un film pentru Sorin hc si Ramadri

Filosofie la liber. Orice discutie ce nu are ca tema pescuitul.

Moderator: sorinhc

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde ramadri » Mar Feb 20, 2018 2:07 am

Eu nu consider ca 90% din pescuit e nada. Asta tu crezi ca eu cred asta.
Exemplu concret: 2 oameni pe acelasi ponton, aceeasi lanseta, acelasi momitor, aceleasi momeli, aceeasi distanta (lungime)...5-7m diferenta pe latime (ca sa nu ne incurcam). Absolut singurele 2 diferente firul folosit si nada. Aruncam amandoi si el in 2 minute scoate peste apoi la cam alte 3 inca unul. De fiecare data cand schimba el momeala (cand parea ca moare vadul) si incepe sa prinda iar, instant schimbam si eu. Pe un astfel de exemplu da...100% diferenta a facut-o nada...si poate sa zica oricine ce-o vrea. Nu a fost acolo
Culmea anul trecut la fel 2 oameni pe un ponton pe o balta ingusta...amandoi dadeam in mal, se ajungea foarte usor...de multe ori distanta intre plumbi nu era nici de 1m. Din nou singura diferenta era nada (si lanseta ca sa dam toate datele).
Pe acele balti pe care unii au prins zeci de pesti (in trecut) au avut si alte (multe) partide complet nesatisfacatoare.
Am dat definitia de carpodrom mai sus si nu este deloc ceea ce (din nou) crezi tu ca eu cred.
Mai mult decat sa merg cat de des imi permite timpul, si sa fac ceea ce vad la cei care prind mai mult ca mine (ca de aia ma si duc cu altii)...nu exista omeneste mai mult.

Ca o concluzie...tu gresesti mai mult ca mine...ai impresia ca am anumite preconceptii si tratez pescuitul intr-un fel fix....nimic mai gresit. Daca era asa mergeam singur si faceam ce credeam, nu ma documentam deloc...si nu intrebam deloc pe nimeni de nimic.
Nu incerc sa fac matematica si nici sa aflu secrete. Eu doar imi vad de treaba. Ca altii au succes mai mare, ma bucur pentru ei, eu unu nu am capacitatea sa "cuget" cu ce am gresit. In 95% din cazuri dupa o partida esuata in urmatoarea pe acelasi loc pe aceeasi balta am replicat pe cat posibil ce a facut celalalt si... in continuare degeaba.
Imi recunosc toatala incapacitate de a arunca la punct precis, care cel mai probail ala e 90% din motivul pentru care nu prind (nu stiu, doar cred). Dupa 4 ani de pescuit la feeder sunt exact exact procent pe procent in acelasi loc cu acest handicap. La ce ma ajuta sa "analizez" ce gresesc? M-am uitat la 5000 filme despre lansari...am urmarit circa 10 oameni in lansare...am cerut la 3 oameni efectiv cu mana pe mine si pe bat sa-mi arate...degeaba.
Repet introspectia o face cel care stapaneste foarte bine un domeniu.
Oricum ma retrag din discutie si in general din alte topicuri...avand in vedere ca in 4-5 ani sunt in exact acelasi loc...probabil inseamna ca pescuitul nu e de mine. Si ar fi chiar rauvoitor sa ma mai dau cu parerea pe subiecte ce tin de pescuit.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


Ultima oară modificat Mar Feb 20, 2018 2:07 am de către ramadri, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde catalin232 » Mar Feb 20, 2018 2:16 am

Pai tu nu consideri ca e nada , dar imi dai exemple care intaresc faptul ca asta crezi :)
De ce nu iei si exemplele cand ai pescuit cu aceeasi nada ca si altii si tot rezultat slab a fost pentru tine si nu prentru ceilalti.
Te-ai gandit vreun moment ca difera substratul acolo unde dai tu si unde da cel de langa tine ?
Te-ai gandit ca pescuind in malul opus de exemplu , puteau fi in apa o groaza de burieni si ierburi care faceau greu accesibila momeala ta ?
Te-ai gandit ca poate difera prezentarea momelii , timpii de nadire , frecventa cu, care se fac schimbarile ?

Sunt muuule alte lucruri care puteau conta in exemplele date de tine si niciunul dintre ele nu este expus in ceea ce scrii . Ceea ce denota faptul ca nici macar nu le gandesti , in consecinta nici nu le iei in considerare :)

Gata. Nu o sa rezolvam nimic pe topicul asta. La vara pe balta si mai vedem !

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde ramadri » Mar Feb 20, 2018 2:26 am

Te-ai gandit vreun moment ca difera substratul acolo unde dai tu si unde da cel de langa tine ?
Te-ai gandit ca pescuind in malul opus de exemplu , puteau fi in apa o groaza de burieni si ierburi care faceau greu accesibila momeala ta ?
Te-ai gandit ca poate difera prezentarea momelii , timpii de nadire , frecventa cu, care se fac schimbarile ?

Eu am spus care a fost singurul lucru diferit...si atat
Eu nu stiu sa sondez, a sondat celalalt toata zona din fata. Foloseam aceleasi momeli pe acelasi method, prezentarea era identica (cel mult forfacul era din fir diferit). Timpul de nadire la inceput...el prindea deci era scurt...ce puteam eu sa modific cand eu nu prindeam....culmea insa (iar presupui gresit) m-am gandit si am redus si eu timpii...apoi i-am lungit. Presupui ca nu le gandesc...dar le gandesc. Cel mult gresesc (din nestiinta deciziile) insa anumite situatii sunt doar cu alba/neagră...cum nu mergea alba am incercat neagra...a 3-a stare nu exista....in ciuda schimbărilor tot degeaba.
Dupa cum spuneam...ma gandesc la toate aceste aspecte si le schimb pe parcursul unei partide care nu merge. Ca tot nu merge nu mai ramane decat pe seama neștiinței.
In fine prefer sa incheiem aici...nu am extras nimic ajutator si astfel nu are rost sa lungim discutia

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde CISMAS » Mar Feb 20, 2018 8:04 am

Ramadri, nu inteleg de ce esti asa suparat pe tine, de ce faci o tragedie din faptul ca prinzi mai putin ca altii, in fond satisfactia suprema e sa fi pe malul apei cu un bat in mana
sa stii ca in prinderea pestelui batul si mulineta nu conteaza catus de putin, astea te ajuta sa ajungi unde vrei si sa aduci pestele la minciog
nici aruncarea foarte precisa nu e hotaratoare, pestele nu sta pe loc sa-i dai cu methodul in cap, el se plimba in zona, deci 2 -3 m stanga dreapta nu conteaza (asta e parerea mea)
ce patesti tu imi aduce aminte de inceputurile mele in ale pescuitului, pe un rau de munte cu un prieten cu cativa ani mai mare, el imi facea tot, inclusiv punerea momelii in carlig, deci acelasi bat cu el (alun), acelasi fir, acelasi carlig Mustad cristal galben, acelasi scorobete in carlig, eu cred ca faceam acelasi lucru cu el, el prindea, eu nu :cry: , asta vreo 2-3 ani (nu 2-3 partide), dupa care mi-am dat drumul
eu ti-am mai spus, schimba pentru o perioada tinta, asteptarile, incearca la Gostinu (Dunare) poate vei simti alte satisfactii
eu de patru ani ma duc la concursuri, crezi ca ma dezamagesc rezultatele, NUUUU, merg mai departe, am avut si satisfactii supreme, de exemplu, la un concurs, am prins trei frunzulite (59 gr. in total), ce satisfactie pe mine, alaturi, CAI a prins ... una, 22gr., pe o pista pe care in mod normal prinzi peste 10 kg
la Zetea m-am clasat cu cateva locuri mai sus decat cel care peste cateva luni a fost campion mondial, crezi cumva ca m-am simtit bun :o , nuuu, stiu bine unde imi este locul, daca as fi mai tanar poate as spera la un mare progres, dar asa....
am scris undeva ca pescuitul la feeder este pentru ciudati, e cel mai bland cuvant gasit pentru un individ (eu), batran ca vremea, care se va duce trei zile cu hamacul la Fetesti, pentru a se simti bine la pescuit si de ce nu, in speranta ca voi prinde un oblete sau un alevin de Falus P. mai mult decat Catalin :lol: :lol: :lol: , crezi ca ar putea fi satisfactie mai mare ? :twisted: :lol:

roby71
Mesaje: 211
Membru din: Dum Iul 19, 2015 8:17 pm
Localitate: Marghita

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde roby71 » Mar Feb 20, 2018 8:36 am

Foarte frumos nea CISMAS si intelept, respectele mele.

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde ramadri » Mar Feb 20, 2018 9:15 am

Nu se pune problema sa ii dai la peste in cap ci sa nadesti grupat. Problema nu e ca nu dau la fix ci ca din 50 aruncari nada se imprastie pe lungimea unui teren de fotbal = nu prinzi...sau doar la noroc (asa numita la interceptie...da pentru mine intetceptie = la plezneala si nu am sa-mi schimb parerea ever pe subiectul asta).
Nu sunt suparat pe mine ci pe faptul ca degeaba copiez pe cel de langa mine (care are succes). Nimic mai mult. Ah, si pe faptul ca nici dupa 4 ani nu reusesc sa reglez lansatul

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde CISMAS » Mar Feb 20, 2018 9:37 am

incearca sa nu-l mai copiezi pe Jankovici, sa arunci la 180 m, scurteaza tinta la 30-40 m si atunci terenul de fotbal se face de...handbal si atunci o sa-i gasesti mai usor
si iti tot repet, renunta la parerile astea putine si fixe, largeste-ti aria asteptarilor si va fi bine

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde ramadri » Mar Feb 20, 2018 9:41 am

Nici la 20m nu dau grupat. Nici nu incerc la 180m. Aruncatul la distana e o alta problema a mea...cu vant din pupa si soare dupa deal dau 60m

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde nacea_dragos2001 » Mar Feb 20, 2018 9:55 am

Daca tot suntem la "cafenea" , dati mi voie sa bat campii si eu ...
M am apucat de pescuit in urma cu 3-4 ani dupa ce am vazut clipul lui Fiat la Floarea Popestului ! Atat de tare m am indragostit de acest stil de paescuit ( nu de Fiat ! ) ca am petrecut aproape 1 an pe acesta balta , doar-doar o sa am aceleasi rezuktate ! Mi am cumparat aceeasi lanseta , acelasi fir , mulineta , momitor , aceeasi distanta etc.! Pana si pontonul 3 era rezervat intodeauna pt mine , totul era copy-paste ! Si , cu toate acestea , rezulatatele se lasau asteptate ! Pana la urma am prins eu ceva cat de cat ...
Acum 2 ani , am ajuns pe Moara Vlasiei 2 , unde deja am peste 100 de partide ! Evident , ca dupa ce am invatat balta , au aparut si rezultate ! In sezon , am avut si partide de 15-20 dulapi peste 10kg ! Am invatat locurile , distantele , momelile , nadirea etc !
Dar , ghici , cand s-a racit apa , rezulatatele au cam inceput sa scartaie ! In schimb , pescarii cu experienta prindeau in continuare !
Se jucau cu lansetele ca pe o tabla de sah ! Sondau , masurau adancimea apei , verificau substratul , schimbau marimea la carlige etc. pana le iesea !
Acum 1 an , am vizionat clipul lui Catalin pe Bila 2 cand prindea crap dupa crap ! I am dat si lui copy-paste (aproape) , dar tot nu iesea la socoteala ! La concurs , cu chiu cu vai , tot pe la jumatate am ajuns ...

In concluzie , sunt inginer si imi plac lucrurile exacte , in pescuit NU exista sabloane ! Exista 10% inspiratie si 90% transpiratie !
Toti pescarii cu rezultate , Benzar , Fiat , Catalin etc. au "transpirat" pana nu au mai putut ... Degeaba esti "inzestrat" de la natura , daca nu "transpiri " pe balta ! Asa ajung unii sa "citeasca" apa indiferent ca e statatoare sau curgatoare . Parerea mea ...


Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde catalin232 » Mar Feb 20, 2018 10:27 am

Pai tocmai asta incerc si eu sa explic de tocesc tastatura :) . Din cateva mesaje reies deja mult prea multe lucruri ce te infraneaza de la rezultate bune si dau cu citate :

- nu stiu sa sondez
- nu am precizie
- nu pot arunca la distanta mare
- mi se imprastie nada in lasare ( asadar existaun deficit in intelegerea mecanicii si umectarea corespunzatoare a acesteia )

Si astea sunt doar din ce a transpirat din textul scris de tine , sunt sficient de multe pentru ati explica singur unde gresesti si tot singur le poti regla, trebuie doar sa vrei .

Sondatul nu il poti invata din carti decat la nivel teoretic , trebuie sa il practici si pentr ati da seama cum stau lucrurile te interesezi de balti care nu sunt uniforme . Pentru ca feeling-ul din bat nu il inveti din carti.

Precizia o poti exersa cel mai bine pe o balta ingusta pentru ca ai reper destul de aproape , dar ingust nu inseamna 20m , cauti ceva la limita distantei maxime pe care o poti lansa in momentul de fata cu echipamentul din dotare.

Lansarile la distanta pot fi si ele invatate si practicate , numai ca aici va trebui si un echipament adecvat , ca nu o sa reusesti in veci sa dai 60-70m cu o lanseta de 3,3m .

Pregatirea nadei , intelegerea mecanicii se pot invata prin practica , dar practica asta presupune luatul din aproape in aproape , a sta cu mana in nada si a nu mai cauta formule exacte ( pe care tu spui ca nu le cauti dar o faci acerb) la x cantitate de nada sau pelete trebuie y cantitate de apa.

Atunci cand vei intelege cu adevarat ca suma tuturor nimicurilor sta la baza succesului unei partide si cand vei fi dispus sa iti reglezi toate minusurile care singur le scoti la iveala dar nu faci nimic pentru a le elimina , vor incepe sa apara si rezultatele.

Eu asta tot incerc sa te fac sa intelegi , nu scriu sa iti demonstrez cat de slab pescar esti cum probabil iti faci tu impresia ca vreau sa implic prin mesajele scrise pana acum . Daca nu ma interesa, si nu voiam sa te ajut, nu ma oboseam sa iti scriu , iar incapatanarea ta de a nu intelege asta si lipsa dorintei de a repara ceea ce nu faci bine sau deloc, nu face altceva decat sa ma descurajeze pe mine din a incerca sa iti scot in evidenta deficientele , nu pentru a ti le reprosa , ci pentru a le vedea mai bine si a incerca sa le rezolvi.

Nu ai scuza din punctul meu de vedere pentru faptul ca dupa 4 ani de pescuit singur spui ca esti in acelasi punct d.p.d.v tehnic cu lansarile ca la inceput. Asta inseamna ca te-ai complacut in situatie si nu ai facut absolut nimic sa imbunatatesti situatia. Indiferent cat de " hain" suna frazele astea, nu fac decat sa sublinieze realitatea si sunt menite sa iti faca o critica pentreu ca la autocritica nu stai bine deloc.

Esti singurul care te poate ajuta !

Si ca o concluzie generala : nu ai sa vezi 5 pescari de competitie cu rezultate excelente pe aceasi balta , la acelas concurs , in aceleasi conditii , ca vor pescui tras la indigo. Rezultatul se poate obtine in mai multe moduri, pescuitul este un sport extrem de dinamic , exista lucruri " fixe" in pescuit dar diferentele sunt facute exact din restul lucrurilor pe care le faci diferit fata de altii. Dar cata vreme baza lipseste cu desavarsire , adica acele lucruri fixe, nu ai sa poti progresa.

Am zis eu ca nu o sa mai scriu pe subiect pentru ca orice incercare de a redresa niste lucruri se intoarce impotriva mea si este inteleasa total gresit. Nu pot face altceva decat sa promit in scris ca nu ma mai bag pe subiect si de acum incolo asta am sa fac !


Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori