuitul cu arc momitor...

Intr-un film de la inceputul anilor 2000, Bob Nudd pescuieste cu...momitor arc dar vorbeste de method fishing...

https://www.youtube.com/watch?v=WO0P38k4c5Q

Revenind la problema ta, pivo... cea cu vantul. Eu folosesc asta: http://www.feedershop.ro/nista-steadi-t ... -indicator

Desi am mai incercat sa le arat si altora si sa ii invat sa foloseasca asta...pur si simplu oamenii nu o folosesc. Dar pentru vant/trasaturi fine, pe balta, e imbatabila. Are dezavantajul ca de regula trebuie infipta in apa, sau trebuie sa stai mai in spate pe mal, si ca atunci cand faci drilul ai "un obstacol" in fata. In rest, numai de bine.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.


Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori